Proč se psi rádi mazlí?

Mazlení se psem patří mezi nejoblíbenější aktivity mnoha páníčků i jejich čtyřnohých miláčků – a je jedno, zda probíhá na sedačce, v posteli nebo třeba venku v trávě. Typický umazlený pes je na něj vždy připraven, a to často i v situacích, kdy je v okolním prostředí spousta jiných podnětů.

Když dojde na mazlení, pes všeho nechá, přenese se do momentu a plně si užívá každého vlídného doteku.

Jelikož je však každý pes unikát, berte v potaz, že i potřeba mazlení se u každého liší. Někteří by se nejradši mazlili od rána do večera, jiní si jej vynucují jen pár minut denně a také existuje spousta psů, kteří intimní kontakt vůbec nevyhledávají.

Jedná se však o skvělý prostředek utužování vztahu mezi páníčkem a psem. Stačí jen krátká chvilka mazlení denně pro to, aby se pes ujistil, že ho stále milujete a máte s ním dobré úmysly.

Dá se ale nějak vědecky vysvětlit, proč se psi rádi mazlí? Ano.

Když je chlupáčovi zima

Mazlení našemu čtyřnohému parťákovi logicky přináší teplo.

Pokud jste někdy měli to štěstí a spatřili jste několik štěňátek, která jsou na sobě natěsno namačkaná, dobře víte, jak roztomilý to je pohled. Nicméně takové chování má svůj význam také v rámci evolučního hlediska.

Psi se na sebe mačkají a mazlí se proto, aby si ve svém těle udrželi teplo. Když je nám zima, prostě si oblečeme další kus oblečení nebo se zakryjeme dekou, pro ně to však není tak jednoduché.

Mazlení se psem bylo jednou z hlavních součástí domestikace psů. V dávných časech nám psi primárně pomáhali v lovu a upozorňovali nás na potenciální nebezpečí, vzájemně jsme si však pomáhali i v tom, že jsme během chladnějších nocí neumrzli.

Projev lásky a náklonnosti

Nejedná se však jen o prostředek pro udržení tělesného tepla. Psi nám mazlením také dávají najevo svou náklonnost a je jednou z naprosto zásadních společných aktivit, které nám pomáhají utužovat svůj vztah.

Vědci zjistili, že ze všech domácích mazlíčků jsou to právě psi, pro které je mazlení úplně nejdůležitější.

Jedná se o jeden z jejich základních instinktů, a to už od raného věku, kdy se jim této formy lásky dostává hned po narození od svých matek.

Pokud si však chceme tento fakt vysvětlit vědečtěji, mazlení produkuje v našem i psím těle hormon oxytocin, který si získal přezdívku hormon lásky. Pouhé tři minuty mazlení se psem denně stačí pro to, abychom se my i naši psi cítili bezpečněji a vyrovnaněji. Zlepšuje také naší vzájemnou komunikaci a posiluje důvěru.

A pokud se s vámi váš pes mazlí i po jídle, máte záruku, že vás nevnímá jen jako stroj na krmení, ale upřímně vás miluje, obdivuje a má upřímný zájem ochraňovat.

A proč se někteří psi mazlí raději než jiní?

Na takovou otázku se nedá odpovědět jednoznačně, významnou roli zde však hraje genetika. Některá plemena se od dávných časů chovají proto, aby byla více nezávislá a projevovala méně náklonnosti, zatímco v případě jiných je to přesně naopak.

Vezměte v potaz například maltézáčka, pomeraniana nebo jorkšírského teriéra. Díky svému menšímu vzrůstu se vám vejdou tak akorát na klín, což k mazlení přímo vybízí.

Kdežto pokud se zeptáte např. majitele afgánského chrta nebo shiba inu, s velkou pravděpodobností vám potvrdí, že jeho pes není zas takovým fanouškem mazlení.

Někteří psi se dokonce nepotřebují mazlit vůbec. Mohou být rádi ve vaší blízkosti, ale vždycky si udržují určitý odstup, osobní prostor. Neznamená to, že jste špatní páníčci, váš pes vás stále miluje, jen vám to pravděpodobně dává najevo jinými způsoby.

Každý pes je naprostým unikátem a tedy i potřeba mazlení je u každého jiná.

Mazlení není totéž jako objímání

Proč tyto dvě záležitosti odlišujeme?

Protože objímání v pravém slova smyslu, kdy vašeho psa ovinete svýma rukama a přitisknete ho k sobě, pro něj nemusí být zrovna to pravé ořechové.

Na Univerzitě Britské Kolumbie proběhla studie, která se zaměřila na pozorování fotek psů, kteří jsou objímáni. Vědci zjistili, že 81,6 % psů na uvedených fotkách vykazovalo známky úzkosti. Pouze v případě 7,6 % psů bylo zřetelné, že mají dobré rozpoložení, a 10,8 % psů se v rámci své řeči těla projevovalo neutrálně.

Jedná se jistě o podnět k zamyšlení – jakožto lidé objímání milujeme a dodává nám již zmíněné teplo, pocit bezpečí a náklonnost. Proč to tak u většiny psů není, o tom můžeme zatím jen polemizovat.

Jak jsme si v dnešním článků vysvětlili, mazlení se psem je skvělým prostředkem pro utužování vztahů, budování důvěry a zlepšování nálady. Specialní kategorie mazlení je canisterapie, o které jsme psali v jiném článku.

Pokud jste se tedy se svým pejskem dnes ještě nepomazlili, rozhodně to co nejdříve napravte.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pexels.com – Anastasia Shuraeva

Páníček i pes v dokonalé kondici – představujeme canicross

4 dobré důvody, proč se zajímat o původ vašeho psa

Připravte pejska na příchod nového člena smečky