Potravinovou intolerancí trpí téměř každý třetí pes. Jak ji poznat?

Vypadat to může třeba jako nevinná vyrážka nebo zvracení, kterému nevěnujete pozornost. Když se ale u vašeho pejska rozvine potravinová intolerance naplno a vy alergen ze stravy nevyřadíte, může mít zaděláno na mnohem vážnější a vleklejší problémy. Podívali jsme se na zoubek těm nejčastějším intolerancím, kterými psi většinou trpí.

Potravinová intolerance se u psů nejčastěji projevuje ve formě zažívacích nebo kožních problémů. Ty jsou zároveň častým projevem dalších psích nemocí a je tedy velmi snadné je přehlédnout. Špatně lze potravinové alergie vystopovat také proto, že obtíže mohou nastoupit v řádu minut ale i dnů od pozření alergenu. Potravinová alergie se může objevit v jakémkoli věku. Není výjimkou, že psí senior přestane snášet třeba lepek, než se však tento problém odhalí, může hrozit třeba zánět střeva.

Problémy s trávením a kůží jako varovný signál

Potravinová intolerance se nejčastěji projeví trávicími problémy jako jsou průjem, nadýmání, bolesti břicha, zvracení, nevolnost. Dalším častým znakem jsou problémy s kůží a srstí: záněty kůže, svědění, mokvající kůže, nekvalitní srst, chronické drbání a s tím spojená horší nálada, podrážděnost, únava, hubnutí. Ztráta srsti nebo zarudnutí jsou k nalezení obvykle v podpaží, slabinách nebo v oblasti břicha.

Pokud jde o psí stravu, nejčastěji zaznamenáváme potravinovou intolerance na kuřecí maso,  kravské mléko, pšenici, sóju, vejce nebo hovězí maso. Hypersenzitiva na takové složky potravy vzniká nejčastěji postupně, při dlouhodobém krmení psa, nevznikne, když pes potenciální alergen pozře jen jednorázově.

Jak nejlépe alergii rozpoznat

Jedním ze způsobů, jak to ověřit je dávat psovi striktně stejnou stravu, třeba jeden druh granulí, a po delším časovém úseku v řádu týdnů zařadit problematickou potravinu. Když budete psovi měsíc podávat kachní maso s rýží a poté zařadíte kuřecí, alergie se vyjeví. Nevýhodou je, že když netušíte, na co by váš pes mohl být alergický, jde o takovou metodu pokus omyl. Další způsob je pečlivě studovat obsah granulí. A z principu se vyhýbat složkám jako jsou vedlejší živočišný protein nebo živočišná moučka. Někteří pejskaři to neradi uslyší, ale i krmení od stolu může takovou intoleranci odstartovat.

Na trhu je velké množství granulí s označením sensitive, grain free. Existují i masové konzervy bez alergenů s jedním druhem proteinu označené jako single nebo mono protein, které můžete s hypoalergenními granulemi v klidu kombinovat.

Každopádně vám přejeme, abyste se s výše popsanými problémy nemuseli potýkat ani vy, ani váš pejsek.

Autorka: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Chris Benson on Unsplash

Jaká má být psí miska? Čistá a z kvalitního materiálu!

Torze žaludku: jak předejít katastrofě

Psí granule a minerály: důležitý je obsah popela