Pět nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme ve výživě psa

Znáte ten citát – dva psi sežerou třikrát tolik co jeden. Nikdo z nás nespadl z nebe jako nutriční terapeut. Svůj vztah k jídlu hledáme celý život. Učíme se, poznáváme chutě, svoje tělo  a jeho potřeby. Za naše psí kamarády je potřeba tuhle práci odvést taky. Existuje bezpočet nejrůznějších přístupů k výživě psa a o mnohých z nich jsme se taky v minulosti také rozepsali, nic ale není univerzálně platné a stejně jako u sebe, je i u psa potřeba hledat balanc, zkoušet, chybovat a klást si otázky.

Jsou ale některé chyby v psí výživě, které jsou tak notorické, že jsme se rozhodli o nich napsat článek. Pokud s pejskem začínáte, pomůže vám vyvarovat se základních chyb a položit se do otázek psí výchovy trochu hlouběji. A jaké jsou nejčastější nešvary?

Stálý přístup k jídlu

Když má váš pes k jídlu přístup nonstop, nebudete mít představu o jeho spotřebě. Pokud mu po snědení nasypáte další misku, zahráváte si s obezitou psa a následnými zdravotními problémy. Pokud pes jídlo nesnědl během krmení, žrádlo mu seberte a dejte až u dalšího krmení. Díky tomu pro něj bude jeho denní rytmus pochopitelnější a bude se v něm cítit bezpečněji.

Správně zvolené granule jsou základ psího zdraví. My už jsme o tom napsali celý článek.

Nepravidelnost

Pokud to jde, dodržujte podobnou dobu krmení. Dospělí pes by měl žrát ideálně jednou nebo dvakrát denně. Nejlepší čas pro krmení je po prvním venčení. Psa půl hodiny po jídle nezatěžuje a zajistěte přístup k pitné vodě. Vyhnete se tak možné torzi žaludku, která je po rakovině druhým nejzávažnějším onemocněním, které se týká zejména starším a velkých plemen. Pravidelnost by měla být i v dávce krmiva.

Pozor!

To samé platí u pamlsků. Představují obrovský příjem kalorií a pokud chcete psa odměnit mimo cvičák, zahrňte ho láskou nebo pozorností.

Krmení od stolu

Sáhněme si do svědomí, tohle nejspíš udělal už každý z nás. Kdo by těm psím očím odolal. A přitom jde o jeden z nejškodlivějších přešlapů. Nejen, že není lidské jídlo kvůli soli a koření vhodné, ale také psa stavíte do stejného postavení ve smečce, jako jste vy sami a naučíte ho loudit. Pokud psovi dáváte zbytky, udělejte to poté, co se všichni u stolu najedí a jídlo dejte do jeho misky.

Připomínáme nejtoxičtější lidské potraviny pro psy: čokoláda, cibule, avokádo, hroznové víno.

Nevhodné kosti

Pokud je pes vyváženě krmený, není potřeba kosti do stravy vůbec zařazovat. Mohou být totiž pěkně zrádné.  Pokud krmíte metodou BARF je to trochu jiná situace, zde platí, že zařazujeme kosti vždy syrové a z mladých zvířat. Nejlépe kuřecí krky, jehněčí žebra či vepřové a hovězí velké kosti. Tyto kosti se netřepí a nehrozí propíchnutí trávicího traktu. Nevhodné jsou krůtí krky, křídla či kosti ze zvěřiny.

Jednostranně zaměřená strava

Psí miska by měla být vyvážená. Není dobré nahodile střídat granule či styl krmení. Jednoznačným ukazatelem jsou psí exkrementy. A také potřeba psa žrát trávu.

Důležité je také správné skladování krmiva. Ideálně granule skladujte v boxu za chladnějších teplot bez přístupu světla a vzduchu, sníží je možnost zkažení, žluknutí či napadení hmyzem.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Chris Benson on Unsplash

Bones and Raw Food aneb pozdní hosti jedí kosti

Promluvme si o hovězím

O přirozených doplňcích stravy pro psa