Páníček i pes v dokonalé kondici – představujeme canicross

Už jste si někdy na procházce se svým čtyřnohým kamarádem říkali, že byste rádi posunuli laťku o něco výš? Máte-li doma mladého pejska nebo fenku, jistě mu někdy vidíte na očích, že má v zásobě spoustu energie. Klasické venčení a občasné hraní mu pak nemusí tak úplně stačit k tomu, aby ji skutečně využil. Pokud navíc máte chuť zapracovat na vlastní fyzičce, jsou to pro vás přímo ideální okolnosti k tomu, abyste si zkusili canicross!

Pod pojmem canicross se neskrývá nic jiného než běhání se psem, avšak s tím rozdílem, že se k němu využívá speciální příslušenství – sedák pro vás, postroj pro vašeho parťáka a vodítko s amortizérem. Všechny tyto komponenty nahrazují klasické vodítko a obojek, zanechávají vám volné ruce a umožňují vašemu běžeckému parťákovi, aby vás jemným popotahováním motivoval k lepším výkonům.

Proč běhat se psem?

Zatímco pro člověka je běh nástrojem k posílení fyzičky a formování postavy, pro pejska představuje naprosto přirozenou aktivitu, kterou si v celé své podstatě přirozeně užívá. Bude vás tak motivovat k tomu, abyste si udrželi rychlejší tempo a postupně ho dokonce navyšovali, zatímco on si bude užívat, že s vámi aktivně tráví čas.

Provozováním canicrossu skvěle utužíte vaše vzájemné pouto a váš čtyřnohý miláček se doma už nebude nudit, protože si bude užívat zasloužený odpočinek po náročné fyzické aktivitě. Společně navíc budete předcházet nadváze a s ní spojeným zdravotním problémům, takže prodloužíte váš společný spokojený život – zde hraje zásadní roli i strava, o čemž si můžete přečíst v tomto článku. Pozor – některá psí plemena nejsou na běh úplně stvořená (buldoček prostě patří na gauč), doporučujeme si vhodnost této kondiční aktivity nejdříve ověřit v závislosti na plemenu vašeho pejska.

Vybíráme správné vybavení

Chtěli byste vyzkoušet canicross se svým psím kamarádem? Než se vrhnete na nákup celého běžeckého setu, zkuste s ním nejprve běhat bez něj – oba se na novou aktivitu připravíte a vy poznáte, jak je na tom váš hafan s disciplínou. Měl by se vám po celou dobu držet u nohy, nikam neodbíhat a případě ihned přiběhnout na zavolání. Jestliže máte doma štěně, počkejte s tréninkem, až dosáhne alespoň jednoho roku.

Až bude zvládat základní povely a bude vás skutečně poslouchat, můžete se začít dívat po té správné výbavě. Ta by měla vypadat následovně:

  • sedák – rozkládá tlak, který vytváří pes, když tahá za vodítko, a proto by měl být určený pro upevnění v oblasti vašich hýždí (umístění v pase by vás nutilo se prohýbat, což by ohrožovalo zdraví vašich zad);
  • psí postroj – tvarem by měl připomínat koňský chomout, jelikož psovi netlačí na hrudník, ale spíše na oblast klíčních kostí a před ramena, což mu umožňuje volné dýchání;
  • vodítko s amortizérem – neboli gumovými vlákny po celé délce, které umožňují tah, ale absorbují nepříjemné nárazy (ideální délka pro běh je dva metry).

V cíli

A poslední rada na závěr – nezapomeňte, že i váš pejsek má své limity. Začněte proto s kratší trasou a pomalejším tempem a postupně zvyšuje rychlost i délku. Až budete mít řádně natrénováno, můžete své síly porovnat s ostatními při canicrossovém závodu, kterých se po celé ČR každoročně koná hned několik.

Autor: Jakub Janíček

Foto: Photo by Cain Beaudoin on Unsplash

 

Jak zabavit psa v karanténě?

Jak trávíme víkend se psem?