Domácí šampon pro psy – recepty pro efektivní a šetrnou psí hygienu

Ať svého psa koupete spíše z nutnosti, nebo se v péči o jeho hřívu vyloženě vyžíváte, koupání se určitě nevyhnete. Sehnat klasický šampon pro psy není žádný problém, vybírat můžete z mnoha variant pro různé typy srstí i účely. Když se ale začtete do seznamu ingrediencí některých produktů, můžete být nemile překvapeni.

Všechny běžně používané přísady rozhodně nejsou špatné a spousta z nich má nejen v psí kosmetice své právoplatné místo. Jenže vyznat se v tom, co je bezpečné a co naopak potenciálně škodlivé, může být problém.

O to více se věci komplikují, když má váš pejsek citlivější pokožku a po většině šamponů má vysušenou kůži nebo dokonce vyrážku. K ní může přispět nejen použití nevhodných přípravků, ale i příliš časté koupání.

Za šetrný šampon pro psy přitom nemusíte utrácet jmění – vyrobit si ho můžete i sami doma!

Proč vyzkoušet domácí šampon pro psy?

V první řadě dobře víte, s jakými látkami přijde váš mazlíček do kontaktu. Můžete si pohlídat kvalitu každé ingredience a jednoduše dohlédnout na to, aby se do šamponu nedostala žádná látka, na kterou váš pes v minulosti špatně reagoval. Koupání tak bude klidnější a příjemnější pro obě strany.

Vyrobit domácí šampon pro psy navíc nevyjde nijak draho, což se o spoustě šetrných značkových variant říci nedá. Převážně si totiž vystačíte s ingrediencemi, které už nejspíš máte doma – stačí tedy jen dokoupit pár surovin. Pokud navíc vsadíte na větší balení, k výrobě šamponu pro psy je využijete i v následujících měsících či letech.

Některé přísady, které se v konvenčních šamponech objevují, mohou být škodlivé nejen pro vašeho psa, ale i pro životní prostředí. S domácí variantou však můžete svou ekologickou stopu snížit.

Těšíte se, až s vaším parťákem vyzkoušíte koupání s vaším vlastnoručně vyrobeným šamponem? Pojďme si představit trojici jednoduchých receptů!

Pro psy se suchou kůží

Vyžaduje váš parťák časté koupání, ale zároveň trpí na suchou pokožku? Tento šampon pro psy obsahuje přísady jako gel z aloe vera a glycerin, které mohou zmírnit svědění a kůži příjemně zklidnit a hydratovat. U gelu z aloe jen dejte pozor na to, aby v něm nebyly přimíchané další (potenciálně škodlivé) ingredience.

Co budete potřebovat?

  • 450 ml vody
  • ½ hrnku tekutého kastilského mýdla
  • ½ hrnku bílého nebo jablečného octa
  • ⅙ hrnku glycerinu
  • 1 lžíce gelu z aloe vera

Příprava šamponu je nesmírně jednoduchá – stačí ingredience opatrně smíchat v čisté nádobě a poté přesunout do uzavíratelné lahve, kde šampon můžete v pokojové teplotě bez obav uchovávat. Pro začátek doporučujeme vyzkoušet menší množství a teprve potom si udělat případné zásoby. Používá se stejně jako klasický tekutý šampon z obchodu.

Šampon proti blechám

Přípravky proti blechám bývají často velmi agresivní a mohou kůži vašeho pejska nepříjemně podráždit. Než tedy sáhnete po něčem silnějším, můžete vyzkoušet tento šetrný, avšak účinný šampon proti blechám. Níže uvedené množství je určené pro velké psy, u menších plemen nebo štěňat vám postačí zhruba poloviční dávka.

Co budete potřebovat?

  • ¼  litru vody
  • 1 hrnek bílého nebo jablečného octa
  • 1 hrnek ekologického přípravku na nádobí (nebo tekutého kastilského mýdla)

Opět stačí pouze smíchat všechny ingredience a vzniklý roztok přelít do rozprašovače, který vám umožní snadnou aplikaci. Šampon pak důkladně nastříkejte a vmasírujte do navlhčené srsti psa. Nezapomeňte na těžko přístupná místa, jako je kořen ocasu nebo oblast ramen a kyčlí. Před opláchnutím nechte šampon působit alespoň pět minut, které můžete využít k tomu, abyste psa důkladně vyčesali.

Komplexní návod, jak se zbavit blech, jsme pro vás shrnuli v článku: Ach ty blechy! Jak jich psa zbavit?

Jednoduchý suchý šampon

Příliš časté koupání nesvědčí ani psí srsti, ani kůži – zbavuje ji přirozeného mazu a tím pádem ji vysušuje. Co ale dělat, když pes začne být brzy cítit? Pomocníkem se může stát tento suchý šampon pro psy, který se skládá z jednoduchých ingrediencí a aplikuje se mnohem příjemněji než mokré šampony.

Co budete potřebovat?

  • 1 hrnek jedlé sody
  • 1 hrnek kukuřičného škrobu
  • 5 kapek esenciálního oleje*

Všechny ingredience důkladně promíchejte a uložte do uzavíratelné nádoby. Směs pak v malém množství nasypejte na srst vašeho mazlíčka a rukama, hřebenem či kartáčem ji do ní vmasírujte. Jedlá soda pohltí pachy, škrob nasaje přebytečný maz a esenciální olej za sebou zanechá jemnou vůni. Jen pamatujte na to, že se nejedná o náhražku klasického koupání – suchý šampon vnímejte spíše jen jako občasnou alternativu.

*Esenciální olej může být například levandulový, heřmánkový nebo rozmarýnový. Naopak se vyhněte vůni eukalyptu, tea tree, skořice, citrusů nebo borovice, která psy nepříjemně dráždí.

Jak vidíte, vyrobit domácí šampon pro psy není nic složitého. Teď už stačí jen přichystat potřebné ingredience a můžete se do toho pustit. Věříme, že vy i váš parťák budete s výsledkem natolik spokojeni, že se vám ke konvenčním variantám možná ani nebude chtít vracet.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Darren Richardson – Unsplash.com

Čistota půl psa: jak na psí hygienu

Pedikúra pro vašeho chlupáče – jak mu zastřihnout drápky bezpečně a v klidu?