O množírnách podruhé: detaily, které mohou zachraňovat psí životy

Páníčku, prosím tě, řekni o těch množírnách všem. Ať nikdo znovu nenaletí a o všechny pejsky je dobře postaráno.

Není to tak dávno, co jsme vám na našem blogu zveřejnili první článek, který se na hrůznou problematiku množíren díval obecně. Do dnešního článku jsme zařadili další postřehy a detaily, které pomohou tuto zrůdnou praxi pochopit komplexněji a více do detailů. Ve třetím díle potom přineseme příběhy pejsků, kteří měli štěstí a z množíren byli zachránění.

Největší prodejní portál v Česku, Sbazar.cz, který provozuje Seznam.cz, uveřejňuje na svých stránkách doporučení, na co si dát při koupi psa pozor. Také umožňuje nahlásit inzerát, kde zvíře pochází ze špatných podmínek. Tento sympatický krok jenom ukazuje, jak se právě na inzertních serverech začíná dařit na problém množíren upozorňovat. Podobný formulář můžete vyplnit také třeba na stránkách organizace www.hlaszvirat.cz. Nahlásíte podezření na týrání či množírnu a právníci se tím zabývají. To je skvělý posun kupředu a známka toho, že množírny v našich srdcích opravdu rezonují.

Množírny z právního hlediska

Aktuálně byla parlamentem schválena novela zákona na ochranu zvířat, která se bude mimo jiné dotýkat i tohoto tématu. To že novela prošla je velkým úspěchem a doufejme, že teď to budou mít provozovatelé množíren zase těžké. S novou legislativou by se totiž z pouhého přečinu staly trestné činy a policie by dostala mnohem rozsáhlejší pravomoci při vyšetřování, mohla by třeba použít odposlechy nebo sledování. Novela též právně definuje pojmy typu „množírna“, ukládá výslovný zákaz těchto praktik a celkově umožňuje různým státním orgánům lépe zasáhnout. Týrání zvířat navíc často ústí v další trestnou činnost, třeba na lidech nebo majetku, kterou lze sekundárně odhalit a potrestat.

A jak jsou na to množírny z hlediska unijní legislativy? Zde můžete najít aktuální přehled, jak si Česká republika stojí v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU.

V České republice zatím kontroly Krajské veterinární správy musí být nyní chovateli zatím dopředu nahlášeny. Množitel má tedy dost času ty nejhorší prohřešky odstranit či napravit a jeho chov se při takové ohlášené kontrole může jevit jako v pořádku. Jinak to bude vypadat, když policie bude mít pravomoc podezřelý chov navštívit bez předchozího ohlášení.

Darebáci čím dál sofistikovanější…

Někdy je velmi obtížné poznat, že zvíře pochází z množírny. Je to tím, že „množitelé“ mají často propracovaný důmyslný systém. Internetové statistiky uvádějí, že 70 % množených zvířat z ČR je určeno k exportu do zahraničí. Až polovina těchto zvířat po cestě umírá. I tak zůstává tahle zrůdná praxe pro pachatele lukrativní. Nestojí to extra náklady a případné pokuty jsou k smíchu.

Podezřelý prodejce má často různá telefonní čísla u různých inzerátů, či inzeruje neustále po celý rok. Pokud si nejste jistí, zkuste si telefonní číslo, jméno či chov najít na internetu. Diskuse se odkazy na nekalé praktiky jenom hemží. Také zkuste porovnávat fotky, spoustu psů vyfocených na podobném místě, e-maily u inzerátů, podezřelé je také několik různých plemen u psů.

Zkontrolujte si cenu na stránkách kynologické unie, buď je příliš nízká anebo naopak vysoká, to je podezřelé. Ale pozor! Nízká cena neznamená vždy množírnu a kynologická unie eviduje jen ceny u papírových psů.

Dobré rady při pořizování pejska?

V následujících větách možná budeme opakovat rady, které jsme již publikovali v jiných článcích. Je ale důležité, aby zájemci o štěně měli co nejvíce informací a věděli, že chov formou množíren není normální, takže:Když si pořizujete psa, skvělý ukazatel je projevený zájem chovatele štěňat o vás. Zajímá se o to, kde a s kým bydlíte, jak jste aktivní, co děláte. Není mu totiž jedno, do jakých rukou pes přijde. Chovatel vás vezme k sobě domů a schůzek před předáním štěněte bývá více. Ukáže vám fenku mámu, ukáže vám prostředí, ve kterém štěňata žijí. . Podezřelé je předávání na různých místech a když vás chovatel nechce pustit k sobě domů.

  • Vždy přebírejte štěně u chovatele. Nedejte se přemluvit k předávání zvířete „někde cesto u pumpy, jedeme na výlet shodou okolností kolem vašeho bydliště“. A už vůbec nemluvíme o posílání štěněte poštou. To je z našeho pohledu týrání zvířat.
  • Pozor na vypočítavé a záměrné citové vydírání.
  • Minimální věk štěněte pro prodej je 50 dnů nebo více-  podle plemene
  • Velmi nízká cena oproti zvyklostem? buďte obezřelí
  • Chovatel tvrdí že jde o vzácnou barvu/velikost/nové nebo málo známé plemeno – ověřte si to. Může se jednat o křížence nebo o štěně, které právě kvůli oné vychvalované zvláštnosti nemusí být zařazeno do chovu
  • V případě čistokrevných štěňat s průkazem původu se neváhejte obrátit na poradce chovu daného plemene pro reference. Na stránkách kynologické unie nebo chovatelského klubu najdete kontakty
  • Při koupi psa trvejte na písemné kupní smlouvě a předávacím protokolu
  • Říká-li chovatel, že štěně je čistokrevné, „jen nemá papíry“, může to znamenat vady rodičů, kvůli kterým nebyli nebyli zařazeni do chovu nebo dokonce křížence
  • Všechna štěňata z vrhu dostanou průkaz původu, pokud jsou oba rodiče štěňat zařazeni bonitací do chovu, neexistuje tedy „nadpočetné štěně“.
  • Štěně by mělo být odčervené a očkované, mělo by mít očkovací průkaz se zaznamenanými úkony. Při převzetí je výhodou, když ke štěněti dostanete i zprávu veterinárního lékaře o zdravotním stavu štěněte. Štěňata z množíren trpí mnoha vadami a poruchami, které následně vedou k velmi problematickému životu pejska.
  • Mějte na paměti, že se štěnětem z množírny strávíte mnoho času u veterináře a vynaložíte další značné finanční prostředky na léčení. S nejistým výsledkem – trápí se tak především pejsek, nicméně i vás to bude stát spoustu peněz, které jste špatně ušetřili výhodným / levným nákupem populárního plemene. Prosíme pozor na to…

Existuje mnoho dalších rad, jak se vyvarovat nevědomému nákupu štěněte z množírny. Najdete je u nás v dalších článcích i jinde na internetu, dostanete je v klubech chovatelů, může pomoci i rozhovor se zkušeným chovatelem. Výše uvedené rady se nám zdály zásadní a minimálně toto by mělo být základní znalostí zájemci o štěně. V každém případě vám přejeme hodně krásných chvil, zážitků a radostí s vašimi psími mazlíčky a za všechny pejsky snažně prosíme: Páníčku, prosím tě, řekni o těch množírnách všem. Ať nikdo znovu nenaletí a o všechny pejsky je dobře postaráno.

Autor: Pavlína Jelínkova & Stela & Martin z Puppydu

Foto: Photo by Chewy on Unsplash

Původ psa je důležitý aneb hrůza jménem množírny

Malý průvodce adopcí psa: na co se připravit

Průvodce pro nové chovatele – část 1. vybíráme psa