Vidí pes ve tmě?

Pokud jste někdy vašeho parťáka venčili v pokročilých večerních hodinách, možná jste si položili otázku, jestli pes vidí ve tmě. Jeho bezpečí by pro vás mělo být na prvním místě – jistě tedy nechcete, aby narážel nebo se potýkal s dezorientací v prostoru.

Pojďme si tedy problematiku, zda pes vidí ve tmě, probrat více do detailu. Díky nově nabytým informacím si uděláte představu, zda je v bezpečí, když je venku šero, tma nebo když máte doma všude zhasnuto.

Ano, ve tmě váš pes vidí lépe než vy

Z večerní procházky s vaším parťákem si nemusíte dělat hlavu. Zvýšená šance, že dojde k újmě na zdraví, je totiž spíše na vaší straně.

V rámci domácích mazlíčků jsou za mistry nočního vidění považovány kočky. To je správná domněnka, nejnovější průzkumy však potvrzují, že psi od nich zas tak daleko nemají.

Průběhem evoluce si pes vytvořil spoustu adaptací, které mu umožňují lépe vidět ve tmě, mezi které patří například velké zornice. Díky nim do oka prostupuje mnohem více světla. Váš pes má však v oku méně tzv. čípků, což jsou buňky v oční sítnici, které umožňují barevné vidění. Kvůli tomuto faktu vznikl mýtus, že pes vidí černobíle, to však pravdou není. Vidí jen omezenější spektrum barev než my.

Má však mnohem více tzv. tyčinek, což jsou opět buňky v oční sítnici, ale tyto souvisejí s lepším vnímáním kontrastů. Díky nim se pes dokáže lépe orientovat ve tmě, což mu od přírody umožňuje v noci lépe lovit.

Další adaptací jsou čočky, které jsou oproti nám umístěny blíže k sítnici – tak dochází k většímu jasu obrazu na sítnici, a to i při snížené okolní viditelnosti. Jako další adaptaci jmenujme tapetum lucidum, což je odrazivá vrstva mezi sítnicí a cévnatkou oka. Představte si to jako zrcadlo vzadu oka, které odráží světlo, a tak dává sítnici další šanci zaznamenávat světlo. 

Vyfotili jste někdy vašeho psa ve tmě? Pak jste se možná mohli zaleknout při pohledu na výsledné fotky. Všimli jste si totiž zvláštního odrazu v jeho očích, který mohl mít bílý, zelený či žlutý nádech. Jedná se o tapetum lucidum, které doslova reflektuje světlo z okolního prostředí psa.

A aby toho nebylo málo, člověk má v každém oku kruhovou jamku, což je mírné odsazení v sítnici, které nám umožňuje vidět větší detaily. Psí oči jamkami nedisponují, takže se nespoléhají na tak detailní zrak, ale díky tomu jsou mnohem lepší ve sledování pohybu.

Jak je možné, že váš pes pokaždé zareaguje na veverku, která šplhá po stromě 20 metrů od vás? Odpovědí je absence kruhové jamky.

Vidí ve tmě každý pes tak dobře?

Ano, vyjma těch, kteří mají vrozenou oční vadu nebo u kterých se projeví problémy se zrakem kvůli přibývajícímu věku.

Schopnost vidět ve tmě (a barvy) mohou ovlivňovat také anatomické rozdíly, jako je například delší čenich nebo pozice očí. Vědci se však shodují na tom, že rozdíl v takových případech není markantní.

Například pokud má pes oči hodně u sebe a má kratší čenich, překrytí zorného pole obou očí může být větší než například u psa s očima dále od sebe a delším čenichem. Tento jev se nazývá binokulární vidění.

A co ty barvy?

Jak už jsme si řekli, váš parťák si také užívá barevného světa, jen ne v takové míře kvůli menšímu počtu čípků.

Lidské oko konkrétně obsahuje tři typy čípků, zatímco to psí pouze dva. Zorné barevné pole vašeho psa se skládá převážně ze žluté, modré a fialové. Oproti vám však nedokáže tak dobře vnímat červenou, zelenou a oranžovou.

Pevně věříme, že jste si udělali lepší představu o tom, jak pes vidí ve tmě. Koneckonců jako páníčci bychom měli být empatičtí a snažit se čas od času vidět svět psíma očima. Jen tak totiž dokážeme našemu miláčkovi zajistit bezpečný život, který si jistě zaslouží.

 

Autor: Jakub Janíček

 

Foto: Unsplash –Marek Szturc

Náš život se slepým psem – část 1. začátky

Když má pes něco s očima…