Mohou psi jíst vejce?

Vejce se považují na jednu z nejvýživnějších potravin, které do svého jídelníčku můžeme zařadit. A také nejpraktičtějších – během pár minut z nich můžete vykouzlit vydatnou snídani, oběd či večeři, a dokonce i dezert!

Není tedy divu, že se spousta páníčků chce o jejich oblíbenou pochoutku podělit i se svými čtyřnohými společníky. Přirozeně tedy vyvstává otázka – může pes vejce?

Obecně se dá říct, že ano. Pokud váš pes netrpí závažným zdravotním problémem, jako je zánět slinivky břišní nebo cukrovka, měl by být schopen vejce strávit bez problémů.

Než mu však začnete chystat vajíčka natvrdo nebo odkrajovat kus své omelety, měli byste vědět několik dalších informací, které si v tomto článku prozradíme.

Může pes jíst vejce zcela bez rizika?

Tepelně upravená vejce by vašemu chlupáčovi neměla způsobit žádné potíže – naopak mohou jeho zdraví posílit. Kromě velkého množství bílkovin jeho dietu obohatí o celou řadu důležitých živin, zejména pak o:

  • nenasycené mastné kyseliny,
  • vitamíny A, B2 a B12,
  • kyselinu listovou,
  • železo,
  • selen.

Při podávání vajíček vašemu psovi byste měli dávat pozor na syrové bílky. Obsahují totiž protein zvaný avidin, který zabraňuje vstřebávání biotinu – vitamínu důležitého pro zdraví kůže, správné trávení, obnovu buněk a zdravý metabolismus.

Když však vejce uvaříte a párkrát do týdne s nimi zpestříte jídelníček vašeho chlupáče, může z nich rozhodně benefitovat. Nezapomeňte však vybírat taková, která pocházejí z důvěryhodných zdrojů. Zdravé a dobře živené slepice z volného výběhu přirozeně snášejí výživnější vejce.

Jsou pro psy bezpečná syrová vejce?

Syrová vejce pro psy nepředstavují zas tak velké nebezpečí jako pro nás, ale i tak je jistější se jim vyhýbat. Když neprojdou tepelnou úpravou, zůstávají v nich bakterie, které mohou vašemu chlupáčovi podráždit trávicí ústrojí a v horším případě vyvolat infekci.

Největším strašákem je v tomto ohledu salmonelóza způsobená bakteriemi z rodu Salmonella. Mezi její nejčastější projevy patří horečka, nechutenství, zvracení, průjem a únava.

Konzumace syrových vajec nemá pro psy žádný skutečný přínos, ale zato se s ním pojí významná rizika, která výhody jednoznačně převyšují. Pro bezpečnost vašeho mazlíčka mu tedy vejce vždy raději uvařte.

A co vaječné skořápky?

Přestože vaječné skořápky obsahují cenné minerály, jejich podávání psům se nedoporučuje. Důvodem je opět přítomnost bakterií a také ostré okraje, které mohou podráždit jejich trávicí trakt.

Téměř všechny živiny obsažené ve skořápce jsou také ve vaječných bílcích a žloutcích. Výjimkou je vápník, jehož vysoký obsah je hlavním důvodem, proč se někteří páníčci rozhodnou celá vejce do jídelníčků svých psích parťáků zařadit.

Stále však platí, že se nejedná o ideální zdroj. Pokud byste ale přesto chtěli vyzkoušet, jak váš mazlíček bude na vaječné skořápky reagovat, bude lepší koupit hotový prášek z vaječných skořápek, který bývá ošetřený proti zárodkům salmonelózy a dalších nebezpečných bakterií.

Existují psí alergie na vejce?

Psi bývají alergičtí na bílkoviny v potravinách, a jelikož jsou vejce bohatým zdrojem bílkovin, může se u nich rozvinout alergie i na vejce. Příznaky alergické reakce běžně zahrnují trávicí a zažívací obtíže, jako je zvracení či průjem. U některých psů se může objevit i svědění a vyrážka kolem uší, tlapek a dalších citlivých oblastí.

Pokud u vašeho psa zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.

Kolik vajec může pes denně sníst?

Většina odborníků doporučuje pouze jedno vejce denně – nic víc, nic míň. Ze začátku však mohou být jeho porce ještě menší. Pes si tak na novou potravinu snadněji navykne a v případě, že by se u něj objevily trávicí problémy, pravděpodobně nebudou tak závažné. Když k tomu dojde, raději mu vejce už nedávejte.

Také myslete na to, že vejce by měla sloužit pouze jako doplněk k jeho běžné stravě. Mají vysoký obsah bílkovin a jsou poměrně kalorická, jejich nadměrné množství v jídelníčku by tedy u psa mohlo způsobit rychlé přibývání na váze. Vše ale záleží na velikosti a stáří psa, stejně tak jako na jeho zdravotním stavu a míře aktivity.

Může pes jíst vejce každý den?

I když jsou vejce pro psy výživná, pořád by měla sloužit spíše jako doplněk psí stravy, a tak je lepší zůstat jen u pár dní v týdnu. Pokud máte pochyby, zkonzultujte s vaším veterinářem, jak často a v jakém množství může pes vejce jíst.

Vždy je ale nejlepší vejce vnímat spíše jako speciální odměnu. Až tedy vašemu chlupáčovi budete například stříhat drápky nebo vytahovat klíště, můžete ho posléze odměnit právě vařeným vejcem. Příště se těchto procedur nebude tolik bát, protože bude vědět, že přijde jeho oblíbená dobrota.

Vejce jsou výživná, ale také poměrně kalorická. Pokud tedy nechcete mít doma psího tlouštíka, dejte mu je do misky po nadměrné aktivitě – celodenním výletě, náročnějším tréninku nebo společném běhu. Živiny tak půjdou přímo do svalů a pejsek si udrží svou štíhlou linii a dobrou fyzičku.

 

Autor: Kateřina Kubíková

 

Foto: Unsplash.com – Caroline Attwood

Může pes jíst brambory?

Může pes jíst jablka? Obecně ano, ale…