Nezatracujme droby, když vaříme pro psa!

U nás se dneska dělají srdíčka, můžu tě pozvat na oběd?

Vnitřnosti? Většině z nás už jen ta představa převrací žaludek naruby. Zatracované ingredienci nepomohly ani školní jídelny, odkud si spousta z nás svou nechuť nese. Svérázný odér, který se z restovaných jater vznáší školními chodbami, nedovede z paměti vymazat asi nikdo z nás. Ale stejně tady máme pár důvodů, proč vnitřnosti úplně nezatracovat. A pro majitele psů to platí dvojnásob. Úcta k surovině je základ a zpracovat ze zvířete opravdu vše se vyplatí.

Zvířecí vnitřnosti sice nejsou tak kvalitní jako maso. Jsou ovšem velmi výživné a mnohem lépe stravitelné. Je s nimi ale třeba zacházet opatrně, protože mají oproti klasickému masu mnohem vyšší obsah vitamínů a minerálů, takže mohou pejskům i uškodit. Pojďme se podívat na základní tipy, se kterými se dá ve psí i lidské kuchyni pracovat.

Játra

Psi je prostě milují. Jsou chuťově výborné a mají vysoký obsah bílkovin a vitamínů. Je třeba s nimi ovšem zacházet obezřetně, a to hlavně kvůli vysoké koncentraci vitamínu A. Doporučuje se je zařazovat spíše výjimečně než na pravidelné denní bázi, a to zejména u těhotných fen a malých štěňat. V játrech se také mohou vyskytovat zbytková léčiva a chemikálie. Některým psům také způsobují průjem. Máte doma kuřecí játra? Tenhle článek vám poradí co s nimi.

Srdíčka

Skvělá volba, mají mnoho bílkovin a psi se po nich mohou doslova utlouct. Pozor na vyšší obsah tuku.

Střeva a plíce

Střeva a plíce potkáte většinou jako pamlsky ve zverimexu. Nemají mnoho kalorií a tak představují skvělou dietní pochoutku, ideální tréninkovou pomůcku, pro kterou bude váš pes klidně metat kozelce.

Odpad z drůbeže

Jako hlavy, běháky se konzumují poměrně často. Ideální ekonomické zpestření psího jídelníčku. Jen dbejte na dobrou tepelnou úpravu.

Odpad z ryb

Rybí vnitřnosti jsou vynikající zdroj esenciálních kyselin a vitamínů. Nezbytné je tepelně opracovat a dát si pozor na dlouhé kosti.

Dršťky

Skvělá pochoutka, lehce stravitelné, vysoký obsah minerálů. Neprané dršťky pozitivně ovlivňují mikrofloru a jsou probiotické, tedy na dobré zažívání psů jako dělané.

Pozor! Jen pro silné žaludky: Neprané dršťky obsahují travnatý obsah žaludku a velice smrdí.

Vemínka

Obsahují vápník a tuk, skvělá jsou tedy pro psy v zátěži. Mají sice trochu nižší stravitelnost, ale dají se sehnat i namletá. Do stravy je přidávejte postupně, ne každému psovi zachutnají.

Jerky různých druhů se dá připravovat jak v troubě, tak v sušičce. Nesedly vám ty z vnitřností? A co třeba kachní?

Silný vývar z vnitřností pro psa a páníčka

  • potřebujete: kuřecí žaludky, cibuli, mrkev, vajíčka a rýži
  • kuřecí žaludky propláchněte a očistěte, potom se vařte v hrnci s oloupanou cibulí a přidejte 3 nakrájené mrkve
  • vařte 30 minut
  • do hotové horké polévky rozklepněte 4 vejce a směs podávejte s rýží

Tyčinky na 100 způsobů

  • potřebujte: 300g libovolných vnitřností, 500g celozrnné mouky, 3 vejce, trochu prášku do pečiva, rozmarýn, olivový olej a vodu
  • všechny ingredience smíchejte a vypracujte těsto
  • z těsta vyválejte 3 milimetry silné placky a nařežte je na tyčinky
  • ty pak pečte 20 minut na 100°C

Směs z jater

  • potřebujete: 500g jater, kukuřičnou mouku, 2 vejce, ostružiny, špenát, mrkev a mátu
  • všechny ingredience rozmixujte
  • pečte na plechu 30 minut, troubu si rozpalte na 200°C
  • uchovávejte v lednici

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Alvan Nee on Unsplash