fbpx

Malá škola první pomoci pro psy

Sebrat odvahu a můžete zachraňovat životy!

Existují situace, které si nikdo z nás nepřeje zažít. A je velmi pravděpodobné, že je ani nikdy skutečně nezažijeme. O to je ale důležitější vědět, jak se v nich správně zachovat. A když jde o život, tak to platí stonásobně. Maličkosti, které mohou zachraňovat životy se vyvažují zlatem. A jaká jsou tedy specifika první pomoci pro psy?

Pokud jde o první pomoc v kritických pocit, má spousta lidí pocit, že to nezvládnou, že špatně zareagují, že se zkrátka složí. V náročných situacích ale vaše hlava i tělo přepne na nějaký druh záložního režimu, který vám pomáhá překonat strach a jednat. Připomeňte si s námi pár zásad, které mohou jednou zachránit život i vašemu psovi. Není to vůbec těžké

Do akce s chladnou hlavou

Pokud to vypadá, že váš pes bude opravdu potřebovat první pomoc, základní zlaté pravidlo je zůstat v klidu a nepřenášet na psa stres. Zároveň se doporučuje najít si při ošetření klidné místo, ale kdo nad tím ve vypjaté chvíli má čas přemýšlet, že? Vyplatí se také pořídit si lékárničku, kde budou základní obvazy, vata k čištění rány. dezinfekce či pinzeta. Takové vybavení vám zajistí klid zejména na delším výletě a nemusí být použito pouze v případě zranění psa, ale i člověka.

Jak poznat, že je zle

  • Zkontrolujte vědomí – zjistěte jestli a jakým způsobem pes reaguje na jméno či zvuky.
  • Zkontrolujte dech – frekvence dechu by se měla pohybovat mezi 10 až 30 dechy za minutu. Při bolesti, vzrušení, přehřátí nebo v počátečních stádiích šoku pes obvykle dýchá rychleji
  • Zkontrolujte pulz – ten by se měl pohybovat mezi 60 a 120 tepy za minutu -u štěňat a menších plemen nemusí vyšší pulz znamenat ohrožení života.

Když pes nedýchá

Když pes nedýchá, nastupuje resuscitace. ideální je nemarnit čas a resuscitovat, zatímco vás někdo veze k veterináři. V takové případě je nejlepší zavolat psí záchranku, pokud je něco takového ve vašem okolí možné. Uložte si ho telefonu všechna důležitá čísla, jde o minuty.

Resuscitace – jak na to?

  • Uvolněte psovi dýchací cesty – narovnejte hlavu a krk, vytáhněte kapesníkem jazyk a odstraňte cizí tělesa.
  • Umělé dýchání – pokud má pes modré sliznice, značí to nedostatek kyslíku a je potřeba přejít k umělému dýchání. Provádí se z úst člověka do nosu psa. U malých psů a štěňat z nosu člověka do tlamy. nechte psovi hlavu a krk natažené, jazyk vytažený a začněte dýchat rovnoměrně do obou nosních dírek. Dýchejte přiměřeně hluboko podle velikosti psa a sledujte, jestli se mu nadzvedává hrudník. Potom nechte psa vydechnout, sledujte hrudník a po 3 vteřinách dýchejte znovu. Kontrolujte pulz!
  • Masáž srdce – přistupte k ní pouze v případě, že je srdce zcela bez činnosti. Pokud srdce bije slabě, můžeme ho masáží zcela zastavit. U velkých plemen masírujeme oběma rukama jako u člověka, u malých masírujeme otevřenou dlaní. Při masáži srdce psa položte na pravý bok a pohlídejte, aby pod sebou neměl moc měkký podklad. U velkých psů směřujte tlak při masáži do boku do míst, kde má největší objem hrudníku. U malých psů směřujte tlak přímo na srdce, pod úrovní lokte.

Správná frekvence masáže srdce

  • Malý pes – 140/minutu
  • Velký pes – 90/minutu

Co se ještě může přihodit?

  • krvácení – hluboká špinavá rána může způsobit infekci, ta může způsobit sepsi, s veterinářem neváhejte
  • zlomeniny – udržte psa v klidu, zlomeninu fixujte, jeďte k veterináři
  • úžeh/úpal
  • otrava jídlem – podávejte černé uhlí, nenasazujte náhubek, aby pes mohl zvracet
  • kousnutí hadem – mějte v lékárničce silné antihistaminikum

Co je ještě dobré vědět?

  • mějte uložená čísla na veterináře i psí záchrannou službu, která funguje ve větších městech
  • můžete se také přihlásit na kurz první pomoci pro psy
  • zvládnete to!

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Lucrezia Carnelos on Unsplash

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz