Může pes jíst jablka? Obecně ano, ale…

Jablka jsou jedním z nejpopulárnějších druhů ovoce na světě. I v našich končinách se hojně konzumují, skladují a tvoří základ pro nespočet výborných pokrmů vhodných pro lidi všech věkových kategorií. Jak však na toto ovoce reagují naši čtyřnozí miláčci?

Může pes jablko? Toť otázka, kterou si již položil nejeden páníček. Pro naše psy totiž chceme to nejlepší – a když si sami pochutnáme na tomto slaďoučkém ovoci, rádi bychom tuto zkušenost dopřáli i našim parťákům. Nehledě na to, že se jedná o skvělý zdroj vitamínů A, B1, B2, B6, C, E, K a také minerálních látek, jako je draslík, mangan nebo měď.

Opomenout nemůžeme ani vlákninu, která hraje naprosto zásadní roli ve zdraví trávicího traktu, a antioxidanty, které tělo chrání před oxidačním stresem. Toto ovoce slouží jako perfektní prevence chronických onemocnění včetně rakoviny, kardiovaskulárních chorob a cukrovky.

Zkráceně řečeno: pes jablko může. A možná budete překvapeni, jak moc si na něm pochutná. Využít jej můžete i jako vhodný pamlsek při výcviku. Existuje však pár pravidel, která byste měli dodržovat v rámci dávkování a přípravy.

Pravdou také je, že ne každý pes na jablko reaguje dobře. Stejně jako lidé, i někteří psi mohou trpět alergií či přecitlivělostí na toto ovoce. To se většinou vyznačuje křečemi v břiše, průjmem či dechovými obtížemi. Vašeho psa tedy za každé situace pozorujte, jestli mu potraviny, kterými ho obecně krmíte, nepůsobí potíže.

Kolik mohou psi sníst jablek?

Stalo se vám někdy, že jste snědli spoustu jablek jen proto, abyste pak strávili podstatnou část vašeho dne na záchodě? Pokud ano, můžete si být jisti, že to samé se může stát vašemu psovi.

S jablky to u něj nepřehánějte. Pakliže mu jich dopřejete příliš, v těch lepších případech ho bude „pouze“ bolet břicho, v těch horších mu mohou vyvolat průjem.

Jakožto sladká odměna pro vašeho psa bude naprosto stačit, když mu dáte jeden až dva plátky. V případě štěňat volte samozřejmě ještě menší dávku, zatímco větším psům naopak jablka můžete dopřát více. 

Jak připravit jablko psovi?

Podobně jako sobě. Začněte tak, že jablko důkladně omyjete pod tekoucí vodou. Standardně prodávaná jablka v supermarketech jsou při pěstování ošetřována pesticidy.

Pokud chcete jít ještě o krok dále, můžete jablko namočit do vody s jedlou sodou na 15–20 minut. Vědci na univerzitě v Massachusetts vypracovali studii, která dokázala, že jedlá soda je schopná tímto způsobem odstraňovat až 96 % konvenčně používaných pesticidů.

Dbejte na to, aby se k vašemu psovi nedostala semínka. Možná víte, že obsahují určité množství kyanidu, který může být ve větších dávkách vysoce toxický. Psovi nedávejte ani tvrdé jádro jablka a jeho stopku – mohl by se totiž začít dávit.

Jablka nakrájejte na plátky či malé kostky. Můžete je předtím i oloupat, čímž minimalizujete riziko vzniku případných nežádoucích reakcí.

Pes sice může jablko, ale záleží také na tom, zda ho konzumuje ve své přirozené formě nebo jakožto součást komplexnějšího pokrmu. Dvakrát si tedy rozmyslete, než vašemu psovi dopřejete kus vašeho výborného jablečného koláče nebo žemlovky. Do těchto jídel totiž pravděpodobně přidáváte cukr, který pro psy není vhodný.

SOS: můj pes se může po jablkách utlouct

Když jsme v naší domácnosti našemu Scottymu poprvé dali jablko, netušili jsme, jakou závislost mu způsobíme. Postupem času si totiž tento pamlsek začal sám vyžadovat – pokud si tedy u nás někdo připravuje jablko, pes o tom ví jako první.

Pakliže váš miláček toto ovoce taky miluje, určitě mu jej neodpírejte. Naopak: můžete jít o krok dále a jablka upéct, díky čemuž dojde k jejich částečnému vysušení a vydrží tedy mnohem déle. Tyto originální pamlsky pak můžete brát s sebou na vaše výcvikové seance a odměňovat ho potravinou, která jeho zdraví podpoří hned na několika úrovních.

Rozhodně je totiž ve vašem zájmu, aby se váš pes dožil co možná nejvyššího věku v dobrém zdraví. Jablka však nejsou samospásná a měla by spíše sloužit jako doplněk dobře vyváženého jídelníčku. Dobrou chuť vám i vašemu chlupáčovi!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pexels – RP Photography

Psi, ovoce a zelenina: jde to vůbec dohromady?

Jak fungují trávicí enzymy psa?