7 největších mýtů o psech – věříte jim i vy?

Asi každý páníček vnímá svého psa jako to nejroztomilejší stvoření na světě, pro které by  udělal první poslední. Navzdory tomu spousta z nich stále věří mýtům o psech, které se už dávno prokázaly jako nepravdivé.

Kdybychom měli shrnout všechny populární mýty o psech, vydalo by to na celou knihu. Proto jsme pro vás dnes vybrali sedmero těch nejčastějších. Tak už nezdržujme a pojďme se na ně podívat!

1. Psi vidí svět černobíle

Jedná se o jednu z nejčastějších mylných představ, která provází naše psí společníky už dlouhá léta. Není jasné, odkud se tento mýtus vzal – věda v minulosti nebyla zdaleka tak pokročilá, abychom mohli zjistit, jak pes vlastně vidí.

Jak se ale ukázalo, psi dokážou vidět odstíny žluté, modré, fialové a šedé – tedy pouze část spektra, které jsme schopni vidět my. Psí sítnice totiž obsahuje dva ze tří typů fotoreceptorů, které jsou pro vidění barev nezbytné.

2. Agresivitu způsobuje plemeno psa

Mnoho lidí považuje některá plemena za „nebezpečnější“ než jiná – spadá sem například americký pitbulteriér, německý ovčák, Jack Russell teriér, kolie nebo čau-čau. Některé pojišťovny dokonce neposkytují pojištění páníčkům těchto psů, protože se s nimi pojí příliš velké riziko, že někomu ublíží. A do některých zemí mají tato plemena vstup zcela zakázán.

Americká veterinární lékařská asociace však provedla souhrn současných studií agrese psů a zjistila, že žádné plemeno psa není vyloženě spojeno s agresí nebo vyšším rizikem kousnutí. Agresivitu psa ovlivňuje mnoho dalších faktorů, zejména pak výcvik a míra socializace. Pokud pes není zvyklý na lidi, riziko útoku je přirozeně vyšší a nesejde na jeho plemeni.

3. Psi jedí trávu, protože jim je špatně

Toto tvrzení patří mezi mýty o psech jen z poloviny. Někteří psi totiž skutečně jedí trávu proto, že jsou nemocní nebo jim je nevolno, a tak ji využívají jako prostředek na podporu trávení. Nicméně mnoho psů se chodí pást i z jiných důvodů, zejména pak z nudy, protože si kompenzují nedostatek vyžití nebo jen proto, že jim jednoduše chutná – více možných příčin jsme popsali v tomto článku.

To nepředstavuje žádný problém, jestliže tráva není chemicky ošetřena a pejsek si jí dopřává menší množství. Takže pokud se váš chlupáč trávou vyloženě nepřejídá a nezpůsobuje mu nevolnost, není třeba, aby s tímto chováním přestával.

4. Vrtění ocasem značí pozitivní naladění

„Ten je v pohodě, vždyť vrtí ocacem!“ – tato slova už slyšel někoho vyslovit skoro každý, a nemohla by být dále od pravdy. Pes, který vrtí ocasem, totiž nemusí být vždy přátelský. Vrtění ocasem sice může znamenat štěstí a nadšení, ale stejně tak může signalizovat i strach, úzkost nebo sklony k agresi.

Vždy tedy sledujte řeč celého těla a k cizím psům se raději nepřibližujte bez svolení jejich páníčka. Nedostatek ostražitosti by mohl vést k tomu, že by na vás pes ošklivě zaútočil.

5. Psí tlama je čistější než lidská ústa

V psí tlamě se přirozeně nachází různé bakterie, které udržují ústní dutinu čistou. Nicméně navzdory tomu, co říkají mýty o psech, rozhodně neplatí, že by jejich tlama byla čistější než lidská ústa. Bakterie je totiž nechrání před všemi nečistotami a toxiny, ale pouze před některými z nich.

Olizování obličeje nebo otevřených ran tedy může být nebezpečné nejen pro vás, ale i pro vašeho chlupáče – takové projevy náklonnosti mohou vést k infekcím a onemocněním. Právě to je jedním z důvodů, proč si psi po operacích nesmějí olizovat své otevřené rány.

6. Když je pes na zahradě, má dostatek fyzické aktivity

Mnoho lidí vypustí svého psa na oplocený dvůr a předpokládá, že se mu dostane veškeré fyzické aktivity, kterou potřebuje – to je ale mýtus. Pobyt venku spoustu psů k pohybu jednoduše nedonutí a raději se vyvalí na sluníčko a budou relaxovat – pokud se jim nedostane dostatečné stimulace.

I když tedy máte oplocený dvůr, stále musíte brát svého psa na pravidelné procházky. Pokud však chcete, aby se váš chlupáč dal do pohybu, můžete se s ním pustit do hry – třeba aportování nebo přetahování o jeho oblíbenou hračku. A pokud jste sami fyzicky aktivní, zkuste třeba společné běhání neboli canicross. Nespoléhejte však na to, že si denní dávku cvičení dopřeje sám od sebe.

7. Psi by neměli vrčet

Když pes začne vrčet, páníčci se je často snaží umlčet. To však není zrovna ideální řešení. Vrčení je totiž způsob, jakým pes sděluje, že mu nějaká situace nebo třeba člověk nevoní. Jestliže mu tedy vrčení zakážete, může se dát příště rovnou do útoku.

Vrčení je varování, kterému většina lidí rozumí – dokonce i děti. Psi, kteří nevrčí, jsou tedy mnohem nejnebezpečnější, protože neumí dát najevo své emoce. Až tedy váš chlupáč začne vrčet, snažte se místo napomínání změnit situaci, ve které se nacházíte. Jakmile se uklidní, bude jasné, že se opět cítí bezpečně.

Stejně jako o potravinách, cvičení nebo partnerských vztazích kolují mezi lidmi také mýty o psech. Zatímco některé jsou neškodné, jiné mohou mít ošklivé následky, pokud jim páníčci věří. Doufáme, že vám vysvětlení těch dnešních pomůže utužit vztahy s vaším parťákem a přinese vám větší pohodu a vzájemné porozumění.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Cookie the Pom – Unsplash.com

Polohy psa při spaní: Co vypovídají o tom, jak se cítí?

Proč někteří psi neštěkají?