Ach ty granule! Co všechno se o nich vyplatí vědět?

Krmit granulemi, či nekrmit granulemi, to je oč tu běží! A pokud už najdete odpověď na tuhle těžkou hamletovskou otázku, stejně zbývá spousta dalších otazníků. A protože otázka správné a vyvážené stravy je jednou z těch, která chovatele pejsků obvykle pálí, snažili jsme se o granulích obecně zjistit co nejvíc informací a dát dohromady všechny výhody i nevýhody.

Je jasné, že váš pes si zaslouží to nejkvalitnější jídlo, které mu můžete poskytnout. O výživě má vždycky smysl přemýšlet, protože co ušetříte na granulích, pravděpodobně v dalších letech vrazíte několikanásobně zpátky do veterinární péče. Při výběru vhodných granulí je ale také třeba postupovat s chladnou hlavou, nejdražší totiž nemusí nutně být to nejkvalitnější.

Připravujeme pro vás velký srovnávač granulí, který již brzy vystavíme na puppydu.cz

Má to smysl

Pes je přítel a řešit jeho stravu má nejen smysl, ale jedná se o nejzásadnější věc. Od štěněte po věk psího starce bude hrát výběr krmiva zásadní roli v tom, jak dlouho se pes dožije a jak kvalitní bude jeho život. A každá společná chvíle je vzácná. Krom potřebné energie pro denní fungování, musí krmivo obsahovat důležitou škálu živin, vitamínů a esenciálních látek.

Dělám to dobře?

Dobrý ukazatelem, že se vám povedlo vybrat krmivo, které je pro vašeho psa prospěšné, je dobrý zdravotní stav, vitalita, dobrá nálada, kvalitní srst a absence trávicích obtíží. Granule by neměly obsahovat chemické konzervanty, barviva, větší množství pšenice, nedefinované tuky a vedlejší živočišné produkty. Krom toho obsah kukuřice, pšenice a sóji v granulích bývá nejčastějším alergenem.

Maso až na prvním místě

Na prvním místě maso! A ještě lépe v sušeném stavu, jelikož podíl uvedeného syrového masa na obalu se při výrobě granulí zredukuje o více než polovinu. Pokud na obalu najdete zmínku o živočišných produktech, nenechte se zmást, nejde o maso, ale o odpad pochybné kvality, který nemá valnou výživovou hodnotu. Granule ze supermarketů obsahují nejčastěji jen 5 % právě živočišných produktů, těm se radši vyhněte obloukem.

A že v tom trávení pořád něco neklape? Podívejte se, jaké mohou být poruchy trávení u psů.

Výhody granulí:

•   jsou dostupné a méně logisticky náročné

•   skvěle se skladují a jsou vhodné na cestování

•   ty opravdu kvalitní obsahují všechny potřebné živiny a stopové prvky nezbytné k výživě psa

•   máte lepší kontrolu nad krmnými dávkami

•   pokud jsou granule opravdu kvalitní a komplexní, do psí stravy už nemusíte nic přidávat

•   představují rychlý, pohodlný a bezpečný způsob krmení

•   mají dobrou stravitelnost

•   nabídka je tak široká, že si vybere pes v zátěži, senior i pes s potravinovou alergií

 

Nevýhody granulí:

•   tento typ výživy je často vnímaný jako stereotypní

•   na výběr jsou pouze omezené chutě

•   je nezbytné sledovat složení granulí, nezbývá vám, než výrobci věřit

•   suché krmení budí víc žízně, je nezbytné hlídat pitný režim bedlivěji

•   pes má více stolice a vy více práce s uklízením

 

Na závěr

Jak tedy poznat, že jste vybrali ty správné granule? Dobrým ukazatelem je stolice. Měla by být tuhá a nemělo by jí být moc. Pokud je něco v nepořádku, poznáte to. Nadměrné žraní trávy je ukazatelem, že trávení nefunguje, tak jak má. Na trhu nyní existuje velká škála granulí, která uspokojí i ty nejnáročnější psí gurmány. A pokud je spokojený pes, je spokojený i pán.

A pokud váš pes patří k těm, kdo granule bojkotují, podívejte se na samostatný článek.

Autor: Pavlína Jelínková

 

Vše, co jste kdy chtěli vědět o psích zubech, a báli jste se zeptat

Čistota půl psa: jak na psí hygienu

Onemocnění pohybového aparátu – léčba je nesnadná, zaměřme se na prevenci