Jak vybrat to správné vodítko?

Nedávno jsem šla do zverimexu vybrat nové vodítko, pro moji fenku Zuzku. Její staré už bylo trochu chatrné a po pěti letech bylo potřeba pořídit nový model. Výběr v obchodě mi nákup opravdu neusnadnil. Vůbec jsem neměla ponětí, kolik druhů vodítek existuje. Natož, jestli celou tu dobu používám to správné. Přecházel z toho zrak. A tak jsem začala zjišťovat, k čemu se jednotlivé druhy vodítek hodí nejlépe a zjistila jsem spoustu zajímavých věcí. Já a Zuzka asi stejně zůstaneme u staré dobré klasiky a vám přinášíme trochu vodítkové inspirace.

Každý pes i jeho člověk jsou unikáty a hodí se pro ně něco jiného. Také záleží na typu společných aktivit, které jste spolu zvyklí vykonávat. Obecně můžete volit z klasických i netradičních materiálů a barev. Populární jsou i designové kousky, z nimiž vás nikdo nepřehlédne ani na Letné. Ale to jsou ty méně důležité atributy. Pro nás na lidském konci vodítka je důležité zejména provedení rukojeti, aby byla pohodlná i při dlouhé procházce a nezařezávala se do ruky. Všechno ostatní už záleží na konkrétním typu vodítka.

Klasika, která sedne každému

Pevné a krátké vodítko je jednoduchá a ověřená klasika. Jeden konec se připne na obojek psa, na druhém konci se chytne do ruky venčitele. Skvěle se hodí do města, na výcvik a pro jízdu veřejnou dopravou. Na takovém vodítku máte pejska zkrátka pod kontrolou. Velký pes potřebuje velkou a kvalitně připevněnou karabinu, u které nehrozí přetrhnutí. Naopak těžká a robustní spona může omezovat v pohybu malé psy.

Přepínací kompromis

Po délce přepínacího vodítka je více karabin, a tak ho můžete libovolně zkracovat a prodlužovat. To umožní specifickou manipulaci. Vodítko si třeba můžete zapnout kolem pasu nebo přes rameno a jít si společně zaběhat. O běhání se psem už jsme napsali celý článek. U variant s karabinami na každém konci lze venčit dva psy na jednom vodítku.

Stopovačka pro svobodu za každých podmínek

Pokud váš pejsek ještě nezvládá přivolání na 100 %, pořiďte mu stopovačku, dlouhé nenavíjecí vodítko, které mu poskytne svobodu srovnatelnou s volným výběhem. Na trhu je běžně pořídíte v délkách od 3 do 10 metrů. Psa tak máte pod kontrolou i na hodně velké vzdálenosti. Je ideální právě jako pomůcka pro výcvik přivolání, nebo jako pojistka pro výlety v přírodě.

A pokud váháte, jestli obojek, nebo kšíry, zkuste se podívat, co jsme o tom napsali.

Navíjecí kontroverze

Někdo navíjecí vodítka zatracuje, jiný na ně nedá dopustit. Víme ale, že se moc k výcviku nehodí a může psy motivovat k většímu tahání. Velká část chovatelů má za to, že přes flexi navíjecí vodítko se se psem těžko domluvíte. Na druhou stranu navíjecí vodítko nepovaluje na zemi, čímž se redukuje špína na vašich rukou a celkově je také malé a skladné. Hodí se spíše k postroji, jelikož pes může přes obojek tahat. Existují ve variantě s páskem, nebo lankem. Na vodítko se dá připnout příslušenství jako sáček na pamlsky nebo blikající prvky.

Pro zvláštní příležitosti

Pokud vy a váš psí parťák hodně sportujete, hodí se pro vás vodítko s amortizérem, které tlumí škubání a nárazy pro a šetří klouby a páteř páníčka i psa. Vhodný je pro sporty, jízdu na kole, ale i na běžné vycházky. Na agility se zase používají speciální agility vodítka, což je vlastně vodítko a obojek v jednom. Pejskům, kteří jsou moc hraví a koušou vodítka z klasických materiálů jako je kůže nebo látka, se doporučují vodítka řetízková. Stačí si jednou kousnout a většina chlupáčů si to už příště rozmyslí.

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by laurent mandine on Unsplash

Hrdinové dočasné péče

Jak trávíme víkend se psem?

Toulky přírodou  se psem