Pes v autě: Základní rady a tipy pro bezpečnou jízdu autem

Vnímáte vašeho psa jako člena rodiny? Pokud ano, jistě víte, že to obnáší víc než jen společné válení na gauči. Určitě s vámi jezdí také na výlety nebo třeba návštěvy.

Na cestách je potřeba zajistit pár věcí, které zajistí, že pes v autě bude mít maximální bezpečí. Nejedná se o žádnou raketovou vědu, nelze však popřít, že pár správných kroků může zachraňovat životy. Jak by takové kroky měly vypadat?

Vytrénujte vašeho psa tak, aby si na jízdu zvykl

Každý pes je jiný – pro jednoho může jízda v autě znamenat zážitek plný srandy, zatímco druhý ji vnímá jako nekonečné chvíle trápení. Pod náporem takových emocí a bez správného zajištění může začít zběsile pobíhat po autě a snadno odtrhnout vaši pozornost od řízení.

Nesnažte se ho uklidnit tím, že si ho položíte na klín. Stačí, aby seskočil k pedálům zablokoval brzdu a během pár vteřin je havárie na světě.

Je potřeba docílit toho, aby si pes jízdu v autě spojil s něčím příjemným. Cesta pak bude snesitelnější nejen pro něj, ale i pro vás, jelikož vám odpadne rozptýlení obavami o pohodu vašeho psa či zvuky, které při jízdě vydává.

Pokud je váš pes extrémně vystrašený, můžete začít tím, že ho párkrát přivedete k autu a dáte mu misku s nějakou dobrotou. Po pár dnech to posuňte o kousek dál – otevřete dveře auta a psa nakrmte na zadním sedadle.

Do auta můžete také rozmístit pamlsky, které nedělají nepořádek, a nechat čtyřnohého pasažéra, aby si je vyčmuchal. Když budete mít chvíli, vezměte s sebou hračku a u auta si s ním pohrajte. Ta mu na cestách poslouží jako parťák na cestu, který ho také trochu uklidní.

Poté můžete vašeho psa začít vozit na krátké vzdálenosti. Postupně můžete zkoušet delší a delší úseky, dokud si váš pes na cestování autem kompletně nezvykne.

Pes v autě a jeho technické zabezpečení – ten pravý recept pro maximální bezpečí

Rozhodně je zájmem každého správného páníčka, aby se pes v autě cítil dobře. Základem každé jízdy by však mělo být především to správné technické zabezpečení, které všechny cestující ochrání před jakoukoliv újmou na zdraví.

V dnešní době naštěstí existuje spousta možností a řešení, jak vašeho psa při cestě zajistit.

Postroje pro psy do auta

Jedná se pravděpodobně o tu nejjednodušší a nejlevnější variantu zajištění psa v autě. Pokud na venčení používáte klasický postroj, princip už znáte a podaří se vám ho pejskovi nasadit během chvilky. K postroji se připevní speciální popruh zakončený stejnou koncovkou, kterou mají klasické bezpečnostní pásy.

Smyslem této metody je zabránění tomu, aby se pes dostal k řidiči. Pokud se mu to přece jen povede, popruh bude potřeba zkrátit, nebo posadit psa na jinou pozici.

Popruh však nesmí být až příliš krátký. To by totiž mohlo pejskovi znemožňovat základní pohyby, které potřebuje – stání, sezení a ležení.

Přepravky

Pro menší plemena psů je možné využít přepravky. Počítejte ale s tím, že váš pes bude potřebovat nějaký čas, než si zvykne.

V první řadě mu ale musí velikostně dokonale sedět a také je třeba ji správně zajistit – obvykle k tomu slouží vrchní ucho, kterým je možné provléknout bezpečnostní pás.

Pokud se pro přepravku rozhodnete, zkuste ji nejdřív poskládat doma a vašeho chlupáče do ní nalákat. Za to, že do ní vleze, jej odměňte pamlskem. Určitě není ve vašem zájmu, aby váš pes přepravku vnímal jako něco strašidelného. Až si na ni zvykne doma, můžete ji použít i v autě.

Pozor! Přepravku se psem nikdy nedávejte do kufru. Do něj se totiž typicky nedostává tolik vzduchu, a vašemu psovi by tak mohl chybět kyslík. Přepravku také nikdy nenechávejte nezajištěnou, ať už jakékoliv části auta.

Mříže do auta pro psy

Je také možné použít mříže pro psy, které se instalují mezi zadní sedadla a kufr, ve kterém pes posléze cestuje. Je možné je připevnit do většiny aut, ale lépe fungují v těch větších. Jejich hlavním účelem je držet všechny pasažéry v bezpečí v případě nehody.

Zabezpečení psa ale v tomto případě není až tak dobré, proto toto řešení doporučujeme jen v případě, že není možné využít žádnou z výše zmíněných možností.

Všem pejskařům přejeme příjemné a především bezpečné cestování! Výlety se psy jsou vždycky velká legrace a velmi jim prospívají. Tak vzhůru za dobrodružstvím!

Autor: Jakub Janíček

foto: unsplash.com

Se psem na cestách: parťák dodá cestám lesk

Se psem do zahraničí