Můj pes přece nestárne

Hele, to že teď spím 20 hodin denně ještě neznamená, že jsem vyřízenej!

Mám pocit, že se v naší společnosti o stáří celkem málo mluví a přemýšlí, i když to čeká každého z nás. A nevratný proces stárnutí čeká nejen na nás, ale také na našeho psa. I když máme pocit, že je vitální, doslova srší energií a bude tady s vámi asi tak do sta, opak je pravdou. Na život se starým psem je dobré se připravit dopředu, aby vás to pak nezaskočilo tak, jako třeba mě.

Svého německého ohaře Zuzanu, kterou si můžete pamatovat třeba z tohoto příběhu, jsem adoptovala z útulku už jako čtyřletou. Dospělého psa jsem si tehdy vyloženě přála, protože jsem měla málo kapacity a zkušeností na výchovu štěněte. Vzhledem k tomu, že je velmi aktivní a kromě šedivého čumáku nic nenasvědčovalo tomu, že by někdy měla zestárnout, nebyla jsem na to vůbec připravená.

Unavený pes?

Všechno mi došlo, až když jsme s ní nedávno šla třicetikilometrový trek s výstupem na Milešovku. Celou dobu lítala, hrabala, čuchala a naběhala toho určitě 3x víc než my ostatní. Takový výlet jsem se jí vždycky snažila dopřát alespoň jednou za týden nebo dva, protože mi dělalo radost, že je šťastná a venku. Výlet se podařil, všichni jsme se přiměřeně fyzicky odrovnali, ale když jsem s Zuzkou druhý den dopoledne byla na procházce, v půlce parku se najednou otočila a táhla mě domů. Chtěla prostě spát a mít klid, protože se na výletě přetížila a už to prostě nezvládá tak pružně, jako kdysi.

To se přece neděje

Tohle prozření pro mě bylo trochu bolestné. Mojí feně je 10 let a prostě to přijít muselo. Když jsem pak zpětně analyzovala poslední společný rok, došlo mi, že nějaké náznaky stárnutí až byly patrné předtím, jen jsem je nechtěla vidět. Třeba to, že můj pes začal celoročně spát pod peřinou (včetně hlavy), protože už je zkrátka starý a je mu zima. Nebo že přestala chtít jíst velké kousky granulí a dává přednost spíš těm menším, lepším na skus. Jsem na svého psa velmi fixovaná a přiznat si, že začíná stárnou pro mě bylo opravdu komplikované. Potom se mi to ale podařilo přijmoout a rozhodla jsem se, že si spolu těch pár let ještě pořádně užijeme. A v čem je péče o psího seniora jiná, než o dospělého psa?

Na veterině jako doma

Je to smutné, ale je to tak. I u vitálních psů s rostoucím věkem zdravotních problémů samozřejmě neubývá. Proto je asi dobré smířit se s tím, že si bude veterinář pamatovat vaše jméno a možná i vaše narozeniny. Jenže co bychom pro svoje miláčky neudělali, že? Takže budeme dál trpělivě docházet na veterinu při sebemenší komplikaci. U staršího psa je dobré chodit i preventivně, pomůže to odhalit problémy včas. U staršího psa hlídejte hlavně citelné váhové úbytky, žíznivost, odmítání potravy a další neobvyklosti, které vám mohou napovědět, že něco není v pořádku.

Jste to, co jíte

Výživa staršího psa má jistá specifika, stejně jako u lidí. Obecně platí, že psům se kolem sedmého roku výrazně zpomaluje metabolismus a měl by jim stačit o něco menší kalorický přísun. Ale třeba u nás je opravdová spousta pohybu a nebylo to potřeba. Dobré je už od dospělého věku přidávat v pravidelných intervalech do krmení chondroprotetika, aby se pes v pokročilejším věku vyhnul problémům s klouby. U psího seniora hlídejte poměr živit ve stavě, bílkoviny jsou pro něj pořád klíčové a potřebuje je k fyzické pohodě. Většina krmiv pro starší psy obsahuje méně bílkovin, sodíku a fosforu.To prospívá stárnoucímu srdci, játrům i ledvinám. Zvýšená hladina vitamínů a minerálů je pro seniory také prospěšná.

A až jednou opravdu odejde?

Hodně lásky

Život se stárnoucím psem je skvělý. Sice toho asi tolik nenaběhá, je nerudný, smrdí mu z tlamy, ale najednou se z něj stal klidnější a oddanější parťák pro celou rodinu. Je to skvělá doba, kterou si společně můžete užít. Když mu zůstanete po boky a budete si užívat všechny zbývající dny s pokorou a láskou, odvděčí se vám společností, na kterou budete vzpomínat celý život. Přejeme vám hodně trpělivosti a vzájemné lásky.

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Pavel Anoshin on Unsplash

 

podobné články:

https://www.puppydu.cz/pribehy/nas-zivot-se-slepym-psem-cast-1-zacatky/

https://www.puppydu.cz/pribehy/nas-zivot-se-slepym-psem-cast-2-bezna-prochazka/

https://www.puppydu.cz/pribehy/nas-zivot-se-slepym-psem-cast-3-kradu-kudy-chodim/