Proč pes utíká a jak ho to odnaučit: 5 praktických tipů

Když uteče pes, nejednomu páníčkovi to přinese pořádnou nálož stresu. Chlupáč může v mžiku vystřelit ze dveří, přeskočit plot nebo vyklouznout z obojku, a to s sebou přináší spoustu rizik. Na svém útěku si totiž může ublížit nebo se úplně ztratit – a vy pak budete mít pouze oči pro pláč. Abyste této situaci předešli, je nutné pochopit, proč pes utíká. Od toho se odvíjí strategie, které zajistí, že chlupáč zůstane v bezpečí.

Příčin může být celá řada, od strachu přes nudu po přirozený instinkt rozběhnout se po kořisti. Každý pes je však jedinečný, a tak bude mít pro své nežádoucí chování jiný důvod. V našem článku se podíváme na nejčastější spouštěče utíkání a povíme si o pěti praktických krocích, jak mu zamezit.

Harmonický život s vaším parťákem zahrnuje mimo jiné to, že o něm máte neustálý přehled. Předtím, než si problematiku rozebereme více do detailu, si uvědomte, že budete potřebovat trpělivost a odhodlání. Všechno, co za to skutečně stojí, nebývá zadarmo. A zrovna život bez stresu a úzkosti s chlupáčem za to rozhodně stojí.

Nejčastější důvody, proč pes utíká

Strach

Strach stojí za různými druhy chování, a to jak u psů, tak u lidí. Když je pes vystrašený kvůli svému prostředí, má logicky nutkání ho opustit. Může utéct v reakci na bouřku, ohňostroje či dokonce zvuky vydávané při stavbě. Berte na vědomí, že má mnohem citlivější sluch než vy. 

Chlupáčovi také nemusí dělat dobře neznámá prostředí či stimuly, které mu připomínají jeho předchozí traumatické zkušenosti. Rozbíhá se pak proto, aby našel bezpečí. 

Nuda

V rámci našeho magazínu jsme už několikrát upozornili na to, že psi jsou inteligentními a aktivními bytostmi, které vyžadují dostatek fyzické, avšak i mentální stimulace. Bez toho mohou upadnout do ubíjející nudy, ze které budou mít přirozenou tendenci utéct, aby našli prostředí, kde je čeká více zábavy.

Je tedy naprosto nutné, abyste si s vaším parťákem dostatečně hráli a dopřávali mu pohyb. Narušitelem nudy jsou také například interaktivní hračky, které jsme si popsali v tomto článku.

Nedostatek výcviku

Nedostatečný trénink a nejasné povely mohou psovi přinést takové zmatení, že může v těch horších případech vyústit v útěk. Potřebuje totiž jednat na základě pevných hranic, a tak stejně konzistentní vycvik, aby pochopil, co se od něj očekává. 

Prostřednictvím kvalitního tréninku je potřeba parťákovi předat informaci o hranicích v tom, kam může a nemůže zajít.

Vyhledávání pozornosti

Pravděpodobně jste si už všimli, že váš pes se neustále snaží upoutat vaši pozornost. Když se cítí opomíjeně nebo s ním dostatečně neinteragujete, může utéct jen proto, abyste si ho všimli. Toto chování je velmi časté u psů, kteří jsou po delší dobu sami.

Pamatujte tedy na to, že vašemu miláčkovi je potřeba dávat dostatek času i pozornosti. V takovém případě totiž bude mít o jeden důvod méně k tomu, aby utíkal.

Honba za kořistí

Posledním důvodem, proč pes utíká, je přirozená tendence letět za malými zvířaty nebo pohybujícími se věcmi. Tento instinkt mohou spouštět veverky, zajíci, ptáci, v některých případech pak dokonce projíždějící auta. Nedostatečně vycvičený pes po rozběhnutí většinou už nereaguje na povely, aby se vrátil. Svou pozornost kompletně investuje do honby. 

Získat kontrolu nad tímto instinktem může být náročnější, ale naprosto nutné. Je potřeba vytvořit bezpečné prostředí s příležitostmi pro honbu za kořistí (ať už je jakákoliv) a trpělivě trénovat povely typu: „Ke mně!“

5 praktických tipů, jak psa odnaučit utíkat

Jakmile rozumíte důvodům, proč pes utíká, je načase podniknout kroky, díky kterým budete tomuto chování aktivně předcházet. Pojďme si je probrat a zajistit, že bude váš pes za každé situace v bezpečí.

1. Vytvořte bezpečné prostředí

Začneme s tím nejlogičtějším krokem – zabezpečení vašeho domova a zahrady. Podívejte se, zda nejsou ve vašem plotu slabá místa či díry. Také zkontrolujte, zda ho nemůže v některých místech přeskočit. Podle potřeby pak zpevňujte nebo vyměňujte části plotu, případně oplocení vyvyšte. V rámci venkovního prostoru je také velmi vhodné nainstalovat samouzavírací bránu, abyste minimalizovali riziko neúmyslného otevření.

Ve vašem domově se pak ujistěte, že jsou zabezpečeny veškeré dveře a okna, a to hlavně v obdobích, kdy může být chlupáč vystrašen, jako například během zmíněných ohňostrojů a bouřek. Tehdy je vhodné vašemu psovi dopřát co možná nejvíce klidu, přesuňte ho tedy do té nejtišší místnosti a nezapomeňte na uklidňující předměty, jako jsou jeho oblíbené hračky nebo kus vašeho oblečení.

2. Dopřávejte psovi pohyb

Unavený pes je spokojený pes. Pravidelná fyzická aktivita je zásadní pro předcházení nudě, která může vést k jeho útěku. To se týká každého psa, ti starší však logicky nepotřebují tolik pohybu jako mladíci. Samozřejmě je také bezpředmětné, ale zároveň vyloženě nebezpečné psa nutit do pohybu, když ho něco bolí.

Parťák s vámi nemusí chodit pouze na procházky, můžete s ním dokonce i běhat. Hlavně potřebuje dostatek příležitostí pro zkoumání terénu a vybití své energie. Když to situace umožní, dopřejte mu také možnost vyběhat se na volno, například v psím parku nebo na vaší zahradě. 

A když je škaredé počasí, může se vyřádit i doma. Pokud máte větší byt, můžete minimalisticky aportovat – někteří páníčci jdou dokonce tak daleko, že svým psům pořizují speciální běhací pás. Pravidelný pohyb nejen snižuje riziko, že pes uteče, ale také posiluje jeho celkové zdraví a duševní pohodu.

3. Trénujte, trénujte, trénujte

Cvičení vašeho psa vám pomůže nastavit pevné hranice a podpořit žádoucí chování. Při tréninku nešetřete s pamlsky a chválou. I hra je potom vhodnou formou odměny za to, že se chlupáč chová tak, jak si přejete. Navíc jí utužujete svoje pouto, a tak k vám chlupáč více přiroste a bude mít o důvod méně utíkat.

Začněte se základy, mezi které se řadí povely jako „Sedni!“, „Zůstaň“ nebo „K noze!“ a praktikujte je v rozličných prostředích. Postupem času můžete zvyšovat míru rozptýlení, a tak cvičit soustředěnost vašeho psa. Nicméně aby pes neutíkal, nejdůležitějším povelem je rozhodně „Ke mně!“ či „K noze!“ Vždy psa pak odměňujte, a to i v případě, že se mu povel podaří splnit až na několikátý pokus.

Pomocnou ruku vám mohou podat také kurzy poslušnosti nebo spolupráce s profesionálním trenérem, který vám může pomoci s konkrétními problémy. Jakmile budete mít veškeré základy zmáknuté, můžete se přesunout k učení povelů, které souvisí s čekáním u dveří nebo brány, dokud psovi nedáte povolení projít.

4. Poskytujte psovi mentální stimulaci

Chlupáči neustále hledají nové podněty, které je mohou nadchnout. Pokud se jim jich nedostává dostatek doma, mohou mít tendenci utíkat. Jak jsme si už tedy řekli, vhodné jsou interaktivní hračky, například ve formě pamlskových hlavolamů, které zaměstnají psovu mysl a zprostředkují mu tolik potřebné obohacení.

Pamlskové hlavolamy učí vašeho psa řešit problémy, ale také mu zabraňují v tom, aby potravu hltal nadměrně rychle. Nicméně nespoléhejte se jen na ně, protože po čase mohou omrzet, a tak chlupáč může znovu upadnout do nudy.

Mentální stimulace pak souvisí i se zmíněným tréninkem – pokud možno, věnujte se mu každý den. A posledním tipem pro posilování mozkových závitů je schovávání hraček a pamlsků v domě a na zahradě. Proces, kdy se je parťák snaží najít, je navíc velmi zábavné pozorovat.

5. Socializujte vašeho psa

Posledním krokem, jak minimalizovat riziko, že pes uteče, je zajistit mu dostatečnou míru socializace. Berte ho do různých prostředí, seznamujte ho s novými lidmi i zvířaty, avšak kontrolovaně a přátelsky. Tím budete snižovat strach a úzkost vašeho chlupáče, a tak nebude mít důvod utíkat z neznámých situací. Kvalitní socializace pak může také podpořit psovo sebevědomí.

Se socializací začněte, co nejdříve to bude možné, ale pamatujte, že nikdy není pozdě. Navštivte psí park, zverimex nebo různé oblasti vašeho města, aby si pes zvykal na širší spektrum zrakových, zvukových i čichových vjemů. 

V tomto bodě se také prolínají zmíněné kurzy poslušnosti či cvičáky, kde parťák bude mít spoustu příležitostí k tomu, aby se skamarádil a naučil se chovat k ostatním tolerantněji.

Konzistentnost jako klíč k úspěchu

Jak jsme si řekli na začátku, všechno, co stojí za to, není zadarmo. Vašeho psa nestačí jednou vycvičit k tomu, aby se jeho útěky už neopakovaly. Všem zmíněným krokům je potřeba se věnovat pravidelně.

Psi milují rutinu. Pokud možno, stanovte pevné časy na krmení, pohyb, trénink a hru. Chlupáč díky tomu bude vědět, kdy se na co může těšit, což opět snižuje riziko, že bude nadšení hledat jinde.

Změna chování vyžaduje čas, a proto buďte trpěliví. Radujte se i z těch nejmenších vítězství a hlavně vašeho psa nijak zásadně netrestejte, protože tím pouze posilujete jeho úzkost. Na vaší cestě se pravděpodobně setkáte se spoustou překážek, ale když vytrváte, brzy je můžete překonat. 

Také berte v potaz, že průběhem stárnutí se potřeby a chování psů mění. Měňte tedy vaše strategie v souladu s aktuální situací. Starší psi typicky potřebují méně fyzické aktivity, ale více mentální stimulace, zatímco štěňata a mladíci preferují spíše pohyb a socializaci. 

A pokud přece jen nedokážete zamezit tomu, aby pes utíkal, vždycky se můžete obrátit na profesionálního cvičitele či specialistu na psí chování. Někteří psi jsou natolik tvrdohlaví, že může být ke změně jejich chování potřeba přistupovat pod odborným dohledem. Díky němu pak také můžete zjistit, jaké jsou spouštěče nežádoucích výlevů.

V neposlední řadě je naprosto zásadní budovat dostatečně silné pouto. Travte s vaším psem dostatek času, vyjadřujte mu náklonnost a věnujte se aktivitám, které si oba užíváte. Pevná vazba přináší důvěru, která výrazně sníží šanci, že od vás pes bude chtít utéct.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

Nejjednodušší povely, které naučíte i štěně

SOS! Máme doma znuděného psa! Jak tomu předcházet?