Taky okusujete? Tak na tyhle pokojovky pozor!

Nezáleží na tom, jestli máte doma chronického okusovače nebo jestli pokojové rostliny nechávají vašeho psa klidným. Těchto pár užitečných informací se Vám čas od času určitě bude hodit. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde na nějakou z těchto ne úplně vhodných rostlin narazíte. A kdy na ní váš čtyřnohý darebák dostane chuť. Je tedy lepší dopředu vědět, co všechno může vašemu psovi hrozit a co s tím, než pozdě litovat.

Kdo by nemiloval interiér plný šťavnaté zeleně. Pokojovky mají zkrátka u nás doma místo, pečujeme o ně často stejně dobře jako o své čtyřnohé přátele. Některé pokojové rostliny, ale mohou být pro psy fatálně jedovaté. Dali jsme proto dohromady seznam těch, které mohou ublížit nejvíc a navrch pár rad, jak to udělat, abyste se jejich pěstování nemuseli vzdát.

Zeleň do psího břicha patří, ale…

Psi často jedí trávu kvůli pročištění organismu. Obvykle venku jedí jeden druh trávy, takže pokud jde o onu ostřici, tu psovi zakazovat nemusíte. Ostatní rostliny ho ale raději jíst nenechejte. Pokud jde o pokojové rostliny jsou většinou (opravdu hodně často) jedovaté. Nebezpečné mohou být i použité postřiky nebo voda vypitá z podmisky. Kromě akutní otravy, která může v nejhorších případech skončit i tím, že zvíře uhyne, se problém může projevovat i zažívacími obtížemi, zvracením, průjmem, apatií či nechutenstvím.

O tom, co dělat i zažívacích potížích už jsme psali v samostatném článku, pamatujete?

Když jde do tuhého

Pokud je jasné, že pes nějakou část potenciálně nebezpečné rostliny snědl, na nic nečekejte a okamžitě navštivte veterináře. Jak to poznat? Váš psí darebák bude třepat hlavou, škrábat se, hodně slinit – no prostě pěna u huby, to je pak zle! Pokud psovi oteče tlama, nesnažte se vyvolat zvracení, než se k veterináři dostanete. Naopak může pomoci voda s rozpuštěným aktivním uhlím, či alespoň pár kostek ledu na snížení otoku. K veterináři s sebou část rostliny přineste, aby mohl správně identifikovat charakter problému. Pokud je to vysloveně urgentní zkuste také volat 156, tam vás přepojí na nejbližší ordinaci.

Článek o první pomoci pro psy se může hodit.

Tak na tyhle rostliny pozor!

Difenbachie

Hojně pěstovaná, hojně způsobuje otravy. Listy obsahují krystalky šťavelanu vápenatého, po pozření hrozí smrt. Podobné otravy způsobují monstera, filodendron, kala, aglaonema.

Azalka

Rovněž velmi toxická, způsobuje závažnou otravu i po pozření 2-3 listů.

Oleandr

Celý jedovatý, včetně kořenů. Otrava způsobuje změnu tlaku, zažívací obtíže a silné bolení břicha.

Hvězdník, lilie, narcis, tulipán, hyacint

Jedovaté jsou hlavně cibule, ta je bohužel psi ale nejvíce žrána. Pozor na odložené cibule na zahradě či např. balkoně. Otravu zasahuje nervovou soustavu a dá se jí snadno předejít.

Další nebezpečné rostliny: aloe vera, brambořík, tlustice, šplhavec, tchynin jazyk nebo elegantní, ale velmi nebezpečná palma cykas.

Pěstování bez rizika?

•   Jistota je jistota, dejte rostliny pryč z dosahu psa, na vyvýšené místo, závěsné květináče.

•   Dbejte, ať má pes dostatek kvalitní a chutné stravy, aby měl sníženou potřebu ochutnávat rostliny.

•   Pokud bude mít váš pes dost hraček a jiného vyžití, bude mít menší motivaci k okusování z nudy.

•   Vybírejte rostliny pečlivě, ty nebezpečné radši vyměňte nebo někoho podarujte.

•   I výcvikem se dá riziko snížit, zaměřte se na něj.

•   Postřik na květiny – např. většina psů nemá ráda citrusy. Zřeďte citronovou šťávu s vodou a květiny jí poprašte a tím snižte riziko.

•   Otravu nikdy nepodceňujte, při vážných příznacích na nic nečekejte a ihned jděte k veterinárnímu lékaři.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Alvan Nee on Unsplash

Čistota půl psa: jak na psí hygienu

Bílkovina = alfa a omega psí stravy

Můj pes přece nestárne