Bojí se váš pes vody? Takto jeho strach odstraníte

S příchodem léta začínáme přirozeně trávit více času u vody. Vždyť zchladit se v 30stupňových vedrech je tak příjemné… Nebo ne? Možná má na to váš pes jiný názor.

Pakliže se váš pes bojí vody, není jediný. Touto fobií trpí i spousta jeho vrstevníků, u některých ras je pak častější než u jiných. Na tento problém můžete doplatit i vy, protože někteří psi mají z vody takovou hrůzu, že se nenechají ani umýt. Ano, mokrý pes jde nepříjemně cítit, co však teprve pes, který několik týdnů neviděl mýdlo?

Nemějte obavu, protože jste narazili na správný článek. V něm si totiž vysvětlíme nejčastější důvody, proč se pes bojí vody, a také způsoby, jak mu můžete pomoci jeho strach překonat.

Proč se pes může bát vody?

U štěnat bývá hrůza z vody nejčastěji způsobená tím, že se pro ně zkrátka jedná o novou zkušenost. Pokud se s vodou v této formě nikdy dříve nesetkali, nevědí, co od ní mohou čekat. V takovém případě vám trpělivost přinese růže. V žádném případě na vašeho psíka nebo fenku netlačte a dejte jim prostor se s vodou seznámit po svém.

Na vině však může být i traumatický zážitek. Zamyslete se, zda v minulosti vašemu psovi voda nějakým způsobem neublížila. Pokud jste ho adoptovali v pokročilejším věku, už se možná nikdy nedozvíte, co se vlastně tehdy stalo. To však ani nemusíte. Důležité je udělat kroky, které povedou k přeprogramování této reakce.

Jak překonat strach z vody při umývání?

Pakliže má váš pes obavu výhradně z koupání v řece, můžete rovnou přeskočit na další sekci. Strach z vody při umývání je komplikovanější záležitostí, protože znamená, že se pes vody bojí obecně. Může dokonce cítit napětí, když mu dáte moc vody do misky. Strach se však naštěstí dá odstranit pomoci několika jednoduchých kroků. Ty však budete pravděpodobně muset opakovat několikrát v průběhu delšího období.

Jak na to?

  1. Připoutejte vašeho psa na vodítko, ať nad ním máte větší kontrolu.
  2. Pomalu ho doveďte do koupelny a celou dobu na něj mluvte uklidňujícím hlasem.
  3. Jakmile v koupelně dokáže být beze strachu, nechte ho posadit se na protiskluzovou podložku. Za jeho odvahu ho odměňte pamlskem.
  4. Zapněte vodu ve sprše či vaně, zatímco si budete hrát se psem na podlaze. Tím ve vašem psovi vytvoříte pozitivní asociaci se zvukem tekoucí vody.
  5. Zkuste vašeho psa přivést do sprchy či vany a pouštět na něj malý proud.

Pokud z vašeho psa v jakémkoli kroku cítíte úzkost, okamžitě se vraťte k předchozímu. Než se vám celý proces podaří zvládnout na jedničku, může to trvat i několik týdnů.

Jak překonat strach z vody venku (např. v řece)?

Letní koupání venku je pro většinu lidí skvělým relaxem, který chtějí dopřát i svým chlupatým parťákům. Plavání je pro naše miláčky, stejně jako pro nás, také velmi zdravou formou cvičení. Pobyt ve vodě totiž přispívá k čistotě a hydrataci kožichu a podporuje zdraví kloubů a oběhového systému.

Některé rasy psů jsou přirozeně lepšími plavci. Řadí se mezi ně například labrador, irský vodní španěl nebo portugalský vodní pes. Na druhou stranu si však s vodou tolik nerozumí například čivava nebo boxer.

Pakliže vašeho psa chcete naučit plavat v přírodě, měli byste v první řadě provést bezpečnostní opatření. Na trhu se dají koupit speciální plovací vesty pro psy, které jsou ekvivalentem našich rukávků. Za pár stovek si pojistíte, že se váš pes nezačne topit, a navíc podpoříte i jeho pocit bezpečí. Jakmile totiž udělá pár temp, pochopí, že ho vesta nadnáší.

A co dál?

  1. Běžte na to pomalu. Nikdy vašeho psa neházejte do vody na sílu.
  2. Projděte se s vaším psem po břehu, aby do kontaktu s vodou zatím přišly pouze jeho packy.
  3. Zkuste jít trošku hlouběji, ale pořád tak, aby mohl komfortně chodit.
  4. Odměňte ho za odvahu.
  5. Pakliže váš pes neprojevuje úzkost, můžete jít ještě hlouběji, aby si zkusil pár temp.

Průběhem času se z vašeho psa tímto způsobem může stát velice zdatný plavec. V letních dnech si tedy příjemného zchlazení užijete společně. S trochou trpělivosti budete moci s vaším psem ve vodě také aportovat a hrát si s vodními hračkami. Překonat strach z vody je velice důležité také proto, že díky těmto zkušenostem se s vaším miláčkem mnohem více sblížíte.

 

Přejeme hodně štěstí!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash – Kojirou Sasaki

Plavci a ti druzí

4 tipy, jak se připravit na horké dny