Plánované psí těhotenství 3. část – Těhotenství vaší psí slečny, teď už paní

V minulém článku jsme skončili u ženicha a po návratu domů nás čeká 58 – 68 dní březosti (výjimky jsou i přes tyto hranice). Údaj o čase je samozřejmě přibližný, průměrná doba je 63 dní. Příznaky březosti bývají zvětšení mléčné žlázy, zvětšení břišní dutiny, žravost, přítulnost a možné další, tyto jsou však nejlépe pozorovatelné. Mohou to ale být i příznaky tzv. „falešné březosti“. Pokud chceme mít jistotu, od čtvrtého týdne březosti by již mohl veterinář fenku vyšetřit ultrazvukem a štěňata na snímku určit. Od 40 dne může veterinář zjistit počet štěňat.

A teď postupně, čemu bychom měli v době březosti u fenečky věnovat pozornost.

Očkování

To by měla mít již za sebou před krytím.  V průběhu březosti podle obecného názoru je zbytečné tělo fenečky zatěžovat zásahem jako je očkování. Protože jste však pečliví chovatelé a navíc jste četli  článek 1 kde je očkování zmíněno,  určitě očkování nechybí.

Odčervení

Jako u většiny témat, jsou různé názory na toto téma. Někdo tvrdí, že ano, že lze fenku odčervit, maximálně však v první polovině březosti. Na druhou stranu jako každý takový zásah má i tento svá rizika a v době březosti se tato rizika mohou znásobit – doporučení může být neodčervovat. Takže opatrně. Asi se lze přiklonit k názoru, že odčervit by se fenečka měla před krytím a pak až se štěňaty nebo věc konzultovat s veterinárním lékařem (opět). Každopádně by se mělo v době březosti odčervovat pouze přípravky, které jsou pro tuto dobu vhodné.

Strava

Každopádně by fenka měla dostávat rozmanitou a bohatou na živiny. Velmi pravděpodobně se jí zvýší chuť k jídlu, v druhé polovině březosti může dostávat zvýšené porce krmiva. Dbejme na kvalitu toho, co jí podáváme a na druhou stranu nepřekrmujme. Je velmi vhodné podávat krmení v několika dávkách denně, bude se jí lépe strava přijímat postupně. Pokud se rozhodnete pro stravu speciálně určenou pro gravidní feny pak pozor, přechod na ni musí být z důvodu zatížení organismu velmi pozvolný.

Měli bychom být v době těhotenství opatrní, pokud psička přestane přijímat potravu, musíme tomu věnovat pozornost a situaci konzultovat s veterinářem.

Denní režim

Psička by měla být v klidu, asi ve všech životních projevech zpomalí a bude se zvláště koncem těhotenství pohybovat opatrně. Měla by mít ale dostatek vhodného pohybu, takže pomalejší procházky rozhodně neškodí. A nezapomeňte, že na kratší procházku musí jít vícekrát denně, má plné bříško a potřeba udělat loužičku se v čase zkracuje.

Termín porodu

Termín porodu je přibližně 63. den po nakrytí. Protože toto je průměrná hodnota, může se konkrétní termín lišit. Varováním může být neklid fenky, přestane přijímat potravu, někdy zrychleně dýchá a často hledá páníčka nebo paničku, že už je čas.

Co musíme připravit před porodem

Jako místo porodu se nám osvědčila porodní bedna, kterou pak používáme pro fenku se štěňaty jako jejich pelíšek. Máme ji asi tak 1,2 x 1,2 m velkou (pro středně velkého psa) s nízkým okrajem asi 30 cm  a s vykrojeným vchodem pro pohodlné přicházení a odcházení psí maminy. Musí být tak velká, aby si tam fenka pohodlně lehla pro krmení a spánek a vešla se tam i štěňata. Uvnitř bedny je o všech stranách umístěná lišta ve výšce odpovídající nejméně velikosti štěněte  (hranolek asi 10 cm), aby fenečka náhodně nějaké štěně nezalehla. Štěně se tam schová a nemůže dojít k udušení. Na dno jsme dávali lehce vyměnitelné podložky, aby štěňata byla v teple.  Připravili jsme ji několik dnů před očekávaným porodem poblíž místa pelíšku a již před porodem jsme fenečky dovnitř vodili, aby si na ni zvykly.

Měli jsme vždy předem připravenou váhu, na které jsme narozená štěňata vážili, gázu na podvázaní a dezinfekční prostředek na dezinfekci pupeční šňůry. Dále nechyběl zápisník s tužkou, do kterého jsme váhu, pohlaví a čas porodu štěněte zapsali. Dobré je připravit si barevné stužky na identifikaci štěňat.

Vždy musíme pozorovat zdravotní stav fenky a pokud je něco nestandardního (výtok, fenka naříká, že jí něco bolí, nepřijímá potravu a další), musíme vždy situaci  co nejdříve řešit.

To je asi všechno, co si musíte předem připravit. Takže pevné nervy, čekáme.

Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu