O canisterapii aneb léčba psem

„Abychom získali správnou představu o své důležitosti, každý by měl mít psa, který ho bude zbožňovat a kočku, která ho bude ignorovat“

Pro nás lidi se pes stal nepostradatelným společníkem. Jeho úloha se ve společnosti změnila. Dříve se jednalo spíše o ochranu obydlí či stáda a pomoci při shánění potravy. Dnes už si to bez jejich společnosti zkrátka neumíme představit. Díky vlastnostem psa a pokračující poválečné urbanizaci se toto zvíře přesunulo ze zahrad do domů a bytů a naše společné putování se přesunulo na další úroveň.

Psi jsou jediným živočichem na světě, který neustále pozoruje lidskou tvář a umí v ní číst. Víme, že lidský obličej je asymetrický a psychologický výzkum Univerzity v Lincolnu prokázal, že při setkání s jiným člověkem se automaticky zaměřujeme více na jeho pravou polovinu, abych lépe odhalil citové rozpoložení. A psi dělají přesně totéž.

Máme si co říct

Stanley Coren, expert na psí psychologii, říká, že psi v sociálních rozumových schopnostech předčí i naše nejbližší příbuzné primáty. Což je také odlišuje od vlků. Další věcí je štěkot jako prostředek komunikace nejen mezi psy, ale jako komunikace s lidmi. Varovný štěkot se jasně liší od štěkotu úzkostného nebo radostného. Vědec Pongracz provedl experiment, kdy lidem přehrával různé druhy psího štěkání a nechal je odhadnout situace, v níž se pes nachází. Posluchači určili tuto situaci správně ve více než 7 případech z 10. Znamená to, že pes nám dokáže svým štěkotem něco sdělit.

Odborníci na canisterapii se shodují, že blízký a dlouhodobý kontakt se zvířetem je provázen příznivými fyziologickými, psychickými a společenskými stavy, které zlepšují celkové zdraví, upravují psychiku a tím i kvalitu života. Majitelé zvířat jsou většinou tělesně a duševně v lepší kondici než ostatní lidé stejného věku.

Blahodárné účinky psí přítomnosti

Vzájemný kontakt psa a člověka snižuje krevní tlak, srdeční a dechové frekvence a to pouhou přítomností zvířete a jeho hlazením. Cílený kontakt podporuje rekonvalescenci, vede ke zlepšení motorických funkcí, působí jako motivace k pohybu. Při polohování a hlazení psa dochází k uvolnění svalstva, k uvolnění pacienta a k hlubokému dýchání. Pozitivní efekt zaznamenali lékaři i ve snížení dávkování analgetik, anxiolytik a antidepresiv.   Nejedna vědecká studie říká, že děti narozené do rodiny, kde je zvíře mají nižší riziko vzniku alergií, astmatu, mají lepší imunitu a jsou méně nemocné než děti z kontrolní skupiny.

Ideální pro seniory

U seniorů probouzí kontakt se psem pozitivní emoční naladění. Pes je přítelem, ale i motivací k pohybu a rehabilitaci. Jen to, že starý člověk zvíře hladí, podává mu hračky, dávají pamlsky, zlepšuje motorické schopnosti, koordinaci pohybů, natahují se spastické prsty. Návštěva terapeuta se psem je zdrojem nových podnětů, které zpestřují všední život. Uvolní se atmosféra, je si o čem povídat, senioři vzpomínají na vlastní zvířata a otevírají jiná témata. U pacientů s Alzheimerovou chorobou bylo zjištěno, že canisterapie u těchto klientů vyvolá dávno zasuté emocionální vzpomínky a zlepšuje jejich rozpoznávací schopnost. Pes tedy funguje při tzv. vzpomínkové terapii.

Ne každý pes může být terapeut

Canisterapie je založena na vrozených povahových vlastnostech psa, stejně jako na výchově a socializaci. Z výchovného a socializačního hlediska je nejdůležitější přístup majitele psa, který může pozitivně ovlivnit psa, do jisté míry má i zastoupení prostředí, ve kterém dochází k interakci. Vhodnost plemene je možné předpokládat na základě předchozích zkušeností se senzitivitou.

Jaká plemena?

Nejvíce senzitivní jsou pracovní a pastevečtí psi jako kolie, dále lovečtí a sportovní psi jako retrívři a setři. Vhodnost psa se liší v konečné realizaci druhu canisterapie. Základním aspektem je úspěšné splnění zkoušek. Nejsou vhodní psi s předchozí negativní zkušeností, psi cvičení pro služební účely jako je obrana nebo útok. Pes vhodný pro canisterapii nesmí jevit známky agresivity a neklidu, musí být psychicky a fyzicky zdravý a mít dobrý vztah k nemocným a zdravotně postiženým lidem. Musí být dobře socializován a být tolerantní k lidem a ostatním zvířatům.

Největší procento zastoupených psů v české republice je labradorský retrívr (16%), dále zlatý retrívr (14%), kříženci (10%), border kolie (8%), flat coates retrívři (6%), němečtí ovčáci (4%), bernští salašničtí psi (3%) a jiní (Betlachová, 2015).

Autor: Pavlína Jelínková

Podobné články:

https://www.puppydu.cz/pruvodce/muj-pes-prece-nestarne/

https://www.puppydu.cz/pribehy/hrdinove-docasne-pece/

Pomoc! Pokousal mě vlastní pes (1. díl)