Připravte pejska na příchod nového člena smečky

Nejspíš si teď se svým psem zažíváte ty nejlepší časy. Dlouhé procházky, výlety, tréninky, společné večeře i rodinné večery na gauči. Už je to přece nějaké doba, co ho máte, takže jste skvěle naladění jeden na druhého, panuje mezi vámi respekt a důvěra a užíváte si každou společnou chvilku. A do takové idyly najednou vkročí roztomilý malý človíček, který bude potřebovat všechnu vaši lásku a péči, a otočí tak svět vašeho psa naruby. Jak vašeho pejska na tuhle revoluci připravit?

Každá změna je pro vašeho pejska potenciální zdroj stresu. A příchod miminka do rodiny nemusí být pro vašeho psího přítele nic snadno stravitelného. Vy mu jako jeho pán můžete prošlapat cestu. Když se totiž na změnu adaptujete v pohodě vy, pes snáze pozná, že není třeba mít strach, přijme nového člena smečky za svého a bude ho ochraňovat. Není vhodná strategie se tvářit, že se nic neděje a rovnou z porodnice přinést dítě. Pes může zareagovat různě, a proto je lepší na toto psa připravit. Jestli byl totiž do té doby zvyklý mít vás jen pro sebe a nemuset se o vaši pozornost s nikým dělit, může to být oříšek.

Naše lítost psovi situaci neusnadní

Pejskovi opravdu neprokážeme dobrou službu, když ho budeme litovat. Naopak pomůže, když si bude jistý svým místem ve smečce a bude mít na vás dostatečně silnou vazbu. Tu můžete podpořit třeba kurzem základní poslušnosti, pokud ho ještě nemáte za sebou.

Psa také můžete začít systematicky chválit a odměňovat, když je na místě. Tohle se vám s malým miminkem v náručí bude hodit.

Mějte jasná pravidla a simulujte krizové situace

Pokud už máte samostatný dětský pokoj, můžete do něj pejskovi zakázat přístup ještě dřív, než se dítě narodí. Pes tak nebude pokoj vnímat jako své území a nebude mít takovou potřebu si ho chránit. Je důležité psa zvykat na drsnější mazlení, neohrabané dotek na čumák i packy a také sahání do misky. Když pak takový výpad ze strany miminka přijde, pes už na něj nebude reagovat a můžete se doma všichni cítit v bezpečí.

Až trochu povyroste, budou si hrát spolu, a vy už nebudete mít doma znuděného psa. Co ale dělat do té doby?

Pachy a zvuky jako nejdůležitější detektor

Začněte také psa zvykat na nové pachy. Čich je nejdominantnějším smyslem, proto můžete před příchodem miminka rozprašovat dětský pudr, nebo vyprat prádlo v prostředcích, které budete pro dítě používat. Pes si snadněji zvykne. Někteří doporučují poslat po partnerovi plínu z nemocnice. Podobným způsobem psa zvykejte na zvuky, jelikož sluch je druhý nejsilnější smysl v pořadí. Můžete psovi třeba pouštět zvuky hrajících si dětí, zprvu potichu a přidávat na intenzitě i frekvenci. A pokud máte možnost, navštivte, klidně i několikrát, jinou rodinu s malým dítětem.

Pes zůstává na první koleji

I když je to po všech probdělých nocích a nových zážitcích těžké, snažte se pejska neodsunout na druhou kolej. Po návratu z nemocnice se psem pořádně přivítejte, tak jak bylo vaším zvykem. Vaše nepřítomnost vyvolala stres. Malé mu ideálně dejte očichat venku před domem, je to lepší, než když se vetřelec znenadání objeví přímo uprostřed jeho teritoria.

Láska, respekt a hranice

Možná to chvíli bude skřípat, ale když na to půjdete trpělivě, důsledně a empaticky, dostanou dítě i pes navzájem skvělé parťáky do života. Pes u dítěte od mala způsobí větší imunitu a lásku ke zvířatům a přírodě. Když vyrostou spolu, do života jim to dá spoustu šťastných okamžiků.

Pokousaná babička a granule z jedné misky. Přečtěte si třeba o mém vyrůstání se psem.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by mali desha on Unsplash

 

Buffy: krotitelka lidských srdcí

Adopce z útulku aneb jak lovec Zuzka nový domov našla

Náš život se slepým psem – 8. díl “Chci mít klid, aneb nehádejte se…”