Psí čumák – všechno, co byste o něm měli vědět

Každý milovník psů ví, že psí čumák se nedá jen tak ošálit — disponuje totiž neuvěřitelnou přesností. Psi jej využívají jakožto hlavní nástroj pro rozpoznávání prostředí a komunikaci se světem — podobně jako je tomu u nás se zrakem, popřípadě sluchem.

Není tedy divu, že když jdete na společnou procházku, váš pes očichává všechno možné i nemožné. Nejvíce stimulace mu dopřejete, když budete pravidelně měnit trasy, kterými chodíte. Pes tak získá nepřeberné množství podnětů, které může analyzovat.

Přesnost psího čichu je natolik vysoká, že je často mnohem efektivnější než kdejaké přístroje — a to například ty, které slouží pro diagnostiku rakoviny nebo jiných závažných onemocnění.

Abyste si dokázali lépe představit, jak efektivní psí čumák doopravdy je, pojďme se podívat na pár zajímavých faktů a také si říct o příznacích možných zdravotních problémů, které mohou signalizovat.

Jaké jsou primární funkce psího čumáku?

Pokud jste četli náš článek „Proč psi při jízdě v autě vystrkují hlavu z okna?“, možná jste si zapamatovali informaci, že psí čumák disponuje 300 miliony čichových receptorů — my jich máme stěží 6 milionů.

Psi mají také „druhý čumák“. Řeč je zde o tzv. Jacobsonovém orgánu, který se nachází v nosní dutině poblíž patra v tlamě a je napojen na úplně jiné části mozku než klasický čumák. Tento druhý čumák psi využívají například k hledání potenciálních partnerů a štěňata pro vyhledávání zdroje mateřského mléka.

Co se týče klasického čumáku, ten je logicky, stejně jako u nás, rozdělen do dvou nosních dírek — narozdíl od nás však každá z nich dokáže ve stejném momentě detekovat jiný pach. Když pes čichá, částice a sloučeniny díky hlenu uvíznou v nosní dírce, zatímco čichové receptory je zpracovávají. Pro ještě větší přesnost zůstávají také na vlhké vnější části nosu.

Část inhalovaného vzduchu je podrobena analýze a část jde přímo do plic, díky čemuž může pes dýchat.

Jednou z hlavních funkcí psího čumáku je ohřívání vzduchu. Díky tomu se totiž jeho teplota dostává blíže k tělesné teplotě, a tak mohou plíce svou funkci vykonávat jednodušeji.

Co dokáže psí čumák vycítit?

Největším miláčkem každého psa je bezpochyby jídlo. Jedná se o jeho hlavní motivaci a důvod, proč poslouchat svého páníčka — odolat totiž vůni pamlsků (nebo vašeho vydatného oběda) mu dělá nesmírný problém.

Je obecně známou informací, že vůně jídla je neodmyslitelnou součástí chuti. To znamená, pokud si pochutnáváme na dobrém jídle, vědomě či nevědomě je náš požitek z něj posilován jeho vůní. A teď si představte, že každou složku vašeho jídla cítíte cca 50 × více — a přesně takovou extázi naši čtyřnozí přátelé zažívají, když na vás pod stolem dělají psí oči a loudí o jídlo.

Psí čumák však dokáže vycítit i nepřeberné množství dalších vjemů a informací. Jedná se například o:

Nemoci

Jak jsme si už nastínili, psí čumák dokáže s přehledem vycítit přítomnost méně i více závažných chorob u lidí — včetně rakoviny. Tato informace se poprvé dostala na povrch v roce 1989, kdy si dva britští dermatologové všimli, že pes neustále čichal k tříslu svého majitele — do takové míry, že mu to přišlo podezřelé, a tak si zašel na vyšetření. Ukázalo se, že se potýkal s kožním nádorem.

Na světě existuje pár zvířat, která mají srovnatelný, nebo ještě lepší čich než pes — jako například sloni, koně, krávy, medvědi a kočky, nicméně jen pes je ochotný tak dobře spolupracovat s člověkem. Přesně proto se perfektně hodí k tréninku na diagnostiku rakoviny.

Studie publikovaná v onkologickém žurnále Integrative Cancer Therapies se zaměřila na pět psů, kteří byli vycvičeni na rozpoznávání rakoviny. Vyšlo najevo, že v 99 % případů dokázali psi identifikovat rakovinu plic a v 88 % případů rakovinu prsu. A to všechno jen tak, že si čichli k dechu pacienta.

Psi se také dají vycvičit na rozpoznání epileptického záchvatu 45 minut předtím, než nastane a někteří dokáží dokonce vycítit razantní pokles krevního cukru u pacientů s cukrovkou.

Teplo

Týmy univerzit ve Švédsku a Maďarsku zjistily, že psí čumák dokáže také vycítit slabé tepelné záření. Tato schopnost přímo souvisí s neosrstěnou plochou kolem nozder, které se odborně říká rhinarium. Čumák tedy funguje jako perfektní tepelný senzor a příroda jej psovi dodala, aby mohl snadno a rychle detekovat teplokrevnou kořist.

Čas

V současné době se také diskutuje o tom, že by pes mohl jistým způsobem dokázat „cítit čas“.

Pachy v místnosti se totiž mění spolu s tím, jak plyne čas během dne. Vzduch postupně stoupá podél stěn, akumuluje se u stropu a poté opět klesá středem místnosti k podlaze. Pokud bychom tuto cirkulaci vzduchu dokázali vidět, ve skutečnosti bychom sledovali pohyb pachů.

Psi by tedy teoreticky mohli být schopni vyčmuchat, jaká je aktuální denní doba a jak rychle se bude den vyvíjet.

Co když s čumákem něco není v pořádku?

Jelikož už máte představu o tom, jak citlivý psí čumák doopravdy je, berte na vědomí, že se jedná o jednu z nejdůležitějších částí jeho těla, a tak by jí měl být dopřáván dostatek péče. Rozhodně se zaměřte na vyvážený jídelníček vašeho psa, pokud totiž bude přijímat dostatečné množství zdraví prospěšných vitamínů a minerálů, jeho čumák bude fungovat na 100 %.

A jak poznat na čumáku, že by s vaším psem mohlo být něco špatně? Pravidelně se dívejte na tyto příznaky potenciálních zdravotních problémů:

  • ztráta pigmentu na kůži čumáku
  • zčervenání kůže na čumáku
  • ztráta horní vrstvy kůže na čumáku
  • suchý, hlenovitý či krvavý výtok
  • jizvy
  • ztráta chloupků na čumáku

Pokud si jednoho z těchto symptomů povšimnete, neodkládejte návštěvu vašeho veterináře. Pes je sice geniální diagnostik sám o sobě, co se však týče jeho vlastního těla, tam už většinou potřebuje pomoc zvenčí.

Možná jste už také slyšeli o tom, že pokud je čumák vašeho psa suchý, automaticky to znamená, že je nemocný. Ve skutečnosti však suchý čumák může znamenat prakticky cokoliv. Standardně je suchý například po probuzení, náročné fyzické aktivitě nebo vystavení se venkovním podmínkám.

Velice častý je také vodnatý výtok — ten nejčastěji značí alergii.

Genialitu psího čumáku nelze popřít — a už dnes se jí využívá pro spoustu účelů, jako je například detekce pašovaných drog nebo pátrání po hledaných osobách. Díky tomu se otevírají dveře k dalším a dalším možnostem naší vzájemné spolupráce.

Až půjdete příště na procházku s vaším miláčkem, zkuste zpomalit a nechat ho očichat vše, co bude chtít. Budete tak přispívat k jeho dlouhodobé spokojenosti, protože neustálá analýza pachových informací mu poskytne spoustu mentální stimulace.

Autor: Jakub Janíček

foto: Pixabay.com

10 varovných signálů, že s vaším psem není něco v pořádku

Proč můj pes neustále kýchá?

Pes: nejlepší tester na koronavirus