Jak postupovat, když se váš pes ztratí na zimní dovolené?

Jakožto páníčci chceme naše psy angažovat do většiny radostí života. Jedním z nich jsou i dovolené, kde máme spoustu času se jim věnovat, naučit je nové povely a hlavně si užít spoustu srandy. V zimních měsících jsou velice populární dovolené na horách, které nás lákají krásnými procházkami, lyžováním nebo příjemným relaxem u krbu.

Idylku však může překazit, když se na dovolené pes ztratí. Pakliže se v této situaci ocitnete, nevyčítejte si to – rozhodně to totiž neznamená, že jste nezodpovědnými páníčky. Stát se to totiž může prakticky každému, kdo má psa.

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. Dá se ztracení psa zabránit? Ano! V dnešním článku si uvedeme, jaká můžete udělat preventivní opatření a také jak postupovat, když se váš parťák zatoulá.

Jak předejít ztrátě psa na zimní dovolené?

Dostali jste se k tomuto článku ze zvědavosti a váš pes vám zrovna spokojeně leží u nohou? To je dobře – díky tomu totiž můžete před příští dovolenou učinit hned několik kroků, které mohou relativně spolehlivě zabránit ztrátě. O jakých mluvím?

Zopakujte si základní povely

Opakování je matka moudrosti a pokud chcete, aby s vámi pes spolupracoval, nevyhnete se pravidelnému tréninku. Před odjezdem na dovolenou s ním tedy zopakujte základní povely. Připravte se na to, že pes vás může na dovolené hůře poslouchat. Nové prostředí v něm může vzbuzovat silnou euforii, ale také značné rozptýlení.

Naprostým základem je samozřejmě to, že pes přijde na zavolání. Nehledě na to, kde se nachází nebo co se kolem něj děje.

Zkontrolujte známku a obojek

Před vaším společným odjezdem byste se také měli ujistit, že má váš pes známku s jeho identifikací. Díky tomu výrazně zvýšíte šanci, že se v případě jeho ztráty bezpečně vrátí do vašich „rukou“.

Zkontrolujte tedy, zda jeho známka obsahuje aktuální informace. Pokud ji nenosí, je načase to co nejdříve napravit. Pokud chcete jít s tímto tipem o krok dále, vytvořte dočasnou známku, která bude obsahovat adresy a telefonní čísla na penzion nebo hotel, kde budete přebývat.

Co se týče obojku, ujistěte se, že se z něj pes nemůže snadno vyvléct. Na druhou stranu by ho však rozhodně neměl škrtit, což poznáte tak, že se vám pod něj snadno vejdou dva prsty.

Očipujte vašeho psa

To plní podobnou funkci jako známka, v rámci identifikace se však jedná o spolehlivější způsob. Čipu se totiž pes jen tak nezbaví. Pakliže ještě není očipovaný, před dovolenou máte perfektní příležitost vzít ho k veterináři a během pár minut čip vyřídit.

Pokud se pes na dovolené ztratí a dostane se k záchranným jednotkám nebo dokonce i policii, s největší pravděpodobností budou mít u sebe skener mikročipů, díky čemuž k sobě můžete zase najít cestu velmi rychle.

Jak postupovat při ztrátě psa na dovolené?

I když to může být náročné, v první řadě byste měli zachovat chladnou hlavu. Je velká šance, že se k vám v pořádku vrátí. O to spíše v případě, že máte v malíku preventivní opatření, která jsme popsali v předchozím kroku.

Pokud udržíte klid, mnohem rychleji začnete racionálně uvažovat a hlavně jednat. Na základě situace a vašich možností vyzkoušejte následující způsoby, jak postupovat, když se pes ztratí na zimní dovolené:

Přilákejte ho na jeho oblíbené věci

Pes je ze své ztráty vystresovaný minimálně stejnou měrou jako vy. Díky tomu si jen tak nedovolí zacházet na neznámá místa.

Zanechte mu tam, kde jste ho naposledy viděli, jeho oblíbené hračky. Dobře budou fungovat také kusy oblečení či jiné předměty, které voní jako vy nebo váš domov. Pokud vám někdo potvrdil, že vašeho psa zahlédl i jinde, oblíbenou věc zanechte i tam a místo choďte pravidelně kontrolovat.

Zkuste sociální sítě

Například na Facebooku už jste se i vy pravděpodobně setkali s příspěvky, které mají za cíl lokalizovat ztraceného psa. Publikujte na sociální sítě fotku vašeho psa, informaci o tom, kde se ztratil, jméno, vaše kontaktní údaje a krátký popis. Příspěvek můžete zkusit publikovat také do skupin, které jsou lokálně zaměřené.

Řada měst může mít také nástěnky ztracených psů, na kterou se dají přidat fotky (a to jak z vaší strany, tak ze strany nálezců).

Vylepte plakáty

Pokud se pes na dovolené ztratí, pomocnou ruku vám podají také staré dobré plakáty. Předpokládáme, že v telefonu máte jeho aktuální fotku – nechte ji vytisknout a výsledné plakáty vylepte ve městě, kde se váš miláček ztratil.

Stejně jako v případě sociálních sítích na nich specifikujte, kde se ztratil, jak se jmenuje a na jaké číslo se může nálezce ozvat. Také můžete nabídnout finanční odměnu, která může lidi motivovat k tomu, aby se po psovi dívali aktivněji.

Zkontaktujte lokální útulky

Pokud vašeho psa najde cizí člověk a nebude vás moci z nějakého důvodu kontaktovat, právě útulek je nejpravděpodobnějším místem, kam by mohl dát. Kontaktujte útulky, a to nejen jednorázově, ale pravidelně. Dostávají spoustu zpráv o ztracených psech, je tedy zapotřebí se jim pravidelně připomínat, aby na vás nezapomněly.

Existují také dobrovolnické skupiny, které se zaměřují na hledání ztracených mazlíčků. Ty můžete zkontaktovat ihned, a kdyby se váš pes náhodou nenašel do té doby, než odjedete, mohou v hledání pokračovat i poté.

Pokud se vám pes ztratil na zimní dovolené, rozhodně vám nezávidíme. Taková situace se jistě neobejde bez pořádné dávky stresu. Jak jsme však už podotkli, v první řadě je potřeba zachovat chladnou hlavu. Pes se do vaší náruče může vrátit pomocí hned několika způsobů, které můžete různě kombinovat nebo vymýšlet další na základě vašich možností.

Další tipy si můžete přečíst v našem článku Ztratil se nám pes, co máme dělat?

Preventivní opatření jsou také velmi důležitá, a naprostým základem je mít psa dobře vycvičeného. Přejeme vám spoustu dalších let spokojeného soužití.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: unsplash.com

Kam se psem, když jedete na dovolenou?

Cestování se psem po Evropě: co je potřeba zařídit?