Vitamíny – klíč ke zdravému životu

O vitamínech toho celý život slýcháme velmi mnoho. Jak jsou zdravé a nezbytně nutné, že je najdeme hlavně v ovoci a zelenině. Ale pokud člověk není odborník na výživu, je velmi těžké si představit, jak vlastně fungují, jak se pozná jejich nedostatek a jaké jsou jejich nejlepší zdroje. A dnes jsme si posvítili na vitamíny v psím krmivu. Zjistěte, jaké informace se doopravdy vyplatí hledat na obalu od granulí a jestli ty vaše oblíbené obsahují všechno, co pes potřebuje.

Po bílkovinách a tucích se dnes přesuneme k živinám, kterých psi rozhodně nekonzumují tolik, ale jsou stejně důležité. Vitamíny jsou organické sloučeniny, které psi přijímají prostřednictvím stravy. Rozdělují se vitaminy rozpustné v tucích – ADEK, tyto vitamíny se v těle ukládají do zásoby. Vitaminy rozpustné ve vodě, jejich přebytek se vyloučí močí a je nutné je neustále doplňovat (kromě vitaminu B12, ten se ukládá).

Co o vitamínech víme?

Vitamíny jsou obsažené v mase, přílohách, ovoci i zelenině. Jejich denní příjem je důležitý pro metabolismus živin, prevenci nemocí nebo zpomalení stárnutí. Jsou pro život psa nezbytné. Psi mají velkou výhodu, vitamín C si jejich tělo dokáže vyrobit. Ideální ale stejně je, když ho přijmou prostřednictvím potravy.

Vitamíny a granule

Dnes už téměř všechny krmiva obsahují potřebné množství vitaminů, aby se dodržely předepsané normy. Většina vitaminů bývá ale vyrobena syntetickou formou, což nepotěší zastánce přírodní stravy. Podívejte se, jak jsou na tom granule, kterým doma fandíte vy. Neopomíjejí náhodou některý z důležitých vitamínů? Tady je jejich seznam:

 

Vitamin A

Je zodpovědný za vidění, růst, dobrou imunitu, zdraví srsti a kůže. Dobrý pro zvýšení imunity po vakcinaci. Zvyšuje počet bílých krvinek a jejich účinnost v boji proti infekci. Je obsažen v rybím tuku, meruňkách a játrech. Také v mléce, to je ale lepší kozí nebo ovčí. Ale pozor – u psů s bílým zabarvením srsti se někdy doporučuje vybírat krmiva s nižším obsahem vit A – beta-karotenu, z důvodu, aby srst nežloutla.

Skupiny vitaminů B

Těch existuje celá řada, jsou zodpovědné za metabolismus s vytvoření potřebné energie z krmiva. Jsou obsažené v ovesných vločkách, kvasnicích, vejcích a játrech.

Vitamin C

Kyselina askorbová, normálně je syntetizovaná v játrech a ledvinách psa (na rozdíl od člověka) a je nutno jí dodávat pouze v ojedinělých případech, jako jsou rozsáhlé operace, infekce, popáleniny, nebo při vysoké zátěži např. u tažných psů. Hlavním zdrojem vitaminu C je zelenina.

Vitamin D

Je zodpovědný za vývoj kostí, balance fosforu, nutný ke vstřebání vápníku ve střevech. Obsažen v rybím tuku, mořských rybách či játrech.

Vitamin E

Chrání tělo před oxidačním poškozením, významný pro plodnost, svaly a nervy.

Vitamin K

Je důležitý pro vývoj kostí a srážení krve.

Důležitá je tedy vyvážená strava, kde svému psovi naservírujete přiměřené a správné dávky vitamínů. To je třeba hlídat ať již barfujete nebo krmíte granulema. Vždy je potřeba vědět co krmivo obsahuje a zda je vhodné ho doplnit příslušným vitamínem nebo potravinovým doplňkem.

Tak ať se našim chlupatcům leskne srst!

Autor: Pavlína Jelínková

FOTO: Photo by Fabian Gieske on Unsplash

Bones and Raw Food aneb pozdní hosti jedí kosti

O přirozených doplňcích stravy pro psa

Petržel, aby mi pes dlouho vydržel?