Chronické drbání: může ho působit alergie i psychická nepohoda

Přečti si páníčku a tom, jak mít spokojenou kůži. Pak na mě můžeš aplikovat drbací terapii.

Jak známe dobře i z našich lidských životů. Kůže může někdy nepříjemně svědit či pálit a to v nás spouští drbací reflex. Máloco dovede přinést takovou úlevu jako dobře proškrabané svědivé místo. U pejsků může mít drbání, stejně jako u lidí, spoustu příčin. Jak ale poznat, že taková frekvence drbání už není v pořádku a je načase vyhledat veterináře?

Doma jsme chronické drbání nedávno řešili u našeho pětiletého křížence Maisona, kterého si možná pamatujete z jiných příběhů tady na blogu. Drbat se začal na sklonku letošního léta a že je něco v nepořádku jsme si uvědomili, když se mu na kůži začaly objevovat stroupky a lysiny. Drbáním byl schopný trávit klidně i celý den.

Na cestě k odhalení příčiny

Nejčastějšími příčinami takového chování mohou být různé alergie, nebo psychická nepohoda. V našem případě zvěrolékař alergii vyloučil. Zjišťoval také podobné symptomy u rodičů i sourozenců, zajímalo ho, jestli nemůže jít o sezónní problém, v potaz bral i váhu, rasu a jiné předchozí onemocnění.

Dozvěděli jsme se také, že příčiny svědění se dělí na primární a sekundární. Primární příčiny svědění vyvolávají přímo. Nejprve se objeví svědění a potom dochází k drbání a změnám na kůži. Může jít třeba o:

  • vnější parazity (blechy, trudník, zákožka, sametka podzimní)
    Léčí se vhodným antiparaziotikem.
  • plísně
  • alergie potravinová, kontaktní nebo atopická.
    Při kontaktní alergii se dostane kůže (většinou bez srsti) do kontaktu s alergenem a ten vyvolá svědění v místě dotyku. Atopie (topos = krajina) svědí na jiném místě. Pyly, tráva, prach, roztoči. Potravinová alergie může být třeba na kuře, pšenice, sója, mléko, obiloviny.
  • reakce na léky či vzácné choroby

Plísně a kvasinky

Sekundární příčiny drbání mohou být třeba plísně a kvasinky. Při porušení kůže nastávají změny na pokožce a to vede ke svědění. Zde se dělá stěr z postiženého místa – meziprstí, břicho, aplikace reakčního činidla a následné vyšetření pod mikroskopem. Léčí se speciálními k tomu určenými šampóny, které koupíte u veterináře.

Pozor!

Nasazení antibiotik může dávat výhodu k rozmnožení kvasinek např. ve specifickém prostředí jako je ucho. Proto opakovaná léčba antibiotiky vyžaduje i kultivaci bakterií, to vše vám pro jistotu poradí veterinář.

Psychická pohoda psa v hlavní roli

Za to, jak pes samotnou svědivost pociťuje, mohou vrozené faktory v jeho kůži a nervové soustavě. Pejsci se často okusují v noci, když utichnout další rušivé faktory u psa a tak se svědivost dostává ke slovu.

Důvodem, proč se pes drbe, bývá často už zmiňovaný stres, strach, nuda a nepohoda nebo samota. Ostatně o tom, jak umí bolet psí duše už jsme také psali v samostatném článku. Svým drbáním se pes pokouší uvolnit nadměrné nervové vypětí. Zkuste psovi v domácnosti vytvořit příjemné prostředí s dostatkem podnětů. Zkoušejte, co na něj zabírá, prohlubujte vzájemné pouto a určitě se vám podaří drbání zmírnit. Pokud se problém prohlubuje, zkuste oslovit psího psychologa, bude si určitě vědět rady.

A to nejdůležitější na závěr – drbací terapie od páníčka je snem každého pejska. Už jste dnes aplikovali? 🙂

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Juan Manuel Núñez Méndez on Unsplash

 

Největší zlozvyky našeho psa a jak jim čelíme

Čistota půl psa: jak na psí hygienu