Plánované psí těhotenství 4. část – Už to přichází

Dnes pokročíme dál v tom, co jsme v minulém díle našeho putování nakousli. Máte připravené místo, kde přivede na svět naše psí paní svoje potomky, máte připravenou váhu, gázu, dezinfekční prostředek, stužku pro označení a zápisník s tužkou nebo cokoliv, kam zapíšete pořadí, váhu, pohlaví a hlavní odlišovací znaky štěněte.  Domluvili jste se s vaším veterinářem, že v případě nestandardního průběhu přijede k vám a pomůže. Samozřejmě jsou plemena, u kterých se například častěji vyskytuje nutnost provést  císařský řez, to vše s ním proberte předem.

Máte připravené pohodlné křeslo pro nás, protože vše bude trvat podle počtu štěňat a mnoha dalších okolností od 5 do 12 hodin i více. Křeslo umístíte hned vedle porodní bedny. Pokud s psičkou u jejího místa sedíte, mluvíte na ní a uklidňujete ji, nemá pak tendenci někam utíkat a schovávat se. Je s Vámi a ví, že když bude potřeba, pomůžete jí. Měli byste mít v místnosti klid a teplo bez průvanu, v první dny opravdu teplo 25-30 stupňů. Přítomni by měli být páníčci a asi nikdo jiný, ať se holčička nestresuje víc, než je nutné.

Jak poznáte začátek?

Přibližně den před porodem začne být fenečka neklidná, zvětší se jí mléčná žláza, nepřijímá potravu, chodí z místa na místo. Někdy si staví hnízdo, naše nosila cokoliv měkkého do pelíšku (třeba náš svetr, když na něj někde v bytě narazila). Pokud jste ji učili předem na porodní místo, určitě bude chodit i tam. Pokud jste nikdy fence neměřili teplotu nebo fenka na měření teploty není zvyklá, budete se muset bez příznaku poklesu tělesné teploty raději obejít.

A běží to jak na drátku

Vlastní porod probíhá většinou několik hodin, začíná intenzivními stahy. Většinou nebývají žádné komplikace a fenka vše obstará sama, po narození štěně olizuje, aby se nadechlo, odstraní obal a překousne pupeční šňůru.

Pak nastupujete vy. Vezmete štěně (pozor, vždy před zvednutím dejte celou dlaň pod štěně, aby se mu nevytvořila kýla), aplikujete dezinfekci na konec pupeční šňůry a také ji podvážete cca 2 cm od bříška štěněte, zvážíte. Štěně jí po označení krátkou stužkou, pokud je fenka v klidu, vrátíte a přiložíte. Někdo místo stužky používá malinkou tečku lakem na nehty na drápek, někdo používá fix, někdo zase látkové obojky, které se dají koupit v různých barvách.

Pokud fenka v klidu není, mohla by již narozená štěňata třeba přišlápnout a ublížit jim, lze je dát do připravené krabice s teplou podložkou a s termoforem zabaleným do plátna a vrátit je fence až poté, jak to lze. Pak zapíšete údaje o narozeném štěněti  a čekáte na další přírůstek. Ten většinou přichází v rozmezí pár minut až půl hodiny, někdy také až 2 hodiny. Tak až do konce, obecně lze říci, že porod by měl skončit do 12 hodin od prvního štěněte. Všechny časové údaje závisí na tom, zda fenka už rodila, kolik se má narodit štěňat atd.  Lze jen doporučit pro jistotu nechat fenku i štěňata nejpozději druhý den nechat prohlédnout veterinářem, zda je vše v pořádku.

Už jsme všichni

Pak už jim všem vyčistíme a znovu nachystáme onu slavnou odchovní bednu, aby všem bylo teplo, fence dáme dostatek vody a pokud chce, i potravu – ale to většinou nechce. Všechny dáme do pelíšku, štěňátka přiložíme A SEDNEME SI VEDLE DO KŘESLA, protože nic neskončilo. Nastává doba vaší supervize a pomoci pokud je potřeba, která skončí odchodem posledního štěněte z domu. Navíc je to doba krmení a venčení, uklízení, uklízení a uklízení.

Chtěla bych upozornit, že výše uvedený text je určen opravdu pouze pro velmi hrubou představu, co vás bude čekat. Na webu, v knihách, u veterináře i od zkušených chovatelů se dozvíte informace a rady, které jsou určitě podrobnější, přesnější a zahrnují větší počet situací, do kterých se můžete dostat. To však přesahuje rámec našeho povídání.

Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu