Malý průvodce adopcí psa: na co se připravit

„Stáváš se navždy zodpovědným za to, co k sobě připoutal“ Exupéry

 Možná také přemýšlíte o tom, že byste si pořídili psa. A možná to chcete udělat zodpovědně a ještě s takovým malým přesahem a přemýšlíte o adopci pejska z útulku. Gratulujeme, zvolili jste si cestu, která nemusí být pro začínajícího ani pokročilého pejskaře úplně jednoduchá, může ale přinést naprosto netušená psí přátelství.

A protože jde o velmi složité téma, ve kterém vám nikdo než vaše vlastní srdce a rozum, neporadí, dali jsme dohromady článek, který se zamýšlí nad aspekty adopce psího kamaráda ze všech možných úhlů a stran. Krom velké zodpovědnosti za adoptované zvíře, může být takhle cesta i finančně nákladná. Útulkáči za sebou mají hodně a mohou být poznamenaní jak na duši, tak na těle. A může se stát, že se s tím třeba budou pojit vysoké náklady na péči. Ale to se vám může dost dobře stát i u psa, který není z útulku.

Váš psí blíženec

Vybrat psa obecně není vůbec jednoduché rozhodnutí. O tom už jsme jednou psali. Když všechno dobře půjde, získáte společníka třeba také na dalších 15 let. Zkuste si svůj život představit za 15 let a upřímně si odpovědět, jestli takový závazek zvládnete. Není totiž smutnější pohled, než když se do útulku vrací stále smutnější a zdeptanější psi jenom kvůli vašemu nerozvážnému rozhodnutí. Zvažte potřeby svoje a také vaší současné rodiny, a to obzvlášť pokud máte děti nebo další domácí mazlíčky.

Psí hvězda Sirius

V útulcích bývá obvykle samozřejmě největší zájem o štěňata a čistokrevné pejsky. My ale doporučujeme rozšířit hledáček a opravdu zvážit i možnosti, které nejsou tak všeobecně oblíbené. Dáte tak šanci psovi, který na první pohled sice nikoho nezaujal, ve výsledku v něm ale objevíte toho nejoddanějšího parťáka pro celou rodinu. Malí psi jsou sice skladní a roztomilí, můžete s nimi pohodlně cestovat, nepotřebují tolik pohybu, často si ale třeba kompenzují svoji velikost štěkáním či agresí. Naopak čím většího psa si pořídíte, tím více utratíte za krmivo, vybavení a případnou lékařskou péči. A tím více také obětujete místa v posteli, jak už jsme psali v posledním článku.

Mladíci, juvenilové a ti další

Pokud opravdu hodně toužíte po štěněti, abyste mohli mít vliv na výchovu a výcvik. Připravte se obětovat spoustu pozornosti, času a taky sem tam nějaké ty rozkousané boty a pokálenou rohožku (v tom lepším případě). Výhodou adopce dospělého psa je, že máte lepší náhled na jeho temperament, aktivitu, postoj a míru vycvičenosti a díky tomu můžete učinit zodpovědnější rozhodnutí při výběru.

Do starého železa? Ještě zdaleka ne!

Za mě je jednoznačným favoritem adopce psího seniora, kterých jsou bohužel plné útulky. Máte jedinečnou možnost poslat do světa trochu lásky a prozářit jí zbytky jeho života. A třeba se vám to potom vrátí až sami budete na sklonku. Sice to možná bude náročné na pozornost a finance. Na rozdíl od mladých psů žijí kratší dobu a pokud jste ochotni přijmout tuto bolestivou skutečnost, že vás neopustí za 15 let ale třeba za 2 roky, bude to jedna z nejmilosrdnějších věcí, kterou pro naše čtyřnohé přátele můžete udělat.

Voříšek do každé rodiny

Čistokrevná plemena jsou velmi žádaná a v útulcích se objevují méně. Nicméně u kříženců může kombinace plemen vyrovnat temperament a vzhled. Někteří říkají, že kříženci mají méně zdravotních problémů a navíc mívají přátelskou povahu a jsou chytří. A také psa zachráníte.

Jak na to?

Většina útulků má pravidelně aktualizované informace na internetu. Brouzdejte, zvažujte pro a proti. Jděte se na psa podívat! Vezměte ho ven a vzájemně se poznejte. Během návštěvy se dozvíte informace o jeho původu, stavu jeho zdraví i jak se chová s jinými lidmi a pejsky. Také informace o jeho nalezení.

Co potřebujete?

  • být starší 18 let a mít platný OP
  • složit adopční poplatek (ten bývá různý, ale zahrnuje spíše příspěvek na náklady a služby – odčervení, strava, čipování atd.)
  • vybavení na přesun psa – obojek, vodítko, případně klec
  • podepsat smlouvu

Prví dny po adopci

Pokud není štěně/pes očkované, tak ho držet v karanténním režimu, než vakcína zabere. Nebrat ho ven, omezit návštěvy cizích lidí a dalších psů (přenos z tlapek a slin), nehladit venku cizí psi. Kontrolovat obuv na přítomnost výkalů (infekce).

Doma pro nováčka schovat všechny elektrické šňůry, podlahu pečlivě zamést a vytřít i různé mezery a škvíry (sklo, šroubky, kamínky).

Další povinnosti pro majitele adoptovaných psů

  • platit poplatek v míst bydliště příslušnému úřadu
  • čipování
  • kastrace, která často bývá podmínkou adopční smlouvy

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Free To Use Sounds on Unsplash

podobné články:

https://www.puppydu.cz/pruvodce/pruvodce-pro-nove-chovatele-cast-1-vybirame-psa/

https://www.puppydu.cz/pruvodce/pruvodce-pro-nove-chovatele-2-cast-pripravujeme-prostor-pro-chov-stene/

https://www.puppydu.cz/pruvodce/pruvodce-pro-nove-chovatele-4-cast-nase-spolecne-prvni-dny/