Péče o psí tlapky: proč je důležitá a jak ji správně provádět?

Tlapky vašeho chlupáče nejsou pouze roztomilé, ale vyplňují také řadu životně důležitých funkcí. Jeho pohyby jsou díky nim stabilní, přesné a komfortní. Naše psy však v dnešní době venčíme v různých prostředích, která pro ně nejsou přirozená, vlivem čehož tlapky dostávají pěkně zabrat. Péče o ně je tedy naprosto klíčová.

Nestačí pouze občas ostříhat drápky a smýt z tlapek bláto. V našem průvodci si povíme něco o jejich anatomii, odhalíme příznaky častých problémů a představíme si základní i pokročilé techniky péče o psí tlapky. Zkrátka nepřijdou ani preventivní opatření, která zajistí jejich pevné zdraví v dlouhodobém měřítku.

Tlapky jsou nuceny potýkat se s celou řadou výzev v každém ročním období. Neberte tedy jejich péči nadarmo – váš chlupáč vám ve finále bude vděčný, protože každý jeho krok bude mnohem příjemnější. Pojďme se na vše zmíněné podívat pěkně popořadě.

Krátká anatomie psích tlapek

Psí tlapky jsou ve skutečnosti vysoce komplexními strukturami, jejichž funkcí je zajistit podporu při chůzi, tlumit nárazy a přenášet senzorické informace do mozku. Z čeho se v základu skládají?

Polštářky. Jedná se o měkkou, tlustou a odolnou vrstvu kůže, která vašemu chlupáčovi pomáhá absorbovat nárazy a mírnit tlak na hlubší tkáně, klouby či kosti. Také poskytuje ochranu před teplem a chladem.

Drápy. Podobně jako naše nehty jsou drápy u našich psů součástí každého prstu. Když se lámou nebo jsou měkké, pravděpodobně je něco špatně ve výživě. Stejně jako polštářky mají ochrannou funkci, ale významnou měrou se také podílí na rovnováze.

Klouby.

Každá z těchto částí vyžaduje specifickou péči. Pochopení anatomie je pak prvním krokem, jak potenciální problémy poznat a také řešit.

Anatomie psích tlapek je ve skutečnosti mnohem složitější, ale pro účely našeho článku je tento základní popis plně dostačující.

Časté problémy s tlapkami a jejich příznaky

I když jsou psí tlapky mimořádně odolné, i ony se mohou potýkat s celou řadou problémů. Jaké jsou ty nejčastější?

Infekce (bakteriální, mykotické a kvasinkové)

Pakliže se pes potýká s infekcí tlapek, všimnete si jejich zarudnutí, hnisání a nepříjemného zápachu. Chlupáč si je také bude nadbytečně lízat, nebo dokonce kousat.

Nejčastěji vznikají pořezáním nebo zachycenou vlhkostí mezi polštářky.

Alergie

Se symptomy alergie se potýká řada z nás a všichni bychom byli rádi, kdyby se našim čtyřnohým kamarádům vyhýbaly. V ideálním světě však nežijeme.

V případě alergické reakce budou tlapky vašeho psa především úmorně svědit. Také zčervenají a natečou – a neustále nutkání si je olizovat, či kousat bude problém akorát prohlubovat, stejně jako u infekcí.

Spouštěči mohou být určité potraviny, pyl, plíseň nebo čistící prostředky. Alergiím jsme věnovali celý článek pod tímto odkazem.

Popáleniny polštářků

Hlavně v letním období se mohou tlapky vašeho chlupáče popálit vlivem horkých povrchů – jako například asfaltu. Pokud psa trápí tento problém, poznáte to tak, že začne kulhat a že se na tlapkách začnou objevovat puchýře nebo výrazně ztmavnou.

Omrzliny

Na druhou stranu když jsou povrchy příliš chladné, logicky hlavně v zimním období, tlapky mohou omrznout. Vlivem tohoto jevu začnou blednout, modrat nebo šedivět. I v takovém případě pak může mít váš parťák puchýře a rozhodně mu nebude příjemné, když se tlapek dotknete.

Problém s omrzlinami se týká hlavně plemen, která mají méně srsti nebo jsou přirozeně menšího vzrůstu.

Zranění (řezné rány, odřeniny, odlomené drápy)

Příčin zranění může být více, nejčastější je však drsný terén nebo ostré objekty. Poškození tkáně poznáte jednoduše – tlapky budou krvácet, váš pes začne kulhat a rána bude jasně viditelná. 

Paraziti (klíšťata, blechy, roztoči)

Nezvaní hosté dokážou život našich psů pořádně zkomplikovat. Primárně způsobují neúnosné svědění a zčervenání tlapek. Parazitů si také můžete všimnout napřímo v srsti, stejně jako stroupků, které jejich přítomnost naznačují také.

Nejčastěji se přenášejí ze zvířete na zvíře. Pokud je tedy váš pes sociální, parazity mohl získat od nějakého ze svých přátel ze sousedství.

Většinu problémů s tlapkami lze naštěstí jednoduše identifikovat. Předtím, než se vrhneme na konkrétní techniky péče, však uveďme jeden zásadní tip – pokud máte podezření na závažnější problém, jako je alergie, infekce nebo přítomnost parazitů, neodkládejte návštěvu veterináře!

Co všechno zahrnuje správná péče o psí tlapky?

Jak už jsme zmínili, tlapky našich chlupáčů jsou pro udržování jejich celkového zdraví zásadní. Pojďme se nyní podívat, jak o ně správně pečovat, aby sloužily tak, jak mají.

Zastřihování drápků

I když naši mazlíčci kolem stříhání drápků dokážou udělat pořádné drama, je velmi důležité věnovat se mu pravidelně. Díky tomu nepřerostou, což by v tom lepším případě znamenalo diskomfort, ale v tom horším možné zranění.

A jak poznat, že je načase stříhat? Jednoduše – jakmile při chůzi psa slyšíte, jak drápky klapou o zem, už můžete vytahovat nůžky. Pozor však, abyste drápky neustřihli příliš. Mohlo by totiž dojít k porušení cévy, která se vyskytuje v jejich kořenu. Jestliže na stříhání drápků nemáte nervy, svěřte tento nepříjemný úkol veterináři.

Zastřihování srsti mezi polštářky

Zkracování chlupů mezi polštářky je důležité hlavně u dlouhosrstých plemen. Když jsou moc dlouhé, drží v sobě nasbíranou špínu, což může vést k infekcím. Využijte malých nůžek nebo zastřihovače, i v tomto případě však buďte maximálně opatrní. Do akce se pusťte až tehdy, kdy je váš pes naprosto v klidu. V opačném případě byste ho totiž mohli zranit.

Nejen u této aktivity chlupáče nezapomínejte za jeho odvahu odměňovat jeho oblíbenými dobrůtkami!

Pravidelná kontrola tlapek

Kontrola je neodmyslitelným prvkem péče o psí tlapky. Jednou za čas se podívejte, zda nejsou popraskané, zraněné nebo v nich nejsou zaražené cizí objekty, jako jsou například trny nebo kamínky.

Na trhu je řada hydratačních balzámů, díky kterým můžete u vašeho psa předcházet vysušeným či popraskaným tlapkám.

Čištění mezi polštářky

V prostoru mezi polštářky není potřeba pouze zastřihovat dlouhé chlupy, ale také ho čistit obecně. Využijte mokrý hadřík nebo čistící utěrku navrženou přímo pro psy. Následně odstraňte jakékoli nečistoty.

Rozhodně nepoužívejte prostředky, které jsou zaměřeny na péči o lidské tělo, jako jsou například vlhčené ubrousky. Obsahují chemikálie, které mohou vyvolat alergickou reakci.

SOS: Můj pes si nechce nechat sáhnout na tlapky!

Pakliže je chlupáč mimořádně citlivý na dotýkání tlapek, před pravidelnou péčí si na něj bude muset nejprve zvyknout. Začněte zlehka jemnými a pravidelnými masážemi. Vždycky, když si nechá na tlapky sáhnout, ho odměňte, ať si k celé zkušenosti postupně vytvoří pozitivní vztah.

Další prevence a léčba problémů s tlapkami

Díky předchozím bodům můžete potížím s tlapkami do jisté míry předejít, to však neznamená, že se vašemu psovi kompletně vyhnou. Ještě máme pár es v rukávu.

Neexistuje cesta, jak oželet pravidelné venčení, pes totiž potřebuje, stejně jako my, pravidelně vykonávat potřebu, ale také fyzickou aktivitu. Když je však škaredé počasí nebo víte, že povrch, po kterém budete kráčet, bude drsný, pomocnou ruku vám podají speciální boty pro psy. 

Myslete také na to, aby se ve vaší domácnosti volně nevyskytovaly škodlivé chemikálie, které by mohly vyvolat silnou alergickou reakci. Pokud je váš pes na problémy s tlapkami náchylný, zvažte doplňky stravy, které je posilují. Ty by měly obsahovat především omega-3 mastné kyseliny, biotin, vitamín E a zinek.

Když už je potíž na světě, ideální přístup k ní závisí na jejím typu. V případě infekcí oblast tlapek vyčistěte jemným antiseptickým přípravkem, ale nepodceňujte návštěvu veterináře. Silnou infekci je nutné odrazit prostřednictvím antibiotik, stejně jako u lidí.

Co se týče alergií, řešení je jasné – eliminujte alergen z prostředí vašeho psa. Když tlapky svědí, symptom může zklidnit ovesná koupel nebo speciální hypoalergenní šampony. Ani zde byste však věc neměli brát na lehkou váhu, pro jistotu navštivte zvířecího doktora.

Popálené tlapky jemně natřete antibakteriálním krémem pro psy a hlavně se dlouhodobě vyhýbejte povrchům, které jsou velmi horké. Omrznuté tlapky postupně zahřívejte, ale rozhodně je nevystavujte přímým, sálavým zdrojům tepla.

Zranění pak můžete také natřít antiseptickou mastí a následně obvázat.

Péče o psí tlapky na základě ročního období

Aby toho nebylo málo, správná péče se odvíjí také podle aktuální sezóny. Každá z nich s sebou přináší unikátní výzvy, o kterých byste měli vědět.

Jaro

Pro mnohé z nás je jaro tím nejkrásnějším obdobím roku, všechno má ale i své stinné stránky. Tato sezóna se totiž mimo jiné vyznačuje také přítomnosti alergenů, které mohou mít na tlapky vašeho chlupáče negativní vliv. Když všechno kvete, po procházkách tlapky parťáka umývejte a následně patřičně vysušte.

Když musíte jít na procházku za deště, po návratu tlapky vysušte, abyste minimalizovali pravděpodobnost vzniku plísňových infekcí.

Léto

Sluneční svit dodává mimořádně množství energie jak nám, tak našim psům. V létě jsme za něj vděční, ale psí tlapky už tak nadšené být nemusí. Chodníky a asfaltové cesty totiž dosahují velmi vysokých teplot. Když je venku okolo 30 stupňů, povrch vždy nejprve otestujte svou rukou – a pokud ji tam nedokážete nechat po několik sekund, chůzi po něm se raději obloukem vyhněte.

Mimořádně horké dny jsou k venčení nevhodné obecně, psi na ně totiž nejsou až tak dobře uzpůsobeni. Plánujte si tedy procházky na brzká rána, či podvečery a večery.

Podzim

Když se začne projevovat podzim ve všech svých krásných barvách, k procházkám to vyloženě vybízí. Napadané listí a všudypřítomné bláto však může skrývat nebezpečné objekty a navíc zachycovat vlhkost. Po venčení tedy vždy kontrolujte, zda v tlapkách nejsou zachyceny ostré předměty, které tam rozhodně nemají co dělat.

Zima

V zimě raději trávíme čas v teple domova, to však neznamená, že se vyhnete venčení. Když je opravdu neúprosná zima, zvažte zmíněné speciální boty pro psa, které jej ochrání před ledem a sněhem.

Studený vzduch může tlapky také vysušovat, což může vést k jejich popraskání. Jednou za čas na ně tedy nanášejte hydratační balzám pro psy.

Zdravé tlapky = spokojený pes

Pamatujte na to, že tlapky našim psům umožňují propojení se světem. Jsou naprosto klíčové pro jejich objevování, hraní a v podstatě všechny aktivity. Díky péči o ně posílíte nejen komfort a mobilitu vašeho parťáka, ale i vaše vzájemné pouto.

Pevně věříme, že tento průvodce vám poskytl další díl puzzle na cestě k ideálnímu páníčkovi. Znovu však připomínáme, že některé problémy vyřeší lépe veterinář. Pokud si tedy nejste čímkoliv jisti, není nic snadnějšího než ho navštívit, ačkoliv spousta psů se jej děsí.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

Stříhat, nebo nestříhat? Odpověď není jednoduchá

Čistota půl psa: jak na psí hygienu