Proč si pes kouše a olizuje nohu?

Když se nám dostane možnosti nerušeně pozorovat chování našeho psa, často nám zůstává rozum stát nad tím, proč konkrétní činnost vlastně dělá. Spektrum vzorců chování vašeho miláčka může být natolik komplexní, že jej není možné kompletně pochopit. Důvodů totiž může být vždy více, než se na první pohled zdá. A kdo se v tom pak má vyznat?

Jedním z příkladů takových situací může být, když si pes olizuje nebo kouše vlastní nohu. Pokud se této činnosti oddává čas od času, pravděpodobně to bude proto, že ho svědí místo, které si nedokáže podrbat drápky. Některé rasy jsou na svědění náchylnější, jiné tomuto problému čelí naprosto minimálně.

A jak už jsme si naznačili na začátku, chování našich psů je často nečitelné, může ho totiž spouštět celá řada podnětů. Zbystřit byste měli hlavně v případě, že se kousání a olizování věnuje dlouhodobě a intenzivně. Na vině už totiž pravděpodobně nebude pouze nepříjemný svědivý pocit.

O co by se mohlo jednat?

Možný příznak suché kůže

I vy moc dobře víte, jaké to je, když máte suchou kůži. Loupe se vám, její povrch je drsnější, v některých případech může dokonce i pálit. S tím se mohou snadno setkat i naši parťáci – například kvůli nedostatečné vlhkosti vzduchu v období, kdy málo prší.

Mimo rituály na přivolání deště je tento problém nejlepší řešit zevnitř. V takových obdobích dbejte u vašeho psa na patřičnou hydrataci. Jeho miska by měla být za všech situací plná vody, aby k ní měl co nejsnadnější přístup. Skvěle funguje také kokosový olej, který pokožku vyživuje na hluboké úrovni. I proto je v dnešní době dostupná spousta pamlsků a granulí, který jeho výtažek obsahují.

Má váš pes rád ryby? To je dobře, protože obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jejichž příjem dokáže mimo jiné benefity ulevit i od suché pokožky.

Alergická reakce

O alergiích jsme už psali v našem článku Můj pes má alergii: co mám dělat? – pokud na ni tedy máte podezření, doporučujeme si jej přečíst, protože téma rozebírá více zeširoka.

Asi vás moc nepotěšíme, když vám řekneme, že alergii může mít pes prakticky na všechno. Nejčastějšími spouštěči těchto reakcí však bývají určité látky v šamponech, pyly nebo potraviny. Alergie na potraviny pak může být způsobena nadměrným množstvím škrobu v jídelníčku. Zkuste na pár dní experimentovat s větším podílem bílkovin v jeho stravě, problém to totiž možná vyřeší.

Na akutní rozškrábané, pokousané či podrážděné nohy (ale i jiné partie) můžete aplikovat starý dobrý jablečný ocet. Ten totiž vyrovná pH pokožky a vašemu psovi dodá krátkodobou úlevu, než vyřešíte příčinu. Na trhu můžete najít také spoustu speciálních přípravků k tomu určených.

Daří se parazitům

Paraziti jsou běžnou součástí života psa, pokud však dojde k jejich přemnožení, má zaděláno na problém. Ten se pak neprojeví pouze na noze, ale jedná se o systemický projev, který ho může opravdu potrápit.

Abyste pomohli odstraňování mrtvé kůže, ve které se paraziti vyloženě vyžívají, nezapomínejte na pravidelné koupele. Těmi smyjete i přebytečné chlupy, které tyto potvůrky také lákají.

Pokud si pes olizuje nebo kouše nohu či jakékoliv jiné místo, může si postižené místo rozdráždit. Do jeho těla se tedy může snadněji dostat infekce, která je pro parazity opět příhodná – napadají totiž hlavně psy, kteří mají oslabený imunitní systém. Pakliže si podrážděného místa všimnete, utíkejte do lékárny pro zklidňující balzám.

V dlouhodobém měřítku se snažte posilovat psův imunitní systém, a to hlavně prostřednictvím důležitých vitamínů a minerálů.

O přítomnosti parazitů také vypoví, když si váš pes kouše oblast konečníku, nebo v zoufalství rovnou celý zadek táhne po zemi. Svědění v této oblasti může být natolik závažné, že výrazně naruší kvalitu jeho života.

Dbejte také na pravidelnou aplikaci antiparazitik, která předepíše ošetřující veterinář. Ten může vašeho psa podrobit také komplexnějšímu vyšetření, kdy zjistí, s jakými konkrétními parazity má váš pes problém a navrhne léčebný postup, který povede k jejich vyhubení.

Pes se může kousat, aby se rozptýlil

Potřeba odvrátit pozornost od bolesti je další možnou příčinou, proč si pes olizuje či kouše nohu. Nemusí se však jednat o bolest přímo té nohy, ale prakticky jakékoliv části těla. Starší psi se například často potýkají s ortopedickou bolestí – kosti nebo klouby je mohou bolet například kvůli artritidě.

Tuto příčinu není radno přihlížet. I v tomto případě je rozhodně na místě navštívit veterináře, který vašeho psa vyšetří a navrhne vhodný léčebný režim. Vy se mezitím zaměřte na to, aby jeho strava obsahovala dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Rozhodně vašemu psovi nedávejte brambory, rajčata nebo lilek. Tyto potraviny mohou přímo způsobit zánět. Vyhněte se také obilovinám. Na trhu je dostupná spousta granulí bez obilovin, které jako hlavní škrobou složku využívají sladké brambory, které jsou pro naše miláčky více než vhodné.

Ulevit mohou také další protizánětlivé potraviny, jako třeba mrkev, brokolice, celer, špenát, fazole nebo čočka. Jakékoliv luštěniny mají velké množství vlákniny, jejíž pravidelný příjem má příznivý efekt hned na několik biochemických procesů.

A co když se jen nudí?

Na vině za drbáním, kousáním a přehnaným olizováním může být také prostá nuda. Psi jsou velmi sociálními tvory, kteří se rádi druží, potřebují tedy cítit pocit sounáležitosti a přítomnost druhých.

Ať už je za jejich problémem nuda či nikoliv, zamyslete se nad tím, zda vašemu psovi poskytujete dostatek svého času. Procházky, které harmonizují jeho tělo i duši, by měly být naprostou samozřejmostí vícekrát denně, stejně tak jako pravidelné hraní.

Dávejte si také pozor na separační úzkost. I jejím vlivem se totiž pes může uchýlit k obsesivnímu chování. Pokud odcházíte každý den do práce, zajistěte, aby měl doma dostatek hraček, se kterými si se zabaví sám. Možná se budete divit, ale pro zmírnění jeho úzkosti můžete klidně také nechat zapnutou televizi. I ta mu může pomoci s pocitem osamělosti.

Pakliže si nejste jisti příčinou, nikdy není na škodu navštívit vašeho ošetřujícího veterináře. Ten vám totiž může téměř okamžitě říct, co přesně vašeho psa trápí, a tedy proč si olizuje či kouše nohu. Přejeme vám hodně štěstí ve hledání jádra pudla.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Arun Narayanan – Unsplash

Potravinovou intolerancí trpí téměř každý třetí pes. Jak ji poznat?

Psí ekzém – jak se projevuje a co může být jeho příčinou?