Jak připravit vašeho psa na klíšťovou sezónu?

Jarní a letní měsíce jsou pro každého páníčka i psa obdobím velké radosti, protože oproti zimě se nám nabízí velká řada venkovních aktivit, kterých si společně můžeme užívat. Bohužel však nejsme jediní, kdo se probírá k životu. Jsou to i obávaná klíšťata, která se začínají líhnout, stejně tak jako další paraziti, hlavně tedy blechy.

V případě, že váš pes z venku přinese domů nezvaného hosta, je potřeba jednat rychle. Nejenže klíště na psovi způsobuje neplechu, svědí a tak vyvolává potřebu drbání, ale také může roznášet nemoci, jako například lymskou boreliózu.

A aby toho nebylo málo, klíšťata jsou tak vychytralá, že ze psa mohou skočit i na vás. 

Rodiny s malými dětmi by se měly mít obzvlášť na pozoru, protože děti často našim čtyřnohým kamarádům dávají nejvíce pozornosti. Dbát tedy na řádnou hygienu, stejně tak jako se pravidelně kontrolovat, je na místě.

Přípravků proti klíšťatům a dalších antiparazitik je spousta. Berte však v potaz, že nikdy není možné chránit se stoprocentně. Pokud však zvolíme vhodný produkt nebo kombinaci více produktů, můžeme šance, že se na nás či našeho psa přisaje klíště, snížit na minimum.

Jak tedy připravit vašeho psa na klíšťovou sezónu?

Vhodnými trasami procházek

Milujete procházky v přírodě? Nedivíme se vám! Odpírat si čerstvý vzduch a pohled na kvetoucí rostliny kvůli strachu z klíšťat, by byla škoda. Hodí se však vědět, kde se jim nejvíce daří – ve vysoké trávě. A když se budete takovým místům vyhýbat, jen jak je to možné, o nic nepřijdete.

Choďte se tedy venčit hlavně na místa s upravenou zelení. A na patřičnou starost o zeleň dbejte i v případě, že máte vlastní zahradu, kam psa pouštíte.

Vhodnými přípravky

Na každý problém se dříve či později najde alespoň částečné řešení. Výrobci potřeb pro zvířata tuto příležitost zavčas zachytili, a tak si u veterináře i ve zverimexech můžete běžně zakoupit různé typy přípravků, které pejsky před klíšťaty chrání, jejich efektivita je však rozličná.

Konkrétně máme na mysli:

Tablety

Ty jsou pravděpodobně nejoblíbenější formou ochrany proti klíšťatům. Jejich výhodou je vysoká efektivita a dlouhotrvající účinek. Druhů je samozřejmě více a s výběrem toho správného vám pomůže ošetřující veterinář – bez něj byste tabletu ani neobstarali, protože valná většina z nich je vydávána pouze na základě předpisu.

Obojky

Ty zakoupíte nejen v každém zverimexu ale i veterináře. Jejich nespornou výhodou je jednoduchá aplikace. Obojek proti klíšťatům váš pes však musí nosit dlouhodobě. Funguje jako repelent, a to nejen proti klíšťatům, ale i blechám či dalším běžným parazitům.

Bohužel část psů, ale i páníčků, je však na aktivní látky v obojcích alergická. Nejčastějším nežádoucím účinkem jsou kožní problémy, a tak necháme na vašem zvážení, zda obojek zkusíte, či nikoliv.

Spot-on / pipety

Přípravky spot-on jsou většinou volně dostupné, přicházejí v tekuté formě, a aplikují se mezi lopatky vašeho psa. Pokud si nejste jistí, s nanesením vám pomůže ošetřující veterinář.

Nedisponují žádným specifickým zápachem, jsou vysoce bezpečné a příznivá je i jejich cena. Jejich efektivita se různí, avšak spousta chovatelů s nimi má lepší zkušenost než s obojky. Velkou nevýhodou je krátká doba účinnosti, která se ještě snižuje chůzí v mokré trávě ale hlavně koupáním a nanášením šamponu.

Spreje

Ze všech produktů proti klíšťatům jsou spreje z hlediska aplikace nejjednodušší. Ta může proběhnout jak přímo na psa, tak na jeho okolní prostředí (např. pelíšek nebo boudu).

Pokud jej máte v plánu použít přímo na psa, aplikujte jej na nohy, ocas a břicho – dejte si však pozor, abyste nezasáhli jeho obličej, oči či genitálie. Pro zvýšení účinnosti je také možné produkt vmasírovat do srsti, než dosáhne kůže.

Velkou nevýhodou je jistě krátká doba účinnosti, která často nepřesáhne ani týden, takže se musí aplikovat pravidelně.

Šampony

Šampony se používají většinou až v případě, že jste nějaké klíště na psovi objevili. V takové situaci mu můžete dopřát koupel se šamponem, jež obsahuje látky hubící parazity ze srsti a kůže. Pokud jej nepoužíváte každý den, jeden vám snadno vystačí na celou sezónu. Nepoužívejte jej však v případě, že je váš pes alergik.

Všechny tyto přípravky samozřejmě existují i v přírodních verzích, která je pro pejsky přijatelnější, ale jejich účinost je kratší.Samozřejmě vemte v potaz délku a typ srsti vašeho chlupáče, každému bude vyhovovat něco jiného.

Nezapoměnte, že u repelentních produktů se účinek projeví hned, ale u insekticitních výrobků až po 2-3 dnech po aplikaci.

Nejdůležitější je nezapomínat vašeho psa, a i sebe pravidelně prohlížet.

Jak poznat, že má váš pes klíště?

Jestli má váš pes klíště, poznáte jednoduše. Tím nejčastějším symptomem jsou podrážděné, červené skvrny na kůži a přítomnost malých, hnědých brouků.

A pokud se klíště na psovi stihlo přisát, nepanikařte a radši se dejte do akce. Použijte speciální pinzetu na klíšťata, přiložte ji co nejblíže ke kůži psa a klíště jemně, a rovným směrem, vytáhněte. Nebo použijte jeden z mnoha dalších návodů, jak klíště vytáhnout. Ránu pak vydezinfikujte a pokud i po pár dnech bude červená, může to znamenat onemocnění lymskou borelioźou. V takovém případě okamžitě navštivte vašeho veterináře.

S rostoucími teplotami máme všichni větší chuť do života. Ve vysokých travách a často i na stromech na nás však číhá nebezpečí. Pevně věříme, že se rozhodnete pro ten správný způsob ochrany proti klíšťatům, a vašemu letnímu dovádění tedy nebude nic bránit!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash – Erik Karits

Psi a paraziti

Toulky přírodou  se psem

4 tipy, jak se připravit na horké dny