Promluvme si o hovězím

Tak už připravuješ nějaký z hovězích receptů?

Když se řekne hovězí, většina z nás začne myslet na kus skvělého stejku nebo šťavnatého tataráku. Hovězí maso je velmi kvalitní a své místo má, kromě lidských talířů, také v psích miskách. Nahlédněte s námi na zdravotní benefity, které může hovězí vašim chlupáčům            přinést. Mohou se po něm totiž utlouct stejně jako my lidé.

Hovězí maso má červenohnědou barvu a jemná vlákna. Co do výživové hodnoty, jedná se o jedno z nejkvalitnějších mas. Hovězí je velmi bohaté na proteiny a jde o základ zdravé výživy. Je vhodné pro všechna plemena i stádia života. Obvykle ho mohou i psi na dietě, březí feny a psi v zátěži. Obsahuje spoustu vitamínů skupin A a B, výrazný podíl železa, fosforu, sodíku, draslíku a vápníku. Obsahuje také kyselinu linolovou, která zajišťuje optimální rovnováhu mezi svalovou a tukovou hmotou.

Stejk do každé misky

Právě díky vysokému obsahu železa má hovězí maso pozitivní účinek na výkonnost, imunitu nebo třeba termoregulaci. Také se výborně hodí pro psy s anémií. Hovězí maso vyživuje klouby a podporuje správný vývoj a fungování pohybového aparátu. Díky své tužší struktuře jeho konzumace přispívá ke zdraví psích zubů.

Tajný tip!

Hovězí vnitřnosti obsahují více minerálů než svalovina a psi je zbožňují. Nebojte se zapojit fantazii a použijte třeba dršťky, vemínka, plíce nebo tracheu. O tom, jak jsou droby skvělé, už jsme psali v samostatném článku. (https://www.puppydu.cz/psi_recepty/nezatracujme-droby-kdyz-varime-pro-psa/)

Na tohle pozor…

Přestože se kvalita hovězího v krmivech může lišit, obecně je považováno za kvalitní a stravitelnou surovinu.  Červené druhy masa obsahují vyšší hladinu cholesterolu (ale daleko méně než vařené kuřecí stehno) který by měl být omezen na minimum, pokud pes trpí zdravotními problémy. Také může obsahovat větší množství purinů a jiných minerálů, takže není vhodné pro psi s močovými problémy.

Recepty pro každého psího gurmána

Hovězí koláčky

  • potřebujete: 200 g pohanky, mrkev, jablko, 3 vejce, lžíce olivového oleje, špetka zázvoru, brokolici, mátu a vařené hovězí maso
  • postup: pohanku rozmixujte, přidejte nastrouhanou mrkev, jablko a brokolici, kterou předtím trochu povaříte, vytvořte těsto na placičky, které pak pečte 30 minut na 180°, hotové koláčky ozdobte nasekanou mátou a plátky uvařeného masa, vývarem pak můžete zpestřit granule

 

Vyznáte se v bylinkách, které jsou vhodné i pro psí stravu? Něco jsme o tom napsali.

 

Alternativní výživná vitaminová bomba

  • potřebujete: 250 g hovězího, 100 g rýže, červenou řepu, půl čerstvého banánu a hrst hovězích vemínek
  • postup: uvařte hovězí spolu s rýží, vemínky a nastrouhanou červenou řepou, do vychladlé směsi rozmačkejte banán, můžete podávat s kozím jogurtem

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Malin K. on Unsplash

Podobné články:

https://www.puppydu.cz/psi_recepty/neprepepri-toho-vepre/

https://www.puppydu.cz/recepty/prilohy-pro-psa-v-kostce/

Rozdělte se o kachnu