Jak vysušit psí srst? Tipy a triky, které využijete nejen po koupání

Není nic příjemného, když se vám mokrý pes po koupání promenáduje po bytě a roznáší všude vodu a chlupy. A co teprve ten smrad! Nicméně ani pro něj není mokrá srst žádnou výhrou. Pokud se po koupání, plavání či jiných vodních aktivitách brzy nevysuší, může se začít třepat zimou, a to i v letních měsících. Vlhké prostředí navíc přeje zacuchávání chlupů a množení bakterií na psí pokožce, což také nedělá dobrotu.

Jak ale psa vysušit? Inspirujte se našimi osvědčenými tipy!

Příprava tvoří polovinu úspěchu

Sušení psí srsti rozhodně není atomová fyzika. I tak je ale potřeba si předem ujasnit pár věcí, abyste mohli zvolit optimální postup, který bude vůči vašemu mazlíčkovi co možná nejšetrnější. Jaké to jsou?

Jaký má váš pes typ srsti?

Nehledě na plemeno, velikost nebo typ srsti platí, že by váš pes neměl zůstávat delší dobu mokrý, a to po koupání, plavání ani po procházce v dešti. Nicméně typ srsti přímo určuje, kolik času a péče budete sušení muset věnovat.

Mezi hlavní určující faktory patří délka a hustota. Čím kratší a jednodušší srst psi mají, tím snadnější vysoušení vás čeká. U krátkosrstých plemen si mnohdy vystačíte s ručníkem. Pokud má však váš chlupáč dlouhou srst, na pomoc si možná budete muset vzít i fén.

Nechá na sebe pes sahat?

Jestliže se s vaším mazlíčkem teprve seznamujete, může se stát, že pro něj koupání ani vysoušení nebude příjemné. Mokrý pes může mít práh citlivosti úplně jinde než suchý, protože už to pro něj představuje určitou míru diskomfortu. Navíc se ho při koupání i sušení můžete dotýkat na místech, kam mu běžně nesaháte a kde mu to není příjemné.

Jestliže na vašem psovi uvidíte známky nervozity či strachu, běžte na to velmi pomalu a vezměte si na pomoc pamlsky. Začněte obyčejným hlazením a postupně můžete do akce zapojovat i ručník – za každou bezproblémovou interakci vašeho parťáka nezapomeňte odměnit.

1. krok – sušení ručníkem

Pokud chcete sušení maximálně zefektivnit, zvažte nákup ručníků určených speciálně pro psy. Vyrábějí se z mikrovlákna, a tak jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje a hlavně dovedou nasát více vody než klasické froté osušky.

Zkuste odolat nutkání mokrého psa ručníkem vydrbat do sucha, zejména pokud má delší kožich. Tímto způsobem jeho srst totiž můžete zacuchat. Namísto drbání a tření ručník na různé části těla jemně přitlačte, aby vodu mohl bezpečně nasát.

Jak psa seznámit s ručníkem?

Ještě před koupáním (nebo jinou vodní aktivitou) dejte psovi prostor, aby se s ručníkem seznámill. Začněte tím, že ručník položíte na zem a necháte psa, aby ho prozkoumal. Pokud se k němu přiblíží, očichá ho nebo projeví jakýkoliv jiný zájem, odměňte ho pamlskem.

Následně můžete vzít ručník do ruky, aniž byste se s ním psa dotýkali. Pokud bude chlupáč vypadat, že se ručníku nebojí, odměňte ho pamlskem. V opačném případě se vraťte o krok zpátky a poté to zkuste znovu.

V další fázi se můžete psa začít ručníkem jemně dotýkat. Začněte oblastmi, kde mu fyzický kontakt nevadí, a postupně se přesouvejte k těm citlivějším, jako je například břicho nebo tlapky. Po celou dobu ho chvalte a odměňujte.

Jakmile budete mít celý postup zvládnutý, můžete sušení ručníkem vyzkoušet naostro.

2. krok – sušení vysoušečem (psím fénem)

Tento krok se vás týká pouze v případě, že máte k dispozici vysoušeč speciálně určený pro domácí mazlíčky. Nikdy na psa nepoužívejte běžný lidský fén. Ten totiž k vysoušení využívá teplo, a tak by mohl psí srst i pokožku přesušit nebo dokonce popálit.

Vysoušeče psí srsti svým vzhledem většinou připomínají kompresor, avšak s hadicí jako od sáčkového vysavače. Fungují tak, že vodu ze srsti odstraňují silným proudem vzduchu, díky čemuž jsou efektivní a zároveň šetrné. Jen se při jejich používání vyhněte kontaktu s psím obličejem.

Jak psa seznámit s vysoušečem?

Seznámení psa s vysoušečem může být kvůli jeho zvukům, stejně jako u vysavače, náročnější než v případě ručníku. Nejprve ho nechte přístroj prozkoumat, aniž byste ho spustili. Po celou dobu ho v případě dobrého chování chvalte a odměňujte pamlsky.

Jakmile se pes s vypnutým přístrojem sžije, přeneste ho na druhý konec místnosti a tam ho zapněte. Nechte ho chvíli běžet a psa celou dobu odměňujte, aby se v prostředí se zapnutým vysoušečem začal cítit komfortně.

Postupně začněte přístroj k vašemu mazlíčkovi posouvat blíže. Až se dostanete k němu, začněte ho hladit a dotýkat se ho, avšak zatím pouze rukama – vysoušeč nechte spuštěný na pozadí. Nakonec začněte psa vysoušet na nejnižší stupeň výkonu s tím, že postupně budete intenzitu zvyšovat. Ani v tomto kroku nezapomínejte na pamlsky.

V létě je péče o psí srst jednodušší, protože si u spousty plemen vystačíte i bez vysoušeče – stačí strávit nějaký čas na slunci a mokrý pes bude za pár chvil suchý. Pokud máte psa s kožichem náročným na údržbu, můžete využít také služeb psích salónů.

Hlavně buďte vůči vašemu mazlíčkovi ohleduplní a snažte se postupovat tak, aby si vysoušení srsti spojoval s pozitivními zážitky. A pokud se mu samotné sušení zas tak nelíbí, vždycky si můžete vzít na pomoc chutnější pamlsky.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: DALL·E 3

Domácí šampon pro psy – recepty pro efektivní a šetrnou psí hygienu

Stříhat, nebo nestříhat? Odpověď není jednoduchá