Nedejte klíšťatům šanci! 7 míst na, která se vyplatí pravidelně kontrolovat

Dobré zdraví a pohoda našich psů je jednou z hlavních priorit všech páníčků. Je tedy nutné poskytnout jim pravidelný pohyb, vyváženou stravu a samozřejmě také spoustu lásky. Dostatečná ochrana proti klíšťatům je pak také naprosto zásadní, bohužel však často opomíjená.

Když se u psa vyskytne klíště, což může být v aktuálním jarním období velmi časté, je potřeba jednat. Tito paraziti jsou sice mrňaví, ale zato dokážou natropit pořádnou neplechu ve formě lymské boreliózy, anaplazmózy, ehrlichiózy a dalších infekčních onemocnění. 

Klíšťata jsou specialisté na skrývání. Na těle vašeho psa tedy mohou být přisáta kompletně bez vašeho vědomí. Přesně proto je nutné psa pravidelně kontrolovat – a v případě, že nějaké klíště objevíte, ho ihned vytáhnout a ranku vydenzifikovat. 

V článku se podíváme na sedm nejčastějších míst na psím těle, kde se klíšťata ráda schovávají, a způsoby, jak je odstranit.

Dbejte na prevenci

Možná by podle vašeho názoru v ideálním světě tito potížisté vůbec neexistovali. Vždyť kolik by se ušetřilo starostí? To se však minimálně v blízké budoucnosti nestane, a tak je potřeba pracovat s tím, co máme. Pokud chcete na klíšťata vyzrát, důležitá je hlavně prevence.

V našem článku Jak připravit vašeho psa na klíšťovou sezónu? jsme popsali způsoby, jak výskyt klíšťat u vašeho miláčka minimalizovat. Mimo jiné se díváme na přípravky, jako jsou speciální spreje a šampony. Některé z uvedených tipů je pak možné vzájemně kombinovat, abyste dosáhli co možná nejlepšího efektu.

Jaká místa na psím těle kontrolovat?

Když přijdete z procházky, součástí vaší rutiny by nemělo být pouze krmení vašeho psa, ale také důkladná kontrola jeho těla. Obezřetnost je kriticky nutná, protože některá klíšťata mohou být natolik malá, že se mohou vašemu zraku ztratit. Celý proces také komplikuje, když má pes dlouhou srst.

Níže uvádíme místa, na kterých je klíště u psa přisáté nejčastěji.

1. Hlava a uši

Psi jsou zvědavými bytostmi, a tak strkají hlavu a čumák i tam, kam by rozhodně neměli. Sice tak možná ukojí svou zvídavost, ale mnohdy si domů přinesou nevítaného hosta. Na hlavě je kontrola relativně jednoduchá, složitější jsou pak uši. Mají totiž spoustu záhybů, kam se mohou klíšťata usadit.

Kontrolujte tedy jak jejich vnější, tak vnitřní stranu. Naštěstí je výskyt klíšťat v takových místech pro psa velmi nepříjemný, a tak se může začít otřepávat a škrábat na uchu. Pro vás je to pak jasný signál – něco není v pořádku a je potřeba to zkontrolovat.

2. Meziprstí

Kontrola prstů na nohou pro vašeho psa asi také nebude nejpříjemnější, ale je nutná. I toto místo je totiž pro tyto malé prevíty velmi oblíbené. Zkontrolujte jak prostory mezi prsty, tak chodidla v místech, kde se nachází polštářky. 

Vodítkem pro vás může být i případ, kdy si chlupáč nadměrně olizuje nebo kouše chodidla. Něco ho totiž dráždí – ve spoustě případů právě klíště.

3. Ocas

Klíšťata milují tmavá a vlhká místa, skvělým „domečkem“ je pro ně tedy také spodní strana ocasu. Kontrolovat tuto část vás doposud možná ani nenapadlo, rozhodně je však vhodné začít, protože klíště se zde může usídlit na relativně dlouhou dobu bez vašeho povšimnutí.

Řekněme si to narovinu – ocas je potřeba kontrolovat až k hranici řitního otvoru. A pokud má váš pes hustou srst, lepší kontrolu vám umožní použití hřebenu. Dostatečně jemný hřeben pak může klíště dokonce přímo zachytit, a tak vám výrazně usnadnit práci.

4. Třísla

Hned po procházce kontrolovat třísla vašeho miláčka pravděpodobně také není něčím, co by vás přirozeně napadlo. Jedná se však o místo, které je také tmavé a vlhčí, a tak v něm mají klíšťata ideální podmínky pro svou „práci“.

Pakliže má váš pes rád hlazení po břiše, můžete spojit příjemné s užitečným. Obraťte ho na podlaze na záda, drbejte si ho a do toho si posviťte na jeho třísla.

5. Víčka

Je to klíště, nebo znaménko či oční výtok? I to byste měli pravidelně kontrolovat. Vytahování takového klíštěte pak může být velmi komplikované, v některých případech vyžaduje dokonce pomoc od veterináře.

Jako na ostatních místech je však potřeba jednat rychle, protože čím déle je parazit přisátý, tím více narůstá pravděpodobnost, že dojde k přenosu infekční choroby.

6. Pod obojkem

Spousta páníčků svým psům nesundává obojek skoro nikdy, a to z dobrého důvodu – vždycky se totiž může ztratit a bez něj by byla identifikace psa byla výrazně komplikovanější, ba nemožná. Klíšťata jsou vyčůraná stvoření, a tak se mnohdy přisají v místech pod obojkem bez toho, aniž by si toho kdokoliv všiml. Takové klíště u psa pak mnohdy zaregistrujete až v momentě, kdy je nacucané do své několikanásobné velikosti. 

Pravidelně tedy obojek sundávejte a tato místa kontrolujte, abyste byli oproti těmto parazitům napřed. 

7. Podpaží

V sedmé řadě je nutné kontrolovat místo, které bychom u lidí nazvali podpaží. Řeč je samozřejmě o prostoru, kde se přední nohy spojují s tělem. A klíšťata jej milují, protože se opět jedná o temné místo, na které jde typicky špatně vidět.

Jak psovi vytáhnout klíště?

V momentě, kdy objevíte klíště u psa, ať už na uvedených citlivých místech nebo kdekoliv jinde, je nutné začít jednat. Často se stane, že po něm klíště pouze leze – můžete ho rovnou chytit do papírového ubrousku nebo kusu toaletního papíru a spláchnout do záchodu.

Když je však klíště přisáté, důsledně následujte níže uvedený proces:

  • Nachystejte si veškeré nástroje. Budete potřebovat pinzetu s jemnými hroty či speciální nástroj pro odstraňování klíšťat, rukavice, antiseptické ubrousky nebo roztok a malou nádobu s víkem nebo uzavíratelný plastový sáček pro likvidaci klíštěte. Už díky tomuto kroku bude proces plynulejší a méně stresující, jak pro vás, tak vašeho psa.
  • Uklidněte vašeho psa. Pokud sebou bude pes vrtět, klíště se vám pravděpodobně nepodaří vyndat – nejprve tedy zajistěte jeho pohodlí. Může se také hodit pomoc od další osoby, která ho bude držet na místě. Pracujte v prostředí, kde se chlupáč cítí bezpečně a klidným hlasem k němu mluvte. Jestliže je úzkostlivý, zkuste mu nabídnout pamlsek nebo jeho oblíbenou hračku jako formu rozptýlení.
  • Odhalte klíště. Rozdělte srst psa kolem klíštěte, abyste na něj dobře viděli. Pomoci vám může zmíněný hřeben, a to hlavně v případě, že má pes hustější nebo delší chlupy. Také díky tomu budete schopni klíště lépe chytit zvoleným nástrojem.
  • Chyťte klíště. Využijte pinzety a pokuste se klíště chytnout, a to co nejblíže kůži psa. Dávejte si pozor, abyste tělo parazita nerozmáčkli, to totiž může vést k uvolnění infikovaných tekutin do rány. Je potřeba chytit ho za hlavu nebo hypostom (ústní ústrojí).
  • Táhněte klíště ven. Začněte klíště vytahovat stálým rovnoměrným tlakem. Nijak s ním netočte ani se ho nesnažte vyškubnout – v takovém případě může zůstat hypostom v kůži. Když k tomuto scénáři dojde, čeká vás titerná práce s pinzetou, klíště je totiž potřeba odstranit do posledního zbytku. 
  • Dezinfikujte oblast. Jakmile je klíště odstraněno, vydezinfikujte ranku a vaše ruce antiseptickými ubrousky nebo roztokem (vhodný je starý dobrý peroxid vodíku). Díky tomu snížíte pravděpodobnost, že dojde k rozvoji infekce v místě vkusu.
  • Zlikvidujte klíště. Umístěte klíště do zmíněné nádoby nebo sáčku a zavřete ho. V žádném případě klíště nerozdrcujte, raději ho rovnou odneste do popelnice. Alternativou je pak spláchnout ho do záchodu, v takovém případě je však logicky potřeba umístit ho do papírového ubrousku nebo toaletního papíru.
  • Monitorujte vašeho psa. Během následujících dní kontrolujte oblast vaší „operace“, zda nevykazuje známky infekce, jako je zčervenání, otok nebo výtok. Pakliže si u psa všimnete nezvyklých symptomů, jako je letargie, horečka nebo ztráta apetitu, okamžitě zavolejte veterináře. Mohlo ho postihnout jedno z infekčních onemocnění, které vyžaduje lékařský zásah.

Zdraví vašeho chlupáče na prvním místě!

Hlavně v sezóně si po procházce se psem vyčleňte pár minut, abyste zkontrolovali jeho tělo. Možná na něm najdete nezvané hosty, které můžete rychle odstranit – ještě nemusí být ani zapití, a tak bude celkový proces mnohem snazší.

Paraziti představují obrovské nebezpečí, protože mohou přenášet vážné choroby, a to jak v případě psů, tak lidí. Nejlepší obranou je správná prevence, které můžete dosáhnout i prostřednictvím antiparazitického programu, který navrhne ošetřující veterinář.

Nedejte klíšťatům šanci. Jistě s námi souhlasíte v tom, že si ji nezaslouží. Riskovat zdraví a pohodu vašeho parťáka určitě nechcete, vyžaduje se však po vás trošku proaktivity.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

Může být olizování od psa nebezpečné?

Psí očkování v kostce