Psí ekzém – jak se projevuje a co může být jeho příčinou?

Všimli jste si, že se váš chlupáč v poslední době obsesivně škrábe, kouše nebo olizuje? Všechny uvedené projevy chování naznačují, že vašeho psa něco ukrutně svědí. Příčin může být pochopitelně více a jednou z nich je i ekzém.

Ekzém u psa obecně řečeno znamená totéž co u lidí, a to zánět kůže. Ať už se jedná o akutní nebo chronickou záležitost, jedno je jisté – váš pejsek bude čelit otravnému svědění, které se bude ze všech sil snažit zastavit.

Neustálé kousání, škrábání a olizování však vašemu chlupáčovi nepomůže a dokonce mu může naopak uškodit. Opakovaným drážděním postiženého místa totiž vznikají otevřené rány, které jsou velmi náchylné ke vzniku infekce. Proto je třeba ekzém začít řešit co nejdříve.

Jak se ekzém u psa projevuje?

Abyste však mohli zahájit léčbu, musíte nejprve rozpoznat, že je něco v nepořádku. Konkrétní podoba ekzému a jeho projevy se mohou různit. Jak už jsme naznačili v úvodu, ekzém u psa nejčastěji poznáte podle chování vašeho psa – postižené místo si nepřestává drbat, olizovat a kousat nebo jej otírá o okolní nábytek. Když si toho všimnete, s největší pravděpodobností začnete zkoumat, co ho vlastně tolik svědí.

Pokud se jedná o ekzém, na těle vašeho pejska objevíte zarudlé fleky, vředy nebo vyrážku, jejíž podoba se může lišit podle toho, zda se jedná o suchý či mokrý ekzém.

V případě první varianty je kůže na postiženém místě vysušená, vrásčitá a šupinatá, zatímco druhá forma se projevuje mokvající vyrážkou, ze které obvykle vytéká zapáchající hnis. V postižených oblastech se můžete setkat také s vypadanou srstí, a pokud si pes vyrážku silně dráždil, tak i krvácejícími ranami.

Co může být příčinou?

Jestliže máte podezření na to, že váš čtyřnohý kamarád trpí ekzémem, navštivte co nejdříve jeho ošetřujícího veterináře. Sami jen těžko diagnostikujete příčinu problému a čím rychleji ho začnete aktivně řešit, tím menším následkům bude váš chlupáč muset čelit.

Důvodů, proč se u psa objeví ekzém, může být více. Nejběžnější formou je atopická dermatitida – alergická reakce imunitního systému na určitou látku, čímž vzniká zánět. Často k ní dochází u psů s přecitlivělostí na bleší kousnutí, alergií či intolerancí na určité potraviny nebo při přímém kontaktu s dráždivými chemikáliemi, alergeny či jinými látkami.

Ne vždy je ale na vině přehnaná obranná reakce. Ekzém u psů často způsobují také:

  • různé druhy parazitů,
  • dieta ochuzená o důležité vitamíny a minerály,
  • virové, bakteriální či plísňové infekce,
  • onemocnění análních váčků,
  • extrémní počasí

Některá plemena jsou navíc vůči kožním problémům náchylnější – obecně se jedná o psy s vrásčitou kůží. Větší pravděpodobnost výskytu ekzému se však týká také čínských šarpejů, zlatých retrívrů a německých ovčáků.

Jak probíhá léčba?

Základem léčby ekzému u psa je nalezení a odstranění jeho příčiny. Pokud za vyrážku mohou parazité, viry či bakterie, veterinář vám poskytne preparáty, které vám pomohou s nimi zatočit.

Jestliže existuje podezření, že se jedná o alergickou reakci, budete muset ze stravy vašeho chlupáče vyřadit veškeré potenciální alergeny. Pravděpodobně se nevyhnete ani zásahu do prostředí, v němž váš pes pobývá. Z něj byste měli odstranit všechny dráždivé látky, ať už jde o různé čistící prostředky, parfémy či různé chemikálie. Dost možná od veterináře dostanete také antihistaminika, která potlačí přehnanou reakci organismu.

Pokud ekzém vypadá vážně, můžete od veterináře dostat také protizánětlivé léky – zejména když se nepodaří odhalit, co jej způsobuje. Díky nim se podráždění pokožky zmírní a začne se uzdravovat. V případě bakteriální infekce může vašemu pejskovi předepsat také antibiotika.

Jestliže se u vašeho chlupáče objeví ekzém, hlavní je nehrát si na odborníka a nesnažit se léčbu řešit na vlastní pěst. Domácí pokusy o zmírnění vyrážky by mohly vašemu pejskovi ublížit a jeho stav naopak ještě zhoršit.

Proto tedy neváhejte, navštivte veterináře a maximálně s ním spolupracujte. Ať už totiž za ekzém u psa může cokoliv, jedno je jisté – prioritou číslo jedna by mělo být jeho brzké uzdravení.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Pexels.com – Tima Miroshnichenko

Můj pes má alergii: co mám dělat?

Chronické drbání: může ho působit alergie i psychická nepohoda