Co se stane, když se můj pes napije kávy?

Patříte mezi milovníky kávy, kteří si bez svého ranního či odpoledního šálku nedovedou představit jediný den? Tak to rozhodně nejste sami. Dávejte ale pozor – i vaši čtyřnozí kamarádi by se kávovou vůní mohli nechat zlákat. A zatímco vás tento černý mok pouze nakopne, kdyby váš pes vypil kafe, následky by mohly být velmi vážné.

Jaké množství kávy je pro psy toxické?

Psi jsou totiž mnohem citlivější na účinky kofeinu než lidé, a tak pro ně může být káva vysoce toxická. Samozřejmě, že pokud si dá jednoho nebo dva loky, žádné velké nebezpečí by mu hrozit nemělo. Celý hrnek kávy, sedlina nebo celá zrna už jsou ale úplně něco jiného – taková „pochoutka“ by mohla vašeho psa ohrozit dokonce i na životě.

Konkrétní reakce se odvíjí jak od citlivosti vašeho pejska, tak od zkonzumovaného množství kofeinu.

V lepším případě bude pouze nervózní a nebude si vědět rady s tím, jak ze sebe přebytečnou energii dostat. V horším případě by na to, že pes vypil kafe, mohl doplatit jeho nervový systém, srdce a trávicí ústrojí. A nemusí se jednat pouze o kávu, ale i kakao, čaje, energetické nápoje nebo limonády, které kofein obsahují také.

Pozor na sladidla a další přísady!

Potíže vašemu pejskovi nemusí způsobit pouze samotná káva, ale také dochucovadla, která si do ní mnozí z nás přidávají. Běžný cukr, mléko nebo smetana sice nepatří mezi pro psy jedovaté potraviny, ale přesto mohou jeho trávení pořádně potrápit.

Stále však neznamenají takové nebezpečí jako umělá sladidla. V nich se totiž často nachází látka zvaná xylitol, která je pro psy vysoce toxická. Pokud by pes vypil kafe oslazené touto látkou, došlo by u něj k nebezpečnému poklesu hladiny krevního cukru v krvi. V důsledku by pak mohlo dojít k závažnému poškození jater.

Pokud tedy xylitol používáte nebo si nejste jisti, zda je ve vašem sladidle obsažený, rozhodně ho uchovávejte mimo dosah vašeho chlupáče.

Jaké symptomy se mohou dostavit?

Už jsme naznačili, že pokud pes vypil kafe jen v malém množství, nemusí se mu stát nic závažného. Ať už je ale zkonzumovaná dávka kofeinu jakákoli, nikdy nejste v bezpečné zóně. Mezi nepříjemné symptomy, které káva může u psů vyvolat, patří:

  • zvracení a průjem,
  • nadměrné močení,
  • rozrušení a třes,
  • zrychlené dýchání a srdeční tep,
  • vysoký krevní tlak,
  • zvýšená tělesná teplota,
  • záchvaty a při vysokých dávkách i smrt.

Můj pes vypil kafe – co mám dělat?

V první řadě ho zkontrolujte, jestli se chová normálně a neprojevuje známky zdravotních komplikací, jako je zvracení nebo průjem. Pokud u něj zpozorujete závažné neurologické potíže, jako jsou záchvaty nebo silný třes, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.

V případě, že nevypadá, jako by ho něco trápilo, pokračujte tím, že mu zamezíte přístup k dalšímu kofeinu. Kávu, zrna nebo sedlinu, ke které se pes dostal, tedy pečlivě ukliďte. A nezapomeňte zajistit, aby se pes nedostal ani do odpadkového koše, kam kávové zbytky nejspíš budete vyhazovat.

Když už budete dávat do kupy místo činu, pořádně si ho prohlédněte, abyste jistili, kolik kávy váš pes zkonzumoval. Snažte se shromáždit co nejvíce informací, abyste je následně mohli předat veterináři. Například se hodí vědět:

  • jak silnou kávu jste si připravili,
  • zda byla instantní nebo zrnková,
  • kolik jí pes mohl přibližně vypít,
  • zda v ní bylo mléko a cukr nebo umělá sladidla,
  • kolik času uběhlo od doby, co ji váš pes spořádal.

Následně zavolejte svému veterináři a celou situaci mu popište. Nezapomeňte ho také informovat o jeho velikosti, věku, rase a hlavně jeho aktuálním zdravotním stavu. Pokud veterinář vyhodnotí, že váš pes zkonzumoval potenciálně toxickou dávku kofeinu, doporučí vám, abyste ho přivedli přímo na kliniku.

Před návštěvou veterináře i po ní svého psa pečlivě sledujte, zda se u něj neobjeví žádné další příznaky otravy kofeinem. Pokud se jeho stav zhorší, neodkladně volejte veterináři. Při podávání první pomoci hraje čas zásadní roli – čím dříve tedy kontaktujete veterináře, tím rychleji a efektivněji bude schopen minimalizovat toxické účinky kofeinu.

Jak bude probíhat návštěva veterináře?

Jakmile dorazíte k veterináři, počítejte s tím, že se váš mazlíček nevyhne důkladné prohlídce. Pokud od doby, co váš pes vypil kafe, neuplynula příliš dlouhá doba, je velmi pravděpodobné, že u něj vyvolá zvracení – sami doma to ale rozhodně nezkoušejte, mohli byste tím způsobit více škody než užitku. Pejsek by mohl zvratky vdechnout a začít se dusit.

Jestliže váš pejsek zkonzumoval větší množství kofeinu, může mu veterinář nasadit nitrožilní tekutinovou terapii (kapačku), aby zmírnila dehydrataci a podpořila ledviny. Kromě toho možná pejskovi podá aktivní uhlí, které pomáhá s vylučováním toxických látek z těla.

Pokud má pejsek abnormální srdeční tep, třese se nebo má záchvaty, veterinář mu podá sedativa a případně i další léky, které tuto reakci zmírní. Také nejspíš bude muset absolvovat testování krve a moči, které odhalí rozsah problému.

Preventivní opatření na prvním místě

Pokud chcete zabránit tomu, aby váš pes vypil kafe či jiné nápoje obsahující kofein, je třeba se držet určitých opatření. První na seznamu je bezpečné skladování kofeinových produktů zcela mimo dosah vašeho chlupáče.

Také si dávejte pozor na to, abyste nenechávali šálky s kávou položené tam, kde by na ně pes snadno dosáhl. A jak už jsme naznačili, zabezpečit je třeba také odpadkový koš, kam nejspíš vyhazujete kávovou sedlinu.

Sice to chce trochu vědomé pozornosti a obezřetnosti, ale jakmile se z těchto preventivních praktik stane návyk, už nad nim nebudete muset přemýšlet. A co je nejdůležitější – váš chlupáč bude před otravou kofeinem hezky v bezpečí!

 

Autor: Kateřina Kubíková

 

Foto: Unsplash – Steven Foster

Může pes jíst jablka? Obecně ano, ale…

Pět nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme ve výživě psa