Pes a velká zvířata? Zvládnutá socializace z nich může udělat nejlepší přátele

Pokaždé, když vidím psa skvěle fungovat s koňmi, skotem nebo třeba ovcemi, napadá mě, co je třeba udělat, aby spolu druhy, které si rozumí jen na určité úrovni, mohly takhle skvěle fungovat. Jak kůň pozná, že na psa nesmí šlápnout a jak to, že psovi ovce svěří klidně svůj život? Alfa a omega je úspěchu je intenzivní socializace.

Socializovat, socializovat, socializovat

Socializace je vůbec ten nejdůležitější a také nejkomplikovanější prvek psí výchovy. A ještě mnohem víc to platí pro všechny pejsky, kteří žijí ve městě. Socializujeme psy s dalšími psy, lidmi i jinými zvířaty. Řízený kontakt a postupné zvykání na novou situaci jsou podstatné. U psa nemůžeme sice ovlivnit genetickou výbavu, můžeme ale socializací a výchovou ovlivnit jeho vztah ke světu.

Obecně se doporučuje, aby se štěně nebo nový pes co nejdříve seznámili se svým okolím a poznali nové situace. Naordinujte psovi tramvaje, parky, restaurace, a hlavně společnost ostatních pejsků. Na tomhle základě se pak dá snadno stavět, když máte v plánu psa postupně socializovat s většími zvířaty. Nejsnadněji tyto novinky přijme mladý pes, ale ani u odrostlejšího to není žádný problém. Stačí často odměňovat, stýkat se s oblíbenými psími kamarády a všechno tohle spojit s příjemným prožitkem.

Na mezidruhovou socializaci existují i kurzy

Říká se, že socializace trvá u psů mezi 3 a 13 měsíci, obnovovat vazby je ale dobré po celý život. Za tuhle krátkou dobu se pes naučí ovládnout kousnutí, žít ve smečce, komunikovat a získávat informace. To se mu při řízeném kontaktu s koňským kamarádem bude určitě hodit.

Na socializaci psů a velkých zvířat, které pes ve městě běžně nepotká, existují dokonce speciální kurzy a programy. Ideální řešení třeba pro ty, kteří si chtějí užít v sedle a zároveň dopřát zábavu i pejskovi. Kurzy bývají rozdělené na fázi trénování na neživých zvířatech, aby se pes naučil, jak správně postupovat při setkání a nebál se. V druhé části programu pak pes cvičí s páníčkem a živými velkými zvířaty.

To pak budou ty pravé toulky přírodou.

Život s ovčím stádem je také forma socializace

Psi, kteří se naučili člověku pomáhat chránit stádo před predátory, jsou vlastně také socializovaní, než že by šlo o nějaký speciální výcvik. Pes se sžije se stádem, vytvoří si k němu sociální vazbu a dovede ho za pomoci štěkotu ubránit bez pomoci člověka. Mohou se také sami naučit další dovednosti, třeba nasměrovat ovce do ohrady, nepřeskakovat plot nebo se vyhýbat elektrickému ohradníku. Pastevecký pes bývá nejčastěji narozený ve stádu, potom se považuje sám za člena smečky a chová se tak, aby stádo ochránil.

Psi a koně

Sžijí se skvěle a mohou být výborní přátelé. Pes je ale od přírody predátor a kůň kořist, první setkání proto mohou vypadat dramaticky a být nebezpečná. V klidu a trpělivě je seznamte a vysvětlete jim, že jsou oba vaši. Když pes i kůň poznají, že jim nic nehrozí, vzniká silné pouto. Mohou se třeba navzájem honit, hrát si a být si nablízku.

Existuje spousta svědectví o pravé lásce mezi psy a hospodářskými zvířaty. Krávy, které na sebe berou roli psího rodiče nebo feny, které adoptovaly kůzlata. Pes je schopen dávat lásku bez rozdílu mezi druhy a tyto dojemné historky nám dávají spoustu naděje a poučení.

 

Autorka: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by courtney coles on Unsplash

Petržel, aby mi pes dlouho vydržel?

Malá škola první pomoci pro psy

Psí terapeutka zachránila naše soužití