Pes: nejlepší tester na koronavirus

V blízkém budoucnu je možné, že cvičení psi budou na veřejných místech identifikovat nemocné lidi s coronavirem.

Tiskem prošla dobrá zpráva. Cvičení psi jsou schopní rozeznat nemocné lidi s koronavirem. Český tým v čele s kynologem Gustavem Hotovým (lektor MV-GŘ HZS ČR) vycvičil dva psy tak, že jsou schopni rychle a přesně identifikovat vzorky infikované koronavirem. Do budoucna by tak pes mohl fungovat obdobně jako jsou využíván při detekci drog nebo výbušnin, což za současné nedobré situace „promoření“ a již zřejmé nefunkčnosti individuálního trasování může být velmi vítanou pomocí v boji se zákeřnou nemocí.

Je to úžasný úspěch, který nám ukazuje nové dimenze užitečnosti našich psích kamarádů. Podle zjištění psi dokáží identifikovat koronavirus dokonce přesněji než PCR testy. Pes „ve službě“ rozlišuje negativní vzorky a srovnává je s pozitivními. Dokonce v průběhu testování ve spolupráci s Nemocnicí na Bulovce nedošlo k záměně ani neoznačení vzorku. To znamená, že metoda je zatím 100% úspěšná. Z toho lze usuzovat, že v budoucím nasazení by se přesnost mohla pohybovat někdo okolo 95 %. Pro srovnání – úspěšnost PCR testů je okolo 80 %!

Navíc rozeznávání nemoci pomocí psího čichu má poskytuje zásadních výhod oproti „výtěrovým/ odběrovým“ metodám. Celý test je totiž výrazně jednodušší – není třeba odebírat vzorky, stačí když se testovaný člověk otře látkou, která se vloží do skleničky (je to tak jednoduché, že to vlastně zvládne každý sám doma). Otestování tedy očuchání vzorku je pak záležitostí několika vteřin – známe naše čmuchaly, vědí vše. Zajímavé je i to, že vlastně stačí podstatně menší vzorek. Při běžném vzorkovém testu je třeba miliony molekul zatímco našim čmuchalům stačí řádově desítky molekul. Dále je zajímavé to, že se vlastně neví co psi cítí, že to dokáží rozlišit. Je jasný pouze fakt, že pachová stopa člověka nakaženého koronavirem je pro psy jiná.

Nyní projekt výcviku psů naráží na nedostatečnou podporu státu, zejména s ohledem na spolupráci při výcviku (dodávání vzorků, na kterých se psi učí). Tým kynologa Hotového o tom nyní jedná s ministerstvem zdravotnictví. Může se tak bohužel i stát, že zájem o tuto metodu bude jen ze zahraničí. Inspirací je již praktické používání psů k identifikaci nakažených na letištích v Dubaji nebo Helsinkách. Snad to dobře dopadne a užiteční pomocníci nám budou moci pomáhat, protože to čím dál tím více potřebujeme. Držme si palce.

Autor: Milan z Puppydu

Foto: Photo by ČTK (Česká tisková kancelář)

Průvodce pro nové chovatele – část 1. vybíráme psa