Strach z veterináře: Jak ho parťákovi pomoci překonat?

Naši parťáci milují výlety. Když se někam jde, samotným nadšením se i váš pes možná může zbláznit. A tak mu i při plánované návštěvě veterináře možná říkáte, že se jde na výlet. Naložíte jej tedy do auta, ale jakmile se přibližujete k veterinární ordinaci, vrtění ocasem postupně přestává a parťák začíná chápat, že se dnes asi nepůjde do lesa.

Nastává drama, protože pes má strach z veterináře. A není se čemu divit – jak se chce vám na prohlídku k zubaři? Co ho u zvířecího doktora mimo jiné děsí, jsou zvláštní pachy, zvuky jiných zvířat a vzpomínky na teploměry a injekce. Návštěvu však musíte realizovat, je totiž nutná pro zajištění jeho celkového zdraví.

V našem článku si povíme, co přesně jeho strach vyvolává, jak ho na návštěvu připravit, jak mu během ní pomoci a nastíníme dlouhodobé strategie, které pomohou fobii minimalizovat. Pojďme na to!

Proč má pes strach z veterináře?

Každý pes má trošku jiné důvody – zatímco některý má mimořádně dobrou paměť, a tak si pamatuje minulé návštěvy, které nebyly zrovna příjemné, jiný má zkrátka obavu z neznámého prostředí. Strach z veterináře však může být způsoben i více faktory zároveň.

Špatné vzpomínky

Kéž by parťák dokázal vytěsnit špatné vzpomínky, říkáte si. Jenže díky nim pes ví, čemu se má do budoucna vyhnout – když na ulici pozře něco, z čeho ho potom bolí žaludek, příště už to neudělá. A pamatujete si na to, když jste mu šlápnuli na nohu? On dozajisté ano. A tak stejně je to s návštěvou veterináře. Pokud minulá návštěva zahrnovala injekci nebo nepříjemnou proceduru, pes očekává, že se to samé stane tentokrát.

Senzorické přetížení

Veterinární klinika je plná vjemů, které mohou u vašeho psa rychle vést k senzorickému přetížení. Přítomny tam jsou různé pachy, ať už ostatních psů nebo nejrůznějších léčiv, a také zvuky, jako je štěkání, mňoukání a hlasy lidí. To samo o sobě může vyvolat nadměrnou úzkost, kdy se váš miláček začne třepat a kňučet.

Neznámé prostředí

U veterináře jste s vaším psem pravděpodobně jednou za několik měsíců, a zatímco si jej určitě pamatuje, ordinace pro něj i tak znamená relativně neznámé prostředí. Bezpečně se cítí hlavně doma, popř. na procházce s vámi. Není mu příjemné nechat se vyšetřovat úplně cizím člověkem, a to hlavně za předpokladu, že je daná procedura invazivní.

Napjatá atmosféra

V čekárně u doktora, toho zvířecího nevyjímaje, je mnohdy napjatá atmosféra. Jedná se o stísněný prostor, kde většina mazlíčků i páníčků pociťuje úzkost, což váš pes dozajista vycítí. Atmosféra tedy i jeho rychle strhne, ať už je v běžném životě sebeklidnější.

Na návštěvu je tedy potřeba se důkladně nachystat. Jen tak můžete strach z veterináře odstranit, a nebo alespoň výrazně snížit.

Jak psa na návštěvu nachystat?

Proměna strachu vašeho psa v mírný diskomfort bude chtít trpělivost, trénink, ale hlavně spoustu pamlsků. Nyní si uvedeme, jak s ní můžete začít z pohodlí vašeho obývacího pokoje.

1. Začněte se základy

Váš pes by měl být připravený na to, že se ho někdo bude dotýkat. Promačkávejte jeho packy, zkoumejte uši a ocas, jedná se totiž o oblasti, které bude veterinář pravděpodobně dříve nebo později vyšetřovat. Vždycky, když váš pes vydrží v klidu, jej odměňte pamlskem.

2. Zahrajte si na veterináře

Jedná se o další úroveň prvního bodu. Nyní už se vašeho psa nebudete pouze dotýkat, ale zvedněte mu například rty, zkontrolujte zuby a jemně stiskněte jeho břicho. Váš pes by to měl vnímat jako hru, které se stane vítězem.

3. Spojte cestu autem s něčím příjemným

Vezete vašeho parťáka autem hlavně v případech, kdy se jede k veterináři? Pokud ne, je na čase to změnit – zajeďte si společně párkrát do parku nebo do lesa. Pes si tak začne cestování spojovat s něčím pozitivnějším, a nebude jej fixovat pouze na návštěvu veterináře.

4. Praktikujte čekání

Mnozí psi jsou tak neklidní, že ani chvíli nevydrží na něco čekat. O to horší to bude v čekárně. Abyste mu budoucí zkušenost u veterináře zpříjemnili, naučte ho v klidu čekat. Na několik minut si s ním pravidelně sedejte na tichém místě. Pes se naučí, že tiché sezení může být relaxační a není třeba se ho bát.

5. Návštěva veterináře nanečisto

Pakliže je to u vašeho veterináře možné, domluvte se s ním, že se k němu s vaším psem půjdete podívat jen tak. Nechte ho očichat prostředí, přivítat personál a pošmáknout si na nějaké dobrotě. Pes zjistí, že návštěva veterináře nemusí být jen o nepříjemných procedurách – někdy může znamenat také drbání a chutné pamlsky.

Tyto techniky nezaručí, že se v očích vašeho psa stane veterinární ordinace tím nejlepším místem na světě. Mohou mu však výrazně pomoci snížit úzkost a posílit sebevědomí. A kdo ví, třeba s dostatečným tréninkem a pamlsky začne vrtět ocasem i při pohledu na veterináře. Nebo se alespoň přestane schovávat pod postelí pokaždé, když mu řeknete, že je čas na výlet.

Jak psovi během pomoci během návštěvy?

Nyní se podíváme, co dělat, když nastane den D. Strach z veterináře je nyní evidentní, ale návštěva se nedá odpískat – je totiž nutná. Jak tedy při ní vašemu psovi pomoci?

1. Buďte v klidu

Jak jste si už jistě mnohokrát potvrdili, váš pes je expertem na čtení vašich emocí. Když máte stres, parťák se vystresuje také, i přestože k tomu nemusí mít žádný racionální důvod. Naopak když jste v pohodě, i vaše chlupatá polovička se cítí mnohem spokojeněji. Držte tedy v klidu hlavně sami sebe, mluvte klidným hlasem a nezapomeňte k veterináři přinést oblíbenou hračku nebo přikrývku vašeho psa.

2. Rozptylujte

Pamlsky se nehodí pouze k tréninku, jsou také prostředkem strategického rozptylování. Na cestu sbalte ty nejchutnější dobrůtky, které najdete. Těmi můžete psa rozptylovat, ať už v čekárně nebo přímo při vyšetření.

3. Konzultujte s personálem možnosti čekání

Pakliže je pro vašeho psa čekárna vysoce stresující, držte ho co nejblíže u sebe a ideálně na nějakém tišším místě. Vhodnou variantou je také zeptat se personálu, jestli nemůžete čekat venku nebo v autě, než na chlupáče přijde řada.

4. Vneste pohodu do ordinace

Předtím, než dojde k samotnému vyšetření, nechte vašeho psa prozkoumat a očichat místnost. Díky tomu získá větší pocit kontroly. Poté nezapomínejte na fyzický kontakt – hlaďte si ho a mluvte na něj vlídným hlasem.

5. Vychvalujte do nebes

Strach z veterináře se dá zmírnit i tak, že vašeho psa za jeho statečnost řádně odměníte. A to jak chválou a láskou, tak samozřejmě pamlsky. Díky tomu si chlupáč vytvoří se zkušeností pozitivnější asociaci.

6. Co nejrychleji kliniku opusťte

Pokud není nutné setrvávat déle, kliniku co nejdříve opusťte. Jestliže je parťák skutečně vystrašený, nemá smysl trvání jeho noční můry prodlužovat.

Pamatujte na to, že byste pro parťáka měli být klidnou podporou. Před návštěvou veterináře se tedy dobře připravte, a přímo během ní buďte proaktivní v krocích, které jsme si uvedli. Sice se toto místo nestane jedním z jeho nejoblíbenějších, ale rozhodně nemusí být to nejděsivější.

Dlouhodobé strategie na překonání strachu

Návštěvu možná máte za sebou, ale usínat na vavřínech se nevyplácí. Odbourat strach z veterináře vyžaduje trpělivost a čas. Krátce si tedy uvedeme ještě některé z dlouhodobých strategií, které můžete kombinovat s těmi, které jsme si uvedli v sekci Jak psa na návštěvu nachystat?

Domluvte se s veterinární klinikou, že se občas se psem stavíte jen tak. Při cestě někam jinam ji můžete navštívit, pozdravit personál a chlupáč určitě dostane chutný pamlsek. Díky tomu vzniká pozitivnější asociace s místem.

Dále psa průběžně cvičte. Do tréninku zařaďte prvky, které napodobují návštěvu veterináře. Také psa socializujte s různými lidmi a zvířaty, díky čemuž bude přizpůsobivější a nebude se tak obávat nových zážitků.

V případě potřeby můžete také vyhledat pomoc psího terapeuta, který navrhne ideální strategie na překonání konkrétních strachů.
Strach z veterináře je pro naše psy přirozený stejně jako pro nás strach ze zubaře. A zatímco u některých se efekt uvedených strategií projeví relativně rychle, jiní budou potřebovat více času a trpělivosti. Důležité je to nevzdávat! Každým krokem totiž pomáháte chlupáči budovat sebedůvěru a odolnost. Přejeme hodně štěstí u další návštěvy!

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

 

10 varovných signálů, že s vaším psem není něco v pořádku

Je na mě můj pes naštvaný?