Kapesní průvodce problematikou hárání

Zhýralý háral

Pokud jste hrdým majitelem fenky a máte své důvody k tomu ji nenechat kastrovat, věci, které tenhle článek popisuje nejspíš zažíváte každý půlrok. Fena budí zbytečně moc pozornosti a psi kvůli ní vyvrací mříže, přeskakují ploty a jsou schopní si na takové zálety zaběhnout i desítky kilometrů od místa, kde bydlí. Připravili jsme krátkého průvodce o tom, co může být užitečné vědět o průběhu celého cyklu hárání, bezpečného krytí i falešné březosti.

Hárání je období, kdy může fena zabřeznout, mít štěňata. První hárání se dostavuje v pubertě, v čase pohlavní dospělosti. U většiny psů je toto období kolem půl roku věku, u obřích plemen to může být až v 18 měsících. Přejeme hezké čtení!

Bez klimakteria

Názor, že by měla mít fena štěňata alespoň jednou za život, je dnes už vyvrácený. Přece mi to ale několik na sobě nezávislých veterinářů sveřepě tvrdilo, když jsem Zuzku vykastrovat dát chtěla. Věděli jste, že u fen neexistuje období přechodu jako u lidí? Hárají do konce života, jen s přibývajícím věkem se období mezi háráními prodlužují. Pokud se tedy u nevykastrované feny hárání nedostaví, může se jednat o poruchu funkce vaječníků, případně o jiné zdravotní potíže jako je zvýšená činnost štítné žlázy. To samé, pokud hárání trvá moc dlouho, je dobré se poradit s veterinářem.

Jednou za půl roku není dogma

Většina plemen hárá dvakrát do roka, menší psi hárají třikrát do roka a obří plemena dokonce jen jednou. Na periodicitě se také projevu individuální nastavení konkrétní feny.

Hárání trvá 2-3 týdny. Bezpečně ho poznáme zvětšením vnějšího pohlavního orgánu. Už 2 týdny před tím ale nějaké feny vykazují zvýšenou hravost a rozjařenost. Následuje krvavý výtok, ale ten nemusí být rozeznatelný, fenka se může čistit. Nejspolehlivější metodou ke zjištění hárání a případně vhodné doby pro nakrytí je stanovení hladiny hormonu progesteronu z krevního vyšetření.

Fenka může být neposlušná a utíkat, v období hárání zpravidla častěji močí a může si značkovat území. Moč v tomto období obsahuje hormony a feromony a psi jsou toto schopni cítit na velkou vzdálenost. Z toho samozřejmě šílí všichni psí gentlemani v širokém okolí. Někdy dokonce začnou kvůli háravé feně značkovat i doma.

Průběh hárání

1. až 10. den

Fenka je velmi přitažlivá, kontakt se psy ale většinou odmítá, na což se ale nedá spolehnout.

10. až 23. den

Fenka začne stáčet ocas a bývá svolná k oplodnění. Dochází k přeměně barvy výtoku na průsvitnou růžovou (oranžovou) a slábne. Vulva je v tomto období maximálně zduřená. Ideální doba k nakrytí je tedy 12-18 den, u některých plemen ideální den stanovuje / přeměřuje veterinář.

Na konci období je sliznice připravená přijmout oplodněné vajíčko a pokud není fena v březí, vše se vrací do původního stavu.

Jak to přežít?

V bytě se dají použít hárací kalhotky, jedná se v podstatě o plenu zabraňují znečištění interiéru, ale nejde o prevenci možného nakrytí! V tomto období buďte ostražití, choďte na procházky v čase, kdy je venku méně psů a vyhýbejte se místům s velkou koncentrací psů. Fenku během procházky rozptylujte hrou, mějte jí na vodítku.

Některým věcem se ale nevyhnete. Tady je například seznam šesti nejotravnějších vět, které si vyslechne každý pejskař.

Nejspolehlivější metodou ochranou proti nechtěnému nakrytí je kastrace. Jedná se zároveň o prevenci zánětu dělohy – psali jsme o tom v samostatném článku. Zároveň po kastraci mají ale některé feny problém s únikem moči, zvažte všechny plusy a minusy.

Pokud jste byli svědky nakrytí, konzultujte situaci s veterinářem. Existují hormonální přípravky na potracení, ale nesou s sebou riziko poškození zdraví. Nejlepší je počkat přibližně 25 dní a poté psa vyšetřit sonograficky. Metodu je vhodné po týdnu opakovat. Pokud se přistoupí k přerušení procesu, je nutné fenu důkladně sledovat kvůli zánětu dělohy v důsledku potracení.

Falešná březost, taky březost

Některé feny mají březost falešnou, tu doprovázejí stejné příznaky březosti a také produkce mléka. Feny kňučí, přenášejí hračky do pelechu, starají se o ně jako o štěňata, snaží si vyhloubit jámu pro porod. Některé bývají agresivní nebo uzavřené, jiné vijí celou noc. Vysvětluje se to dřívější potřebou psů ve smečce, kdy bylo možné, že některá fena zahynula, a tak se o štěňata postarala jiná. Zpět v současnosti – odstraňte plyšáky a snižte podíl bílkovin v krmivu, v případě komplikací neprodleně navštivte veterináře.

Tolik naše krátké shrnutí. jako vždy platí, že každá fenka vyžaduje individuální přístup a nejste-li si něčím jistí, návštěvou veterináře určitě nic nezkazíte. Přejeme pevné nervy vám i všem zhýralým háralům.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Marliese Streefland on Unsplash

Plánované psí těhotenství 1. část

Plánované psí těhotenství – 2. část

Plánované psí těhotenství 3. část – Těhotenství vaší psí slečny, teď už paní