fbpx

Bílkovina = alfa a omega psí stravy

My lidé to máme skvělé, máme na vybranou. Můžeme se k vlastnímu tělu chovat zodpovědně, číst výživové údaje na obalech potravin, a také si můžeme dopřát nějakou prasárnu, protože víme,  že si s ní naše tělo poradí. Psi takové štěstí nemají a proto poměry živin v jejich jídle musíme hlídat my. Takže spolu s obaly od našeho vlastního jídla, se budeme ještě pročítat obaly od psích granulí, abychom měli jistotu, že náš pes dostane všechno, co potřebuje.

Kromě kontroly nad krmnou dávkou a jednoduchého skladování i podávání je to právě kontrola nad poměrem živin, co hraje jednoznačně v jejich prospěch. A abychom byli schopní posoudit, jestli je tenhle druh granulí pro mého hafana ten pravý, je dobré si zopakovat, co víme o základních živinách. Kromě sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů je psí (a jakékoli jiné) tělo složené převážně z bílkovin. Představují klíčovou složku psí stravy a je dobré jim věnovat pozornost. Co o bílkovinách vlastně tedy víme?

Nenahraditelná stavební jednotka

Z bílkovin se skládá 80-90 % organických látek v tělech živočichů. Jsou základními stavebními kameny skoro všech procesů v těle. Bez nich neprobíhá růst ani látková výměna. Bílkoviny tvoří aminokyseliny. Tělo živočichů není vybavené k tomu, aby bílkoviny, podobně jako třeba tuky, uchovávalo do zásoby. Dodávat psímu organismu pravidelné dávky kvalitních bílkovin je opravdu nezbytné. Bez nich si tělo nedovede poradit téměř s ničím a chronický nedostatek bílkovin vede k nesprávnému růstu a vývoji, onemocnění svalů včetně srdce, ale také jater nebo ledvin.

Odkud se bílkoviny berou

Nejlepší zdroje živočišných bílkovin jsou vejce, mateřské mléko, maso a ryby. Ale pak také existují bílkoviny rostlinné, jejich zdroje jsou luštěniny, obilná zrna a klíčky, semínka nebo kukuřičný či pšeničný granulát. Rostlinné bílkoviny jsou ovšem obecně považovány za ty méně kvalitní a nekomplexní. Výrobci krmiva se ovšem často snaží srazit cenu produktu právě použití rostlinných zdrojů bílkovin. Vzniknou tak granule, které se sice výživově zdají být v pořádku, nejlepší službu vašemu psovi ovšem neudělají. Hlídejte proto, aby granule pro vašeho psa obsahovaly alespoň 2/3 bílkovin z živočišných zdrojů.

Připravte si speciální letní menu pro čtyřnohé.

Jaký je správný obsah bílkovin v granulích?

Má se za to, že podle stáří a zátěže psa by bílkoviny měly tvořit asi 20-30% krmné směsi. U horní hranice by se mělo pohybovat krmení pro aktivní psy, gravidní feny nebo psí seniory, kterým využitelnost bílkovin klesá. Naopak u štěňat se doporučený obsah bílkovin ve stravě pohybuje kolem 22 %. Vyplatí se tedy číst složení a dopřát svému psovi to nejlepší.

Všeho moc škodí

Psi ale mohou trpět i přebytkem bílkovin, i když je to mnohem méně rozšířený problém. Přebytek bílkovin v psí stravě je především neekonomický, takže se vám asi nestane, že by v granulích bylo víc bílkovin než má. Přebytek bílkovin způsobuje nadměrné hromadění fosforu v těle, což pak může psovi způsobit problémy s trávením. A upozornění na závěr – uvedená množství a procenta se týkají zdravých pejsků bez potíží. Berte prosím vždy v potaz zdravotní dispozice svého psa.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Timothy Gikas on Unsplash

Promluvme si o hovězím

O přirozených doplňcích stravy pro psa

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz