Kolik by měl pes pít vody?

Stejně jako my i psi potřebují pro udržení optimálního zdraví dodržovat pitný režim. Pokud mají vodu jednoduše k dispozici, většinou pijí intuitivně, což nebývá na škodu. Nicméně v případě, že jste si všimli, že pes pije málo nebo naopak přehnaně, může být něco špatně.

Správný pitný režim u psa je stejně jako u lidí důležitý pro celou řadu tělesných funkcí. Mimo jiné pomáhá s trávením, reguluje tělesnou teplotu, udržuje zdravé klouby a pomáhá transportu výživných látek a kyslíku do vašich buněk.

Rozhodně je ve vašem zájmu, aby váš pes každý den vypil adekvátní množství vody. Jedná se o naprostý základ jeho fyzické i duševní pohody. O jakém objemu ale mluvíme?

Roli hraje více faktorů

Rádi bychom vám dali definitivní odpověď a konkrétní objem vody, který byste psovi měli každé ráno nalít do misky. Je to však složitější, protože v potaz je potřeba brát hned několik faktorů.

Mezi ty se řadí:

  • Věk – pokud máte štěně, bude potřebovat cca 120 ml vody každé dvě hodiny. Pro jeho správný vývin byste jeho pitný režim měli sledovat opravdu pečlivě. Starší psi svůj příjem většinou zvládnou regulovat sami. Ani u nich však není na škodu občas během večera zkontrolovat, kolik jim od rána zbylo vody v misce.
  • Velikost – zdravý pes by měl pít okolo 30–50 ml vody na kilo váhy denně.
  • Míra fyzické aktivity – fyzická aktivita na denním pořádku by neměla být odpírána žádnému psovi. Pokud se však pustíte do nějaké déletrvající, nezapomeňte s sebou vzít také vodu. To je mimořádně důležité hlavně během teplých dnů.
  • Jídelníček – čím krmíte vašeho parťáka? Granulemi? Nebo snad kombinací granulí a vodnatějšího jídla? Pakliže konzumuje hlavně sušší potravu, bude logicky potřebovat více vody. Nemějte obavu do misky občas přihodit kousek zeleniny či ovoce, které jsou na vodu bohaté. Vhodná může být například mrkev, brokolice, jablka nebo banány.
  • Léky – některé prášky mohou způsobovat nadměrnou žíznivost, nebo naopak odpor k vodě. Máte pocit, že předepsané léky rozhodily pitný režim u psa? Situaci prokonzultujte s veterinářem.

Pes má nadměrnou žízeň: co s tím?

V jistých situacích je nadměrná žízeň u psa normální. Jestliže má za sebou vyčerpávající aportování, je přirozené, že půjde po vodě. Větší žízeň také očekávajte u fen, které kojí svá štěňata.

Připadá vám, že i tak váš pes pije příliš? Naplníte misku a než se otočíte, už je prázdná? V takovém případě může mít problém s ledvinami nebo dokonce trpět cukrovkou. Hyperhydratace rozhodně je důvodem k obavám, protože může způsobovat řadu nepříjemných symptomů včetně zvracení, extrémního vyčerpání či plynatosti.

Nejlepší bude, když za takových okolností vezmete vašeho parťáka k veterináři. Ten pomocí diagnostických přístrojů určí příčinu jeho nadměrné žízně. Ve finále se může jednat i o mentální problém způsobený například nadměrnou nudou.

Pes málo pije: co s tím?

Pakliže zůstává miska s vodou dlouhé hodiny netknutá, potýkáte se s opačným problémem. Psi pijí méně vody nejčastěji kvůli bolesti, nemoci, stáří, ale také například úzkosti. Dehydratace je vážný stav, který vyžaduje odbornou pomoc.

Pitný režim u psa je natolik důležitý, že existuje chytrý způsob, jak míru hydratace ověřit v domácích podmínkách: jemně chyťte kůži za rameny vašeho psa a pak ji pusťte. Pokud zůstává deformovaná, váš parťák je pravděpodobně dehydrovaný. Pokud se hned narovná do původní formy, hydratace není nedostatečná.

Dalšími znaky dehydratace jsou bledé a lepkavé dásně, suchý nos i tlama a zapadlé oční bulvy.

Kromě návštěvy veterináře můžete podpořit pitný režim u psa i tak, že jej budete odměňovat za každé napití. Jeho vodu v misce můžete také ochutit například kuřecím vývarem, aby pro něj byla lákavější.

Jak psa motivovat k tomu, aby více pil?

Základem je, aby měl bezproblémový přístup k čisté vodě. Ani vám by se asi nechtělo pít vodu, kterou jste si do sklenice nalili před několika dny a nechali ji tam jen tak stát. Proto mu misku udržujte čistou a vodu pravidelně měňte, i když ji všechnu nevypije. Manipulací s miskou navíc podpoříte jeho zvědavost, čímž se zvýší šance, že se z ní napije.

Během letních měsíců můžete zapojit do hry i ledové kostky. Stačí jich vašemu chlupáčovi pár hodit do prázdné misky a trochu s nimi zaštěrchat, abyste v něm probudili nadšení. Je velmi pravděpodobné, že je začne olizovat nebo rovnou kousat.

Pitný režim u psa můžete podpořit také tím, že mu občas vyměníte misku za jinou. Opět v něm vzbudíte zvědavost, což ho přiměje obsah misky důkladně prozkoumat. Hrát si můžete jak s materiály, tak i velikostí misky.

Nechuť pít může vycházet také z toho, že psovi nevyhovuje průměr nebo hloubka misky. Některým navíc tento styl napájení nevyhovuje vůbec. Jako alternativa se pak nabízejí například psí fontánky, které jim dávají přístup k tekoucí vodě namísto stojaté v misce.

Na pitný režim u psa myslete také na výletech a delších procházkách – při fyzické aktivitě bude totiž nejžíznivější. Na trhu už najdete spoustu cestovních misek, které bez problému uložíte do tašky, batohu nebo i větší kapsy. Stačí tedy už jen menší láhev s vodou a vašeho chlupáče můžete udržovat hydratovaného kdykoliv a kdekoliv.

A pokud máte opačný problém, stačí mít pitný režim u psa pod dohledem a nedávat mu vody příliš. Vždy je ale samozřejmě na místě razantní změny chování konzultovat s veterinářem, zejména pokud nízký nebo vysoký příjem tekutin není jen jednou z nich. Když se potvrdí, že nejde o nic vážného, spadnou z vás obavy a stres, což pohodu vašeho psa výrazně podpoří.

Autor: Jakub Janíček

 

Foto: Unsplash.com – Courtney Clayton

Jaká má být psí miska? Čistá a z kvalitního materiálu!

Bojí se váš pes vody? Takto jeho strach odstraníte