5 tipů jak vyfotit psa

Snažili jste se někdy zachytit momentku vašeho miláčka? Tak to se s námi určitě shodnete na tom, že to nemusí být zrovna procházka růžovou zahradou. Většina psů se totiž na záběru různě vrtí, nevydrží stát v klidu a vůbec se nedívá do čočky – není se však čemu divit, protože často vůbec nevědí, co se po nich chce. Zajímá vás, jak vyfotit psa, abyste měli krásnou fotku do vašeho rodinného alba? Čtěte dále.

Pro vyfocení krásné momentky nemusíte být profesionálními fotografy. Ve svojí podstatě se totiž jedná o vcelku jednoduchý proces, nezvládnete jej však bez znalosti několika základních bodů. A pakliže se vám je podaří uvést do praxe, budete na perfektní cestě k dokonalé fotografii s vaším psem v hlavní roli. Představte si, jak snadno se díky ní druzí vcítí do jeho roztomilosti!

Jak na to?

Seznamte vašeho psa s mobilem/fotoaparátem

Ať už pro focení vašeho psa využíváte chytrého telefonu nebo klasického fotoaparátu, váš parťák by se se zařízením měl patřičně seznámit. V případě, že na to nedostane prostor, můžete počítat s tím, že bude po celou dobu focení nesvůj. Nechte vašeho psa očichat si zařízení.

Před samotným focením vašeho miláčka je také vhodné fotit něco okolo. Pes pochopí, že pro něj toto zařízení nepředstavuje hrozbu, a tak se v jeho přítomnosti může uvolnit. Při samotném procesu můžete také využít síly pamlsků, které v očích psa dokážou zpříjemnit každý moment. Odměňujte ho, když hezky sedí nebo kouká přímo do objektivu. Váš pes si s focením vytvoří pozitivní asociaci – a spolupracující subjekt je fotogenický subjekt!

Správné osvětlení = krásná fotka

Správné nastavení světel je pravděpodobně tím nejzákladnějším prvkem úspěšného focení, čehož si je dobře vědom každý zdatný fotograf. Jestliže dokážete správně pracovat se světly, máte napůl vyhráno, a to při focení čehokoliv.

Nemusíte si hned kupovat studiové světlo, plně vám postačí to přirozené. Jen je potřeba vědět, jak jej využít pro svůj prospěch. Rozhodně se při focení vyhněte přímému slunečnímu svitu, v takovém případě totiž budou fotografie příliš jasné. Pokud je krásně slunečný den, vašeho psa foťte spíše pod stromem. Asi nemusíme popisovat, jak bude fotografie vypadat, když bude venku naopak příliš velká tma.

V případě focení uvnitř psa nasměrujte blíže k oknu, abyste měli dostatek světla. Vyzkoušejte pak několik úhlů, abyste zjistili, který bude nejvhodnější. Pomoci si samozřejmě můžete i umělým osvětlením.

Zkoušeli jste někdy fotit psa s bleskem? Jeho použití je kontraproduktivní hned ze dvou důvodů. Tím prvním je, že psi se blesku děsí, znamená pro ně totiž určitý šok. Na výsledné fotce tedy pak vypadají vyděšeně, což určitě není emoce, kterou chceme zachytit. Druhým důvodem je, že kvůli blesku budou vašemu psovi na fotce zářit oči. Zní to romanticky, ale výsledek bývá docela děsivý.

Neméně důležité je pozadí fotografie

Způsobů, jak vyfotit psa, je spousta, ale u všech byste měli brát v potaz také pozadí. Fotíte vašeho miláčka v kuchyni, kde je plno špinavého nádobí? Nebo snad u jeho pelíšku, kde se mohou do záběru přichomýtnout například sáčky nebo toaletní papír, který pes ukořistil a roztrhal? Fotky s takovými prvky asi nebudou úplně nejpovedenější.

Pozadí by mělo být vždy co možná nejčistější. Pokud chcete z vašeho psa udělat hvězdu fotografie, nejlepší bude focení někde u zdi. Tam si jen dávejte pozor na její barvu. Hnědý pes na fotce s hnědým pozadím nemusí být ideální kombinací.

Spousta páníčků fotí svoje rošťáky například s jejich hračkami. To je jistě chytrou cestou, jak vyfotit psa, protože na fotografii bude pravděpodobně uvolněný nebo rovnou v akci. Pohled na psa s přetahovací hračkou v puse je přece jen něčím, co nám přirozeně dělá radost. Scénu však výrazně nekomplikujte a podobných prvků zařazujte minimum.

To platí i při focení venku. Nejkrásnější fotky uděláte pravděpodobně v přírodě nebo prostředí, kde se nepohybuje tolik lidí. Vašeho psa by totiž mohli rozrušovat. Na fotce navíc pravděpodobně nechcete spousty neznámých lidí, ale spíše zachytit jednu jedinečnou bytost.

Přemýšlejte nad správným načasováním

Chcete, aby byl váš pes na fotografii rozdivočený? Nebo ledově klidný? Vaše odpověď na tuto otázku bude určovat, kdy bude pro focení nejvhodnější čas. V případě, že chcete vašeho psa zachytit, když je rozdivočený, začněte ho fotit při první denní procházce. Bude mít spoustu energie, která bude do fotky prosakovat. Pravdou je, že vytvořit kvalitní fotku v takové situaci bude chtít více času.

Abyste zvýšili šanci, že váš pes bude na fotografii ledově klidný, dopřejte mu před focením spoustu fyzické aktivity. Můžete si s ním jít třeba zaběhat nebo vyrazit na delší procházku. Bude příjemně unavený, a tak ho tolik nevytrhnou všechny ty stimuly okolního prostředí.

Vhodné je také sledovat, v jaké denní době je váš pes nejvíce nakloněn spolupráci. Zatímco někteří psi mají po ránu výrazné problémy poslouchat příkazy, jiní jsou namotivováni a připraveni překonat jakoukoliv výzvu, kterou jim naordinujete. Spousta psů je nejvíce společenská během pozdního večera, nicméně nečekejte až do tmy. Pak byste se museli spoléhat čistě na umělé osvětlení.

Psí perspektiva pro navýšení autentičnosti

Když už, tak už. Poslední tip spočívá v tom, abyste se nebáli si čupnout, kleknout, v krajních případech dokonce lehnout na zem. Tím se totiž přiblížíte perspektivě vašeho psa a fotky tak budou mít větší kouzlo. Více vynikne jeho obličej a navíc budete moci mnohem lépe zaostřit případné detaily.

Tímto tipem jsme vám asi neudělali radost, pokud chcete fotit venku. Také ale neříkáme, že se pro jednu hezkou fotku vašeho miláčka musíte válet v blátě. Ve spoustě případů je dostačující trošku se ohnout a se scénou tak pracovat z bližšího úhlu.

Se psem tak navíc přijdete do bližšího kontaktu, což může vašeho psa uklidnit, a tak bude lépe spolupracovat. Pro získání jeho pozornosti se však nebojte vytasit zbraně, jako jsou pamlsky.

Pevně věříme, že vám dnešní článek osvětlil, jak vyfotit psa. Tipů samozřejmě existuje mnohem více, takže vždycky je co zlepšovat. Pravdou je, že s troškou praxe si osvojíte vlastní techniky, které vám tuto činnost výrazně zjednoduší. A výsledek? Krásná fotka na památku, nad kterou se bude rozplývat každý, komu ji ukážete.

Máte fotky vašeho parťáka, se kterými byste se chtěli pochlubit? Neváhejte je sdílet v komentářích!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash – Hkyu Wu

Můj pes přece nestárne

SOS! Máme doma znuděného psa! Jak tomu předcházet?