Ach ty blechy! Jak jich psa zbavit?

Blechy u psa nejsou nic příjemného, a to ani pro psy, ani pro jejich páníčky. Ačkoliv se jedná o malé parazity, patří mezi jedny z nejobávanějších, protože vám mohou v poměrně krátkém čase zamořit celou domácnost.

Na rozdíl od běžných střevních parazitů se blechy usazují v srsti a na kůži, kde mají snadný přísun k jejich potravě – zvířecí krvi. Když se přisají, vylučují přitom tekutinu podobnou slinám, která působí dráždivě a u citlivějších psů může vyvolávat alergickou reakci. Z toho důvodu je prvním příznakem bleší invaze právě intenzivní drbání.

Jak blechy u psa rozpoznat a efektivně se jich zbavit? Pojďme se jim podívat na zoubek.

Jak zjistit, zda má pes blechy?

Jestliže se váš pes neustále drbe, kouše nebo olizuje, nemusí to nutně znamenat, že má blechy. Než tedy začnete dezinfikovat celý byt, nejprve vašeho mazlíčka důkladně prohlédněte. Jestli se na něm blechy skutečně přiživují, poznáte tak, že:

  • po jeho kožichu lezou nebo skáčou drobní hnědí brouci,
  • má v srsti a na pokožce bleší špínu, která velikostí, tvarem i barvou připomíná černý pepř,
  • na jeho pokožce objevíte vypelichaná místa, červené skvrny nebo strupy,
  • bledé dásně,
  • se chová jinak než obvykle, je nervózní a neklidný.

Jestliže máte podezření na blechy u psa, vyplatí se požádat o radu veterináře. Za svou praxi se s nimi pravděpodobně setkal mnohokrát, a tak bude schopný je rozpoznat s jistotou.

U ras s tmavší srstí, kde blechy nejsou tak dobře vidět, můžete zkusit psa postavit na kus bílé látky (třeba staré prostěradlo) a na něm ho vyčesat – blechy i bleší špínu na bílém podkladu snadno uvidíte.

V každém případě řešení určitě neodkládejte. Blechy totiž kladou vajíčka, a tak se mohou velmi rychle rozmnožit a napáchat mnohem větší škody.

Jaké? Blechy sají krev, a když navýší počty a spojí síly, mohou vašemu pejskovi dokonce způsobit i chudokrevnost. Navíc nejsou zrovna čistotné a patří mezi známé nosiče fekálních bakterií, různých choroboplodných zárodků a dokonce i tasemnice. Do psího těla se tyto škodlivé látky mohou dostat skrze podrážděnou a narušenou pokožku.

Jak se blech zbavit?

Pokud se jak vy, tak i váš pes škrábete na hlavě a přemýšlíte, jak se zbavit blech, jste na správném místě. Celý postup si totiž popíšeme ve čtyřech základních krocích.

1. Pochopte životní cyklus blechy

Jestliže chcete vyhrát bitvu a odzbrojit nepřítele, musíte nejprve pochopit jeho chování. V případě blech naštěstí nemusíte chodit příliš do hloubky, stačí znát fáze jejich životního cyklu. Ty jsou celkem čtyři:

  1. vejce,
  2. larva,
  3. kukla,
  4. dospělý jedinec.

Nejprve se blechy u psa objeví v posledním stádiu života, tedy v dospělosti – a to tak, že na něj skočí z jiného zvířete (nebo člověka). Jakmile se v jeho srsti zabydlí, samice tu nakladou vajíčka (jedna samičí blecha jich za svůj život dokáže naklást až 2 000). Vajíčka bohužel nezůstávají v psí srsti, ale šíří se prakticky všude, kde váš pes přebývá.

Z vajíček se pak za několik dní vylíhnou larvy, které po hostiteli lezou a živí se jeho krví a bleší špínou (strávenou krví), kterou tu zanechaly dospělé blechy. Následně si larvy zalezou na bezpečné místo (například do vašeho koberce, pohovky nebo psího pelíšku) a zakuklí se, aby se z nich za několik dní až týdnů mohly vylíhnout dospělé blechy – a celý proces se pak znovu opakuje.

Proč jsou jednotlivé fáze života důležité? Protože při boji s blechami potřebujete využívat takové zbraně, které vašeho psa i celou domácnost zbaví vajíček, larev, kukel i dospělých blech – jinak byste bleší invazi mohli za pár týdnů řešit znovu.

2. Dopřejte psovi pořádnou koupel

Pokud se chcete zbavit blech, nejprve byste měli vašeho mazlíčka také důkladně vykoupat. Kromě teplé vody můžete použít jeho klasický šampon, případně šetrný přípravek na nádobí.

Než se vydáte do zverimexu pro speciální šampony proti blechám, poraďte se raději s veterinářem. Většina těchto přípravků sice nabízí vysokou účinnost, avšak na úkor šetrnosti. Kožich vašeho psa by mohly zbavit přirozeného mazu, což by pak mohlo vést k silnému podráždění jeho pokožky.

Zejména to platí pro podrážděné části kůže, ať už v důsledku bleších kousanců nebo jejich drbání. Hojení postižených míst by se pak zbytečně prodloužilo a spolu s ním i trápení vašeho mazlíčka.

Koupel můžete završit tím, že psí srst jemně postříkáte jablečným octem. Blechám se jeho pach ani chuť příliš nezamlouvá, a tak se psovi budou raději vyhýbat. Ocet je navíc šetrný, takže s ním můžete zakončit i každou další koupel, abyste blechám u psa efektivně předešli.

3. Pusťte se do vyčesávání

Základem úspěšného boje s blechami je důslednost. Proto po koupeli vašeho mazlíčka důkladně prohlédněte a zbavte jeho srst všech zbývajících blech, bleší špíny a případných vajíček – s tím vám pomůže hřeben s velmi jemnými zuby. Zvýšenou pozornost přitom věnujte oblasti zad, krku a celé spodní části těla okolo břicha, tam se totiž těmto parazitům líbí nejvíce.

Blechy jsou drobné a rychlé, takže se těžko chytají. Můžete si ale pomoct tím, že si přichystáte směs vody a saponátu na nádobí, do které budete hřeben při česání namáčet. Tento roztok jim zabrání v pohybu, a tak vám ušetří spoustu práce. Když navíc použijete horkou vodu, rovnou s ní zachycené blechy i jejich vajíčka usmrtíte, čímž zabráníte jejich dalšímu šíření.

4. Zbavte blech váš domov

Odblešení vašeho psa je bohužel jen polovinou řešení. Jak už víte, blechy se množí, a jejich vajíčka se tedy pravděpodobně rozšířila i do vaší domácnosti – je tedy nutné je odstranit i z dalších míst ve vašem bytě či domě. Zde je několik kroků, které vám blechy pomohou vymýtit:

  • V horké mýdlové vodě vyperte deky, pelíšky a měkké hračky vašeho psa – opakujte alespoň jednou týdně, dokud se blech zcela nezbavíte.
  • Vyperte nebo důkladně vyčistěte vlastní povlečení, koupelnové předložky, koberečky a všechny deky a polštáře, se kterými váš pes mohl přijít do kontaktu.
  • Vysajte všechny koberce, dřevěné podlahy, linoleum a dlažbu, stejně tak jako záclony, závěsy a čalouněný nábytek – obsah vysavače okamžitě po skončení vyneste do venkovní popelnice či kontejneru a v následujících týdnech dbejte na pravidelné vysávání.
  • Jestliže jste s sebou psa v poslední době vozili v autě, pečlivě vysajte autosedačky a vyperte v horké vodě deky či jiné textilie, které při cestování se psem používáte.

Vaším nejlepším přítelem bude v tomto období trpělivost. Někdy totiž trvá i několik měsíců, než všechny blechy žijící ve vaší domácnosti projdou svým životním cyklem a zcela se vyhubí. Pokud je problém s blechami opravdu seriózní, zvažte využití služeb profesionálního deratizátora.

Během bleší sezóny, která v Česku trvá zhruba od září do listopadu, se snažte zabránit tomu, aby váš parťák přišel do úzkého kontaktu s cizími psy či jinými zvířaty.

Když už k nakažení dojde, čím dříve blechy u psa objevíte a začnete s nimi něco dělat, tím dříve jim dáte nadobro sbohem. I do budoucna však dbejte na preventivní opatření, řádnou hygienu vašeho mazlíčka a samozřejmě také pravidelný úklid vašeho obydlí.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Pexels.com – Rachel Claire

Jak připravit vašeho psa na klíšťovou sezónu 2021?

Chronické drbání: může ho působit alergie i psychická nepohoda