Petržel, aby mi pes dlouho vydržel?

Tak já nevím, tyhle fialky do jídla taky patří?

Tentokrát jsme se rozhodli, že si důkladně posvítíme na dochucování psího jídla. Je obecně známé, že psí krmení není dobré solit ani kořenit, protože to vašemu mazlovi může způsobit celou řadu akutních i vleklých zdravotních obtíží. Zároveň se ale v našem receptáři objevila celá řada receptů, které nezapomínají ani na bylinky. Tak jak to tedy je? Které se mohou používat a které naopak mají velké zdravotní benefity?

Psi se bez bylinek a jiného dochucování úplně obejdou. Existují ale ty, které mohou pozitivně působit na jejich zdraví a ještě pokrm chu’tově vylepšit, což pes díky geniálnímu čichu ocení mnohem více než my. Kvalitní krmiva pro psy některé bylinky a oleje z nich také obsahují. Což pomáhá hlavně k vylepšení vůně granulí a lepší konzervaci potravin. Obecně platí, že když přidáváte čerstvé či sušené bylinky do psího žrádla, malým psům stačí špetka, větším malá lžička na porci. Podáváme spíše výjimečně než každodenně. A jaké bylinky mohou tedy pro psy být prospěšné?

Tady nešlápnete vedle

Máta peprná

Máte je skvělá na zažívání, působí proti průjmu a plynatosti. Také pozitivně ovlivní zápach z tlamy zvířete. Může pomoci při nevolnosti z cestování a je vhodná pro psi po chemoterapii.

Heřmánek

Obsahuje vitamin C, působí proti alergiím a tlumí bolesti břicha. Při rýmě můžete nakapat pár kapek tinktury do pelechu.

Rozmarýn

Oobsahuje antioxidanty, železo, vápník a vitamin B6. Povzbudivé účinky na nervový systém, zvyšuje průtok krve do mozku. Nehodí se pro těhotné feny, tato bylina může vyvolat předčasný porod.

Bazalka

Je skvělá proti zánětům, při nachlazení a při psinkovém kašli. Zmírňuje artritidu a působí blahodárně na vymizení úzkosti a stresu.

Recept na vykrajovaná kachní srdíčka s bazalkou? To musím vyzkoušet!

Šípek

Jde o výjimečný zdroj vitaminu C. Sušený ho můžete přidat do pamlsků nebo do stravy. Posiluje imunitu, dobrý na onemocnění močových cest a nemoci jater

Kopřiva

Dobrá na metabolismus, pozitivní pro ledviny a močové ústrojí. Půl lžičky na 500g pamlsků nebo stravy.

Zázvor

Skvělý zázvor tlumí nevolnost, povzbuzuje imunitu, působí proti nádorům.

Oregano

Dobromysl se osvědčil v boji proti střevním parazitům a na trávící obtíže. Vyzkoušejte oreganový olej.

Měsíček lékařský

Obsahuje antioxidanty, posiluje imunitu a léčí kožní problémy.

Tymián

Stejně jako dobromysl, působí i tymián proti parazitům a dobrý na zažívání, skvělý je svařený sirup.

Libeček

Také působí  proti zánětu močových cest a je dobrý na trávení. Až budete příště vařit vývar pro celou rodinu, určitě na něj nezapomeňte.

Medvědí česnek

Sbírá se brzy z jara a je oblíbený pro svou neotřelou chuť a velký obsah vitamin C, antibiotické a desinfekční účinky. Stejně jako u běžného česneku dávkovat s mírou.

Ostropestřec

Je milovaný pro svůj skvělý vliv na správnou jaterní činnost, regeneruje jaterní tkáň, má silné detoxifikační účinky. Dobrý při otravách a to včetně otrav z jídla.  Dobrý u artritidy a na funkci žlučníku.

Je jasné, že slaného, pepřeného či jinak kořeněného jídla by si váš pes moc užívat neměl. Tabu je sůl, pepř, chilli i všechno ostatní, co nám zpestřuje chuť lidského jídla. Bylinky jsou proto skvělý a téměř jediný způsob, jak vašemu parťákovi jídlo trochu ozvláštnit, ovonět a ještě udělat něco pro jeho zdraví. Stejně jako u všech bylinek platí, že by se žádná z nich neměla užívat dlouhodobě. Teď ale můžete popustit uzdu svojí kreativitě a připravit svému psovi opravdu provoněné menu.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Hiro Takashima on Unsplash

 

Podobné články:

https://www.puppydu.cz/pruvodce/chystate-nedelni-kure-udelejte-radost-i-svemu-psovi/

https://www.puppydu.cz/pruvodce/konzerva-by-nebyla-kdyz-pes-nechce-jist/

https://www.puppydu.cz/psi_recepty/nezatracujme-droby-kdyz-varime-pro-psa/