Jak nám psi pomáhají se stresem, depresí a duševními chorobami?

Výskyt depresivních, úzkostných a jiných psychických poruch je v dnešní době na historickém maximu. Většina z těch, kdo se s těmito problémy potýká, hledá způsoby, jak své těžké stavy zmírnit.

Studie prokazují, že mimo psychofarmaka a terapie mohou mít razantní vliv i změny životního stylu. Nejdůležitější je vydatný spánek, pravidelné cvičení a zdravá a plnohodnotná strava. Věděli jste však, že v tomto ohledu vám mohou podat pomocnou ruku i vaši čtyřnozí kamarádi?

Že psi pomáhají se stresem, je známým faktem – a pro spoustu lidí důvodem, proč si chlupatého parťáka pořizují. Jak přesně to dělají? Hned několika způsoby, které si popíšeme v našem článku.

1. Díky psům jsme aktivnější a sociálnější

Psa je potřeba venčit, což neprospívá pouze jemu, ale i vám. I krátká procházka se počítá – nadýcháte se čerstvého vzduchu a vaše tělo se dostává do jednoho z nejpřirozenějších typů pohybu.

To má blahodárný vliv nejen na fyzické, ale také psychické zdraví. Procházky se dají považovat za regulérní cvičení, takže snižují krevní tlak a hlavně podporují produkci endorfinu – hormonu, díky kterému se cítíme dobře.

A tím to nekončí. Pohyb posiluje naše sebevědomí a venčení psa otevírá více příležitostí pro sociální interakce, které jsou nepostradatelnou součástí zdraví. Až bude váš miláček opět muset „na záchod“, uvědomte si, že neděláte dobrou věc pouze pro něj.

2. Psi přímo zmírňují úzkost a stres

Pro člověka, který trpí depresí, může být zdánlivě nemožné zvládat i běžné aktivity, jako je nakupování nebo cestování v MHD. U osob trpících posttraumatickou stresovou poruchou nebo úzkostí může být nepředstavitelné jít na místo, kde se vyskytuje hodně lidí.

Pokud však s sebou vezmete vašeho chlupáče, budete se cítit mnohem více v bezpečí – máte totiž jistotu, že kdyby vám hrozilo nebezpečí, ochrání vás. 

Uklidňující přítomnosti psů využívá řada terapeutů, kteří na ni nedají dopustit. Psi totiž posilují emoční vyrovnanost tím, že „harmonizují“ prostředí. Někteří z nich jsou dokonce vycvičeni tak, že dokážou vycítit paniku a úzkostné stavy – a v ten moment se k vám přitulí nebo vás přinutí si s nimi hrát, abyste přišli na jiné myšlenky.

3. Se psem je nemožné cítit osamělost

Při interakci s našimi miláčky se vypouští více pozitivních hormonů – a jedním z nich je i oxytocin, o kterém jsme se zmínili i v článku Proč se psi rádi mazlí? Oxytocin je hormonem hlubokých spojení a jeho produkce probíhá i při interakci matky s dítětem.

Většina páníčků vám potvrdí, že svého psa vnímají jako nepostradatelnou součást rodiny. Staví jej na stejnou úroveň jako všechny ostatní členy.

Kromě oxytocinu je to i tím, že psi nerozebírají politiku, neprobouzí ve vás vinu a ničím vás nevyčerpávají. Nesnaží se vám vnutit svoje názory, což často může vést k negativním emocím, jako je osamělost a pocit, že vám nikdo nerozumí.

Psovi nezáleží na tom, jakou jste vystudovali školu, jakou máte práci nebo zda jste nábožensky založení. Jste pro něj tou nejdůležitější osobou na světě. Jak byste se s ním vůbec mohli cítit osaměle?

4. Psi dávají životu další smysl

Psi pomáhají se stresem i díky tomu, že dávají životu další smysl. Samotná starost o zvíře vám může razantně zvýšit kvalitu života. Dokonce i když se člověk nedokáže pořádně postarat o sebe, vždycky se dokáže postarat o psa.

Při adopci děláme velký závazek, že se o chlupáče postaráme až do konce jeho života. Každý z nich má totiž základní denní potřeby, které vyžadují lidskou asistenci – v životě vašeho miláčka jste tedy naprosto nepostradatelní.

Pokud vašeho psa milujete tak, jako miluje on vás, duševní problémy jdou alespoň na chvíli stranou. Teď se jde venčit. Teď se jde krmit. A teď koupat… na trápení často nezbývá čas. Psi vás vrátí do přítomného momentu a připomenou, že i maličkosti mohou být neskutečně naplňující.

5. Psi pomáhají vytvářet zdravé návyky

I když psi neznají hodiny, vždycky ví, kdy je čas na večeři a kdy na procházku. Rutina většině psů prospívá, a to v rámci všech aktivit.

I lidem se lépe daří, když mají zavedenou rutinu. Jelikož víte, kdy se co bude dít, nedostáváte se do rozhodovacích paralýz, lépe spíte, umíte si odpočinout a dokonce podporujete své fyzické zdraví. Máte totiž konzistentní přístup ke cvičení a jídlu.

Ponocovali jste dříve u seriálů? To už možná nepůjde, protože víte, že brzy ráno váš miláček začne kňučet, že se musí vyčůrat. 

6. Pomáhají nám lépe spát

Jak jsme si řekli v úvodu, spánek je jedním z nejdůležitějších prvků pevného duševního zdraví. Když zažijete slabší noc, můžete cítit podrážděnost, nesoustředěnost či dokonce regulérní depresi.

Studie na klinice Mayo naznačila, že spaní ve stejné místnosti se psem nijak nezhoršuje kvalitu spánku. Spíše přichází s benefity včetně posíleného pocitu bezpečí. Už samotný poslech pochrupkávání psa má velice terapeutický efekt, který vás může ukolébat k příjemnému spánku. A hlavně můžete hodit starosti za hlavu – kdyby vám v noci hrozilo jakékoli nebezpečí, pes vám to dá najevo.

Pevně věříme, že po přečtení dnešního článku už nepochybujete o tom, že psi pomáhají se stresem. Dělají vám totiž cennou společnost a přidávají další smysl vašemu životu. To nejdůležitější ale je, že vám dávají obrovskou míru lásky. A co jiného k životu potřebujeme?

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pixabay.com

Psi dovedou rozpoznat rakovinu: co je na tom pravdy?

Páníček i pes v dokonalé kondici – představujeme canicross