Kam na dovolenou se psem? Tipy na nejlepší evropské destinace pro chlupaté parťáky

Až na pár výjimek můžete v Česku vyrazit se psem prakticky kamkoliv – stačí vám jen vodítko a dobré mravy. Jenže co když už jsou vám hranice naší země malé a chcete vyrazit někam dál? V takovém případě jste tu správně, přinášíme totiž tipy na dovolenou se psem po Evropě. Jaké země jsou pro psy nejpřívětivější?

Než si je vyjmenujeme, musíme vás upozornit na to, že psi mohou v rámci Evropské unie cestovat pouze s čipem, očkováním proti vzteklině a platným evropským pasem zvířete v zájmovém chovu. Pro země mimo EU mohou být pravidla ještě přísnější – všechny potřebné informace najdete v našem starším článku: Cestování se psem po Evropě: co je potřeba zařídit?

Prozkoumejte italské pláže a památky

Jednou z nejoblíbenějších evropských destinací pro dovolenou se psem je Itálie. První výhoda spočívá už v samotné vzdálenosti, kterou zvládnete s několika zastávkami urazit i autem. Vyhnete se tedy cestování letadlem, které je s domácími mazlíčky podstatně komplikovanější.

A co je hlavní, Itálie patří mezi nejpřívětivější země pro psy. Pravidla jsou tu velmi uvolněná a i na místech, jako jsou vlaky či jiná veřejná doprava, se často obejdete bez náhubku, zejména u menších plemen. S pejskem můžete bez obav navštívit i většinu obchodů s módou a restaurací, obzvlášť pokud se rozhodnete využít venkovního posezení – vždy je ale lepší na přítomnost psa upozornit číšníka.

Itálie navíc nabízí spoustu možností vyžití, ať už vás láká panenská příroda, kterou nabízí italské Alpy, překrásná architektura Benátek, Říma či jiných italských měst nebo spíše povalování na pláži. U třetí varianty si ale raději najděte, zda se v blízkosti vašeho ubytování nachází pláž určená pro psy. Každá pláž totiž vstup s mazlíčky nepovoluje.

Zavítejte ke slovenským sousedům

Ještě jste neměli příležitost prozkoumat Nízké nebo Vysoké Tatry? Letní období představuje perfektní příležitost to napravit! Zdejší přírodní krásy jistě nevykouzlí úsměv na tváři jen vám, ale také vašemu pejskovi. Navíc to není daleko a nemusíte se obávat jazykové bariéry – s češtinou si zde bez problému vystačíte.

Dovolenou se psem na Slovensku jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži, a to konkrétně v okolí Liptovského Jánu, který se nachází v srdci Nízkých Tater. Jak my, tak i náš parťák jsme si celý pobyt užili, zejména náš výšlap na sedlo Poľany a na vrchol Chopok. S mazlíčkem nás navíc pustili i do kabinové lanovky, kterou jsme pak sjeli skoro až dolů k autu. Přátelští byli i v restauracích, kde pejska pokaždé pohostili miskou vody.

Ani v Německu a Rakousku se neztratíte

Se psím parťákem můžete bez obav zavítat i k našim německy mluvícím sousedům. Jak Německo, tak i Rakousko patří k zemím, kde přátelsky přivítají nejen vás, ale i vašeho čtyřnohého kamaráda. Cestu navíc zvládnete autem a v případě blízkých destinací i vlakem – můžete si tedy naplánovat nejen dlouhodobý, ale třeba jen víkendový pobyt.

Pokud má být vaše dovolená se psem spíše aktivní, můžete vyrazit do rakouských Alp zdolat oblíbené vrcholy nebo se osvěžit v některém z horských jezer. I Německo nabízí celou řadu národních parků a přírodních rezervací, kde se vám dostane stínu lesa i dechberoucích výhledů na okolní krajinu.

Nemusíte se však držet pouze přírody. Němci i Rakušané jsou stejně jako my národem pejskařů, a tak jsou čtyřnozí kamarádi vítáni i ve městech, ať už jde o restaurace či kavárny – pokud jsou tedy na vodítku a ovládají základní povely. Jen ve veřejné dopravě mějte připravený náhubek, případně přepravku pro menší psy.

Pokud jde o památky, raději se o možnosti návštěvy se psem informujete dopředu, ať si ušetříte případné zklamání. Do zámků obvykle přístup povolený nemají, ve spoustě případů vás ale mohou doprovázet na prohlídce zámeckých zahrad. Samozřejmě za předpokladu, že po nich případné „hromádky“ uklidíte.

Staré dobré Chorvatsko

Patříte mezi „plážové povaleče“? Pak se nemusíte bát vyrazit ani do oblíbeného Chorvatska. Jen k tomu doporučujeme zvolit období mimo hlavní sezónu. Teploty mohou vystoupat opravdu vysoko, což většině pejsků nedělá dobře – rozhodně tedy nečekejte, že s vámi bude váš parťák celý den ležet na přímém slunci.

Když ale vyrazíte v době, kdy nejsou extrémní horka, a přinesete si s sebou na pláž slunečník, dostatek pitné vody a chladící vestičku pro psa, určitě to zvládnete. Stejně jako v Itálii, i v Chorvatsku mají psi na klasické pláže vstup zakázán. Opět tu ale existují pláže vyhrazené pro vstup s domácími mazlíčky – rozhodně se takové lokality vyplatí vyhledávat ještě předtím, než si rezervujete ubytování.

A když už je řeč o ubytování, pro všechny zmíněné destinace platí, že je třeba se dopředu informovat, zda dané zařízení pobyt se psem skutečně umožňuje – většina pronajímatelů tuto informaci uvádí už v popisku. Dost možná také budou za pejska požadovat příplatek nebo větší zálohu na úklid či řešení případných škod.

Výběr nejlepší evropské destinace pro dovolenou se psem může být náročný, ale věříme, že to s vaším parťákem zvládnete na jedničku. Když si vše dopředu dobře naplánujete a najdete přátelské prostředí a dostatek aktivit pro vás i vašeho čtyřnohého kamaráda, jistě si společný pobyt náramně užijete. Přejeme vám krásnou dovolenou!

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: www.unsplash.com

Pes v autě: Základní rady a tipy pro bezpečnou jízdu autem

Co byste měli vědět o povinném čipování psů