Psi, ovoce a zelenina: jde to vůbec dohromady?

Hele tady píšou, že dýně dobrý. Tak já jednu beru, jo?

 I dospělí lidé občas odmítají zeleninu s okřídleným rčením: Copak jsem králík? Mýtus, že čerstvá zelenina a ovoce jsou v lidském jídelníčku něco zbytečného už jsme určitě vymýtili a o tom, jak je důležité je konzumovat vás poučí každé předškolní dítě. Ale jak je to se zeleninou a ovocem a jídelníčkem psím?

Podle časopisu Nature se pes odlišuje od vlka právě schopností strávit rostlinnou stravu. Pes je sice původně masožravý tvor, ale díky zdomácnění získal již dávno tuto schopnost. To mu poskytuje  větší možnosti, jak přijít k vzácným vitamínům a minerálům. Proto je dobré vzít zeleninu i ovoce u psa na milost, i když se napoprvé netváří, že by o ně stál.

Jak na to?

Nejlépe stravitelná je pro psy zelenina vařená. Její nevýhoda ovšem je, že vařením může potrava přijít o některé prospěšné látky. Kvalitní psí granule sice obsahují vše potřebné, rozhodně ale není od věci psovi jídelníček zpestřit. Asi nejpřínosnější je pro psa zelenina listová, která podporuje tvorbu červených krvinek, tvorbu protilátek i samotné kyseliny listové. Z vlastní zkušenosti ale vím, že je psy nejhůř přijímaná. Listy tedy můžete sekat nebo mixovat. U nás doma tím ale nikoho neoblafnu.

Maso, příloha a zelenina či ovoce? Mrkněte na nějaké recepty, třeba z kachny, kuřete nebo drobů.

Tohle přijde psovi vhod

Špenát

Má hodně železa, vitaminu C a vápníku. Důležitý antioxidant, skvělý pro zdravé kosti, zejména u psů v zátěži. Podporuje zdravé psí srdce.

Česnek

Existují různé fámy o jeho neprospěšnosti, ale v menším množství, asi stroužek týdně na 10 kilo psa je blahodárný! Působí antibakteriálně, pomáhá snižovat hodnotu cukru v krvi u diabetiků a zlepšuje pohyb kloubů.

Mrkev

Obsahuje vitamín A, C, draslík. Úžasná na dobrou funkci očí. Křupavá a čistí chrup. Je sladká, takže ji psi mají rádi. Lze ji použít jako zdravý pamlsek za odměnu.

Dýně

Ta psům také chutná, často bývá obsažena v holistické stravě. Je jí nutné uvařit a rozmělnit (nastrouhat, rozmixovat) Doporučena u snižování váhy u psů. Obsahuje hodně vlákniny a je skvělá na úpravu problémů se zažíváním.

Řepa

Má vysoký podíl železa, zinku a mědi a to z ní činí velmi hodnotnou zeleninu. Působí prospěšně na zažívání, upravuje mikroflóru střeva a působí proti zácpě. Lze jí podat uvařenou, nebo syrovou. Nelekejte se červené psí stolice.

Brokolice

Nejlépe je, když ji uvaříte. To potom udělá službu psímu trávení, obsahuje důležité antioxidanty, působí preventivně proti nádorovému bujení.

Růžičková kapusta

Obsahuje vitamin B1, zvyšuje odolnost organismu, posiluje imunitu.

Zelí

Obsahuje vit C, dobré zařadit při nechlazení psa, kde je vyšší přísun vitaminu nezbytný.

Okurka

vitamin K,C,B,draslík a málo kalorií, perfektní svačinka pro psa i pro pána.

Jablko

Má vysoký obsah vlákniny, obsahuje antioxidanty a vitamin A. Můžeme ho podávat hojně i vícekrát za týden a syrové. Zmírňuje zažívací obtíže.

Pozor!! Vyhněte se stonkům a jadérkům, ty jsou pro psi jedovaté.

Hruška

Chutná, sladká, obsahuje draslík, prospívá srdci (snižuje riziko mrtvice). Při konzumaci většího množství způsobuje průjem.

Banán

Je hodně sytý, takže dobrý při dietách psích seniorů nebo štěňat. Obsahuje spoustu vitaminu (A,B,C,K) a draslík. Při konzumaci většího množství hrozí zácpa a pozor na velký obsah cukru.

Borůvky

Skvělé pro zdraví psa. Najdete v nich vitaminy (A,B,C,D,E,K).

Jahody

Chuťová delikatesa plná vlákniny a antioxidantů.

Brusinky

Najdete v nich antioxidanty a vitamin C. Brání usazování bakterií v močovém ústrojí, ale zařazovat spíše méně.

Pozor, toxické!

  • Avokádo – toxické, nejhorší ze zeleniny
  • Cibule – zcela nevhodná
  • Hroznové víno a rozinky – toxické, hrozí selhání ledniv
  • Veškeré pecky – třešně, švestky, atd.

 

Obecně jde říct, že tisíc psů a tisíc chutí. Jsou takoví, co kradou jablka v sadu po kilech i takoví, kteří by se k ovoci ani k zelenině nepřiblížili. Takže stačí mít na paměti pár jednoduchých pravidel a pak už můžete vy i váš psí přítel bez váhání experimentovat.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Wayne Huang on Unsplash

 

podobné články:

 

https://www.puppydu.cz/psi-zdravi-veterinarni-pojisteni/mala-skola-prvni-pomoci-pro-psy/

https://www.puppydu.cz/psi-zdravi-veterinarni-pojisteni/zdrava-srst-znaci-zdraveho-psa/

Psi a paraziti