Plánované psí těhotenství – 2. část

Navazujeme na náš první článek o plánovaném psím těhotenství, kde jste si odpověděli na dotazy ohledně předpokladů k odchovu štěňat a pokud jste pořád přesvědčeni, že všechno zvládnete a chcete jít do toho, pak čtěte dál.

Výběr psího ženicha pro Vaši psí slečnu

Výběr ženicha je naprosto klíčovou záležitostí. O výběru ženicha budeme někdy později podrobně mluvit  v samostatném článku, takže pouze telegraficky. Výběr ženicha záleží na chovateli psí holky. Může si samozřejmě nechat vhodného pejska doporučit ať už v chovatelském klubu nebo jinak. V zásadě musí být pejsek zdravý, bez dědičných vad, v kondici a ve správném věku, až na malé výjimky přesahující rámec tohoto povídání by neměl být blízko příbuzný s fenkou. Je samozřejmě dobré se s majitelem pejska domluvit předem jak o předpokládaném termínu hárání a příjezdu s fenkou, tak o náhradě za krytí, kterou většinou bývá finanční náhrada nebo štěně z budoucího vrhu.

Hárání

Informace o obecném průběhu hárání lze poměrně snadno dohledat a když potřebujeme podrobnou konkrétní radu, jistě ji najdeme u zkušených chovatelů nebo u veterináře.  Takže zase velmi stručně:

Fenky hárají většinou dvakrát do roka. První hárání u fenky přichází někdy mezi 7 až 12 měsícem věku, u velkých plemen i později. Doba hárání trvá přibližně 3 týdny, někdy i déle.  Dobu lze rozdělit  na části (obvykle na 4). Doba do cca 10. dne hárání, kdy fenka  sice krvácí, ale není připravena ke krytí a pejsky většinou odmítá. Mezi  10 a 14. dnem by měla být a správná doba ke krytí. Fenku je potřeba hlídat proti nechtěnému nakrytí po celou dobu hárání tj. do i od onoho 14 do cca 23. dne. Poslední doba je doba mezi háráními, kdy si můžeme od hlídání trochu odpočinout. Musíme si uvědomit, že všechny uvedené časové údaje jsou přibližné, délka i průběh hárání je u každé fenky individuální. Je naprosto nutné je v době očekávaného hárání fenku pečlivě sledovat, aby byl určen začátek hárání a od něj se odvíjející další předpoklady. Pozor – fenka v době hárání může mít tendenci přestat majitele poslouchat a případně i utéct.  Takže důsledně na vodítku, my hlídáme i venčení na naší uzavřené zahradě, člověk nikdy neví. Také musíme vědět, že hárací kalhotky nežádoucímu krytí nezabrání.

Pokud si můžeme vybrat, pak  pro krytí jsou asi vhodnější zimní a jarní termíny hárání. Štěňata se pak narodí v době dlouhého dne a v létě je jaksi všechno jednodušší.  V době těsně před plánovaným háráním a krytím bychom měli fenečku odčervit.

A jedeme za ženichem

Pokud jsme rozhodnuti dopřát si štěněcí svět doma, pak musíme přibližně 12. – 14. den počítat s odjezdem k psímu ženichovi. Přesný den zkušený chovatel většinou pozná, pokud si nejste jisti, můžete k určení správného dne využít služeb veterináře. Pokud potřebujete krycí listy, musíte mít tento „úřad“ vyřízený předem a listy mít sebou. Většinou se doporučuje dojezd psí holky za ženichem než opačně, v místě setkání by neměli být další psi. Oba pejsci by měli mít čas (individuálně, tak asi do 20 minut) na seznámení, určitě by mělo vše probíhat v klidu a pohodě. Při prvním krytí určitě není na škodu, pokud je přítomen zkušený chovatel, který může na celou věc dohlédnout a poradit. Pozor, fenečka i po nakrytí vybraným pejskem může být ve správné době překryta jiným ošklivým nežádoucím psem, takže ji musíme hlídat i nadále.

Závěrem

Pokud vše dobře dopadlo, čeká nás přibližně 63 dní březosti. O tom ale až příště.

 

Dále plánujeme:

Těhotenství vaší psí slečny

Psí povstalci přicházejí na svět…

Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu