10 superpotravin vhodných pro psy i jejich páníčky

Zdravý životní styl je trendem posledních let, který neustále nabírá na své popularitě. Lidé stále více přemýšlí o tom, co dávají na svůj talíř. Supermarkety rozšiřují svou nabídku bio a farmářských potravin, po kterých se i přes vyšší cenu často jen zapráší. Je tedy logické, že i páníčkům záleží na tom, co dávají do misek svým čtyřnohým parťákům.

Dbát na vyvážený jídelníček našeho psa je správné – přejeme si přece, aby byl dlouho vitální a netrápil se na těle ani na duši. Superpotraviny pro psy nám mohou přesně v tomto podat pomocnou ruku. Pakliže je začnete do misky vašeho parťáka přidávat, znásobíte jeho příjem zdraví prospěšných látek. To přijde vhod hlavně v případě, že ho krmíte primárně suchou stravou ve formě granulí.

Co je to superpotravina?

Podle Oxfordského slovníku se jedná o „výživově bohatou potravinu, která je považovaná za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu“. Termín superpotravina se poprvé objevil před více než sto lety, kdy společnost United Fruit Company spustila marketingovou kampaň, kde informovala o zázračných benefitech banánů – ovoce, na jehož import se zaměřovala.

Později se prospěšnosti banánů chytli i doktoři, kteří publikovali studie o efektivitě banánů v rámci léčby celiakie a cukrovky. Od té doby se může nápis „superpotravina“ objevovat prakticky na jakékoliv potravině. Distributoři si však dobře rozmýšlejí, kam ho přidat a kam ne – kdyby tímto termínem označili například prokazatelně karcinogenní potravinu, jejich důvěryhodnost by mohla rychle skončit v troskách.

Ty pravé superpotraviny mají vysoký obsah živin, ať už se jedná o antioxidanty, vitaminy, minerály, vlákninu nebo esenciální mastné kyseliny. Níže si uvedeme ty nejzdravější dobrůtky, které můžete přidat jak na svůj talíř, tak do misky vašeho psa.

1. Borůvky

Tyto sytě modré plody jsou právoplatným králem superpotravin. I ostatní bobule (jako třeba jahody, maliny nebo ostružiny) se často tímto termínem označují, borůvkám však v rámci výživové hodnoty nemohou konkurovat.

Borůvky obsahují vysoké množství antioxidantů, které zabraňují oxidačnímu stresu. Také podporují zdraví močových cest. Přítomné antokyany mají protizánětlivé vlastnosti – studie naznačují, že dokážou chránit proti některým typům rakoviny a posilovat zdraví mozku. V neposlední řadě jsou bohatým zdrojem vlákniny, která podporuje zdraví střev.

Větším psům je můžete do misky přidat celé, těm menším bude lepší je rozdrtit. Je také možné rozmixovat je s jogurtem nebo přidat ke klasickým granulím.

2. Tmavá listová zelenina

Tou máme na mysli například kapustu, špenát, polníček nebo rukolu. Každý druh běžné tmavé listové zeleniny je pro naše partáky více než vhodný. Jedná se o superpotraviny pro psy, což potvrdila známá studie z roku 2005. Ta zjistila, že psi, kteří pravidelně konzumují tento typ zeleniny, mohou snížit riziko vzniku rakoviny až o 90 %!

Tmavá listová zelenina je bohatá na fytonutrienty, které jí propůjčují antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Také v nich najdeme bohaté množství vápníku, železa, draslíku a vitaminu A, C nebo K.

Předtím, než zeleninu přidáte do misky, dbejte na důkladné umytí – konvenčně pěstovaná listová zelenina obsahuje vysoké množství pesticidů. Psovi ji následně můžete dát čerstvou nebo dušenou.

3. Zázvor

Po zázvoru často saháme, když jsme nemocní. Víme totiž, že nás perfektně prohřeje a posílí náš imunitní systém. I on obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mohou snižovat riziko vzniku rakoviny nebo léčit artritidu. Také se používá pro uklidnění trávicího traktu a zmírnění nevolnosti či nadýmání.

Tato rostlina je velmi silná, takže vašemu psovi bude stačit troška – maximálně půl lžičky oloupaného a nastrouhaného zázvoru denně pro psy střední velikosti. Ze začátku však zařazujte ještě menší množství, ať si na něj váš parťák zvykne.

Pozor: zázvor může snižovat krevní cukr a tlak, takže předtím, než jej přidáte do misky, zkonzultujte tento krok s ošetřujícím veterinářem.

4. Dýně

Stejně jako mrkev a další oranžová zelenina a ovoce je dýně bohatá na betakaroten, který nejen posiluje imunitní systém, ale také podporuje zdraví očí a kůže. Dýně také obsahuje velké množství vlákniny podporující zdravý střevní mikrobiom. V neposlední řadě se můžete spolehnout na antioxidanty, vitamin A, C a E nebo vápník a železo.

Rádi byste vašemu parťákovi dopřáli tuto výtečnou zeleninu? Do misky mu přidejte přibližně dvě polévkové lžíce vařené dýně. Na trhu se dá sehnat i již uvařená dýně v plechovce, ta však může obsahovat cukr, sůl nebo koření, které by váš pes rozhodně pozřít neměl.

Zdraví podporují i dýňová semínka. Upečte je s kapkou olivového oleje nebo je rozdrťte a po troškách přidávejte do jídla chlupáče. Určitě to ale nepřehánějte, protože obsahují hodně tuku, který by mohl vyvolat průjem.

5. Kurkuma

Zajímají vás další superpotraviny pro psy? V tom případě by vaší pozornosti neměla uniknout ani mletá kurkuma, která se používá již po dlouhá staletí. I v dnešní době se jedná o potravinu, která se těší velké popularitě a hojně se přidává do všeho možného, od čajů až po smoothies.

Hlavní účinnou složkou je kurkumin, jehož seznam benefitů pro lidské i psí tělo je zdánlivě nekonečný. Jedná se o velmi silný antioxidant, který má protizánětlivé vlastnosti a účinkuje proti virům, bakteriím, plísním a parazitům. Velmi často se používá pro navození úlevy od artritidy, při boji s rakovinou nebo posilování funkce jater.

Aby se účinné látky v kurkumě do těla vstřebaly co nejlépe, zkombinujte ji s některým se zdravých olejů – kokosovým nebo olivovým (pozor na avokádový, ten může být pro psy nebezpečný). Nejlepší bude vzít půl lžičky kurkumy, smíchat ji s troškou vody a na mírném plameni míchat, než se vytvoří pasta. Poté přidejte olej a černý pepř, který absorpci kurkuminu ještě podpoří.

6. Vývar z kostí

Starý dobrý vývar z kostí v našem výčtu nemůže chybět. Pro optimální nutriční profil ho vařte 24 hodin, ale klidně i déle. Vytvoříte tak polévku, která má vysoký obsah bílkovin a také spoustu protizánětlivých aminokyselin, vitaminů, ale také minerálů, jako je vápník, hořčík nebo fosfor.

Z kolagenu v chrupavkách a kostech vzniká želatina, která podporuje zdraví střev a kloubů. Zapomínat bychom neměli ani na glukosamin nebo chondroitin, jež zpomalují vývoj degenerativních onemocnění, jako je dysplazie kyčelních kloubů a artritida.

Vašeho chlupáče ke snězení vývaru určitě nebudete muset nutit, naprostá většina se po něm totiž může utlouct. I zde však začínejte s málem a dejte trávicímu traktu vašeho psa čas, aby si na něj navykl. Vývar z kostí můžete servírovat napřímo, nebo přidat k jeho standardní potravě.

7. Vejce

Vejce jsou plné bílkovin, aminokyselin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů a dalších živin. Řadí se mezi superpotraviny pro psy, které vyživují jejich kůži i srst. Navíc jsou pro ně dobře stravitelné, jedná se tedy o vhodnou volbu, když jim je špatně od žaludku.

V našem článku Mohou psi jíst vejce? jsme je rozebrali více do detailu.

Vhodné je udělat míchaná vejce, nebo je uvařit natvrdo. Stejně tak jako v případě ostatních potravin je do jídelníčku zařazujte pomalu a nepřekračujte půl vejce denně pro menší psy a dvě pro větší psy. Jsou totiž vysoce kalorické (jedno obsahuje cca 75 kalorií).

8. Ančovičky a sardinky

Konzumace těchto malých ryb pro naše psy představuje nespočet zdravotních přínosů. Ančovičky a sardinky obsahují omega-3 mastné kyseliny, které vašemu parťákovi dodají výživu do kůže a srsti. Známé jsou také díky pozitivnímu vlivu na srdce, mozek a klouby. Tím ale jejich nutriční obsah nekončí. Jsou bohatým zdrojem vápníku, zinku a vitaminů B12, D, E a K. V neposlední řadě mají také vysoce kvalitní bílkoviny.

V obchodě se dívejte po takových, které jsou naložené ve vodě namísto oleje a neobsahují žádnou sůl. Menším psům je pak bude lepší rozkrájet, těm větším je můžete servírovat celé (včetně kostí).

Jedna 100g plechovka sardinek naložených ve vodě má asi 100 kalorií. V kombinaci s klasickou potravou může kvůli tomu denní kalorický příjem vašeho psa vystoupat dost vysoko – dávejte si tedy pozor, abyste to nepřeháněli. Ryby vydrží otevřené v lednici i týden, jejich příjem tedy můžete vašemu psovi rozdělit na části.

9. Mrkev

Mrkev, stejně jako dýně, obsahuje betakaroten, který je velmi prospěšný pro imunitní systém, zrak, kůži a srst. Dále nabízí spoustu vlákniny, čímž podpoříte zdraví trávicího traktu vašeho parťáka. Mrkve jsou nízkokalorickou pochutinou a za čerstvého stavu díky svojí tvrdosti mohou přispět k posílení čelisti.

Než vašemu psovi do misky naservírujete mrkev, nakrájejte ji na kousky. Pokud se k ní moc nemá, zkuste ji uvařit. Následně ji můžete i rozmixovat a přidat do jídla, na které je váš pes zvyklý.

10. Chia semínka

Superpotravin pro psa je celá řada, v našem seznamu však rozhodně nesmí chybět chia semínka, o která je v posledních letech obrovský zájem. Není se čemu divit – mají spoustu bílkovin, vlákniny, antioxidantů, vápníku, železa, hořčíku, vitaminů skupiny B a omega-3 mastných kyselin.

Posílí imunitní systém vašeho miláčka a podpoří zdraví kloubů, střev a zdravou hladinu krevního cukru. Jsou také velmi vhodná při dietách, absorbují totiž do sebe vodu a zpomalují trávení, díky čemuž se psi cítí déle zasyceni.

Zajímá vás, jak je do jídelníčku vašeho psa zakomponovat? Namočte je do vody (v poměru 1 díl chia : 10 dílů vody) na 30 až 90 minut a přimíchejte do klasické potravy. Pakliže si váš parťák pravidelně užívá čerstvých a vlhčích potravin, můžete je na ně nasypat i za suchého stavu. Opět to zde však nepřehánějte a začínejte s málem – přibližně půlkou čajové lžičky na každých 5 kg váhy.

Superpotraviny pro psy mohou výrazně podpořit zdraví našich chlupáčů. Když je budete připravovat, nezapomeňte si zobnout také – všechny z nich jsou totiž prospěšné i pro lidi. I díky nim se můžete společně radovat ze života a překypovat energií, která vám dodá sílu na veškerá životní dobrodružství. Dobrou chuť!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pexels.com – Nikola Čedíková

Může pes jíst jablka? Obecně ano, ale…

Vitamíny – klíč ke zdravému životu